Ana Sayfa Motivasyon Metabolizma Hızımı Nasıl Artırabilirim?

Metabolizma Hızımı Nasıl Artırabilirim?

696
0
PAYLAŞ
Metabolizma Hızı Artırma
Via Sam Knight / Unsplash
  •  
  •  
  •  

Metabolizma, vücudun çalışma hızı olarak ifade edilebilir. Daha ayrıntılı olarak bahsetmek gerekirse, fiziksel aktivite yapmadan harcanan enerji miktarıdır. Bazal metabolizma olarak bilinir. Bazal metabolizma, herkeste farklıdır. Bazı kişilerde daha hızlı iken, bazılarında ise daha yavaş olabilir. Yavaş bir metabolizma hızına sahip olanlar, yediklerini daha yavaş yakar. Bu ise kilo almaya müsait olmak demektir. Hızlı metabolizmaya sahip olmak ise alınan besinlerin hızlı bir şekilde yakılması demektir. Bundan dolayı insanlar, özellikle de kilo verme sürecinde olanlar, metabolizma hızlarını arttırmak isterler. Peki, metabolizma hızı nasıl arttırılır? Gelin, bu sorunun cevabını birlikte arayalım.

 

Metabolizma Hızını Etkileyen Faktörler

Metabolizma hızının nasıl arttırılacağından önce, bu hıza etki eden faktörleri öğrenmek gerekir. İnsanların farklı metabolizma hızına sahip olmasının bir takım nedenleri vardır. Bu nedenlerden öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yaş: Yetişkinlikten yaşlılığa geçerken, metabolizma hızında belirgin bir azalma meydana gelir. Bu azalma ortalama olarak %2 kadardır. Yani yaşlandıkça, BMH (bazal metabolizma hızı) azalır.
  • Cinsiyet: Erkeklerin vücudundaki kas oranı, kadınlara göre daha yüksektir. Bu yüzden erkeklerde BMH, nispeten daha hızlıdır.
  • Genetik: Kişinin vücudunda yağ tutma oranını etkileyen faktörlerin başında genetik yapı gelir. Örneğin; ailesinin tamamı zayıf olan biri, büyük olasılıkla zayıf olacaktır. Vücudun yağ tutma oranı arttıkça da BMH yavaşlar.
  • Vücut Ağırlığı: Yağ miktarı arttıkça, metabolizma hızı azalır.
  • Genel Sağlık Durumu: Sağlık durumunun bozulması ya da kronik bir rahatsızlığa sahip olunması, metabolizmayı yavaşlatır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Yağ Oranı Nasıl Ölçülür?

 

Metabolizma Hızı Nasıl Ölçülür?

Metabolizma hızının nasıl ölçüleceğine dair internet üzerinde farklı formüller olduğunu göreceksiniz. Fakat söz konusu formüllerin gerçek sonucu, her zaman vermesi söz konusu dahi değildir. Yani bu formüller üzerinden yapacağınız ölçümler doğru da olabilir, yanlış da. Peki, metabolizma hızı nasıl ölçülür?

Gelişen teknoloji, insanların bu alandaki sorununa da çare bulmuştur. Geliştirilen özel cihazlar sayesinde bu ölçümler yapılabilir. Bu cihazlara ise diyetisyene giderek ulaşabilirsiniz. Böylece metabolizma hızını öğrenebilir ve planlamalarınızda bu hızı dikkate alabilirsiniz.

 

Metabolizma Hızını Arttırma Yöntemleri

bazal metabolizma
Via amwest97 / Pixabay

Metabolizma hızını arttırmak için farklı yöntemler vardır. Bu yöntemler hakkında detaylı bilgi vermeden önce, bunların herkeste aynı etkiyi yapmasının mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Bazı kişilerde buradaki yöntemler önemli ölçüde sonuç verirken, bazılarındaki etkisi ise daha kısıtlı olabilir. Fakat genel olarak aşağıda yer alan maddeleri uygulayarak metabolizmanızı arttırabilirsiniz.

 

1. Düzenli Beslenme

Vücut için beslenme dengesi çok önemlidir. Eğer düzenli olarak besleniyorsanız, vücudunuz kendini buna göre ayarlar ve metabolik dengeyi korur. Düzensiz beslenme durumunda ise uzun süre aç kaldığınız dönemler olacaktır. İşte bu dönemlerde metabolizma hızınız yavaşlayacaktır. Düzensiz beslenme devam ettiği sürece bu durum değişmeyecektir. Eğer BMH arttırmak istiyorsanız, düzenli beslenme planı yapmanız gerekir. Öğünlerinizin arasın en fazla 3 saat olmalıdır. Ana öğünlerden sonra ara öğünler ekleyerek bu süreleri koruyabilirsiniz. Böylece vücudunuzun enerji tüketme oranı artacaktır.

 

2. Bitkisel Takviyeler

Alacağınız bitkisel takviyeler, metabolizma hızınızı olumlu etkileyecektir. Bunları çay şeklinde almanız, sıvı ihtiyacınızın karşılanmasında da etkili olacaktır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Bomba Gibi Kaslar İçin Yapılması Gerekenler

 

3. Yeterli Kalori Alımı

Erkek vücutları günlük 2.500 kaloriye, kadın vücutları ise 2.000 kaloriye ihtiyaç duyar. Bunlar yaklaşık rakamlardır. Kişiye göre farklılık gösterebilir. Kısaca vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu kaloriyi almazsanız, metabolizmanız yavaşlar. Vücut böylece kendini tasarruf moduna almış olur. Fakat yeterli kalori alırsanız, vücudunuzun enerji yakma hızı artar.

 

4. Su Tüketimi

İnsan vücudunun yarısından fazlasının su olduğu dikkate alındığında, metabolizma hızı için su tüketiminin önemi anlaşılacaktır. Vücudun sıvı dengesinin korunması için günlük en az 2 litre su tüketilmelidir.

 

5. Stres

Yoğun stres altında olmanız, hormon dengenizin bozulmasına neden olur. Bu tür durumlarda kortizol üretimi artar. Kortizol ise iştahın açılmasına ve dolaylı olarak metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yemeği aşırı Kesmenin Yol Açacağı Büyük Sorunlar

 

6. Lifli Besinler

Lifli besinler tüketerek, sindirim sisteminizi düzenleyebilirsiniz. Bu durum BMH üzerinde olumlu etki yapacaktır.

 

7. Baharatlar

Zerdeçal, zencefil ve tarçın gibi baharatların metabolizmanın hızlanmasına neden olduğu bilinmektedir. Bunları yemeklerin içinde ya da yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.

 

8. Protein Ağırlıklı Beslenme

Öğünlerinizde proteine ağırlık vermeniz, metabolizmanızın hızlanmasına neden olacaktır. Fakat burada unutulmaması gereken husus, ihtiyacınızdan fazla proteinin tüketilmemesidir. Böyle bir durumda proteinin tam ters etki yapması kaçınılmaz olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here