Ana Sayfa Beslenme Programları Midenizde Şişkinliğe Sebep Olabilecek 5 Besin

Midenizde Şişkinliğe Sebep Olabilecek 5 Besin

480
0
PAYLAŞ
Şişkinlik Yapan Besinler
Via mohamed_hassan / Pixabay
  •  
  •  
  •  

Tüketmiş olduğunuz gıdaların her birinin farklı özellikleri vardır. Bu gıdalardan bazılarının şişkinliğe neden olabileceğini biliyor muydunuz? Eğer farklı bir sağlık sorunundan dolayı midenizde şişkinlik meydana gelmiyorsa, yaşamış olduğunuz şişkinliğin nedeni bu besinlerden biri olabilir. Şişkinlik yapan besinlerin herkeste farklı etkiler göstereceğini asla unutmayın. Sizde aşırı derecede mide şişkinliğine neden olan bir besin, farklı birisinde daha az bir şişkinliğe neden olabilir. Kişinin yaşı, metabolizma hızı ve benzer hususlar, bu farklılığın temel nedenleri olarak ifade edilebilir.

Aşağıda yer alan besinler genel olarak şişkinliğe neden olur. Eğer önemli bir toplantınız ya da benzer bir programınız varsa, bu besinleri tüketmemeye çalışın. Böylece hem istediğiniz kıyafeti rahat bir şekilde giyebilir, hem de programınızı rahat bir şekilde geçirirsiniz. İşte midenizde şişkinliğe neden olabilecek 5 besin şunlardır:

 

1. Protein Çubukları

Son zamanlarda farklı protein çubuğu seçeneklerinin satışa sunulduğunun farkında mısınız? Bu seçeneklerin her birisinin içeriğinde farklı besin maddeleri vardır. Eğer yeni kullanmaya başladığınız protein çubuğunun içerisinde şeker ve alkol ya da soya ürünleri varsa, karın şişkinliğinizin nedeni bu olabilir.

Protein çubukları her ne kadar basit atıştırmalık olarak görülse de bunlar sanıldığı kadar masum olmayabilir. İçerisinde şeker bulunanların sonu genellikle –tol eki ile biter. Eğer bu tür bir ürün kullanıyorsanız, değiştirmek sizin için iyi olacaktır. Aynı şekilde şişkinlik probleminiz varsa da değişime gidin.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Piyasadaki En İyi 5 Protein Tozu

 

2. Kuru Soğan

Soğan, sofraların vazgeçilmez sebzelerinden birisidir. Birçok yemekte kullanılan soğan, aynı zamanda çiğ bir şekilde de tüketilebilir. Fakat soğanın da şişkinlik yapmak gibi bir özelliği olduğunu asla unutmayın. Soğan içerisinde yer alan fruktanlar, bu sorunun temel nedenidir. Çözünür lif olan bu maddeler, herkeste aynı etkiyi yapmasa da soğanın şişkinlik yapan bir madde olarak nitelendirilmesine neden olmaktadır.

Soğanın şişkinlik yapma durumu, çiğ olduğunda daha fazladır. Bundan dolayı rahatsızlık verecek kadar bir şişkinlik durumu varsa, pişirdikten sonra bu sebzeyi tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece şişkinlikten kurtularak soğan tüketmiş olursunuz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirme ve Fitness Arasındaki Farklar

soğan

 

3. Cipsler

Hangimiz cips sevmez ki? Ama hemen herkes bu besinlerin farklı zararları olduğunun farkındadır. Muhteşem tada sahip olmalarından dolayı insanlar durmadan cips yiyebilir. Bu durumun yansımalarından birisi de şişkinliktir. Evet, cipsler şişkinliğe de neden olur. Film izlerken, tribünde maç keyfi yaparken tüketilen cipslerin içerisinde farklı maddeler vardır. Fakat bunların en belirgin olanının tuzlar olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Cips yenildiği zaman, vücuda çok fazla miktarda tuz da alınmış olur. Vücut, alınan bu tuzları dengelemek için suya ihtiyaç duyar. Alınan su ise normale göre fazla olur. Bütün bunların sonucunda ise ortaya şişkinlik çıkar. Yani cipsler her ne kadar direkt olarak şişkinlik yapmasa da sonraki süreçtekilere neden olur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Gelmiş Geçmiş En Kuvvetli 8 Kadın Sporcu

 

4. Buğday

İnsanların temel gıda maddesi olan un, buğdaydan üretilir. Dolayısıyla da buğday, çok farklı gıdaların içerisinde yer alır. Makarnadan ekmeğe, krepten keklere kadar farklı gıdalarda buğday vardır. Gluten duyarlılığı ya da glüten intoleransı olan kişiler, buğday tükettiklerinde şişkinlik yaşarlar. Fakat çoğu kişi, yaşamış olduğu şişkinliğin nedeninin buğday olduğunu genellikle anlamaz.

Eğer midenizde bir şişkinlik sorunu yaşıyor ve bunun nedenini tespit edemiyorsanız, buğdaydan şüphelenebilirsiniz. Bunun için buğdayın olduğu bütün besinleri tüketmeyi bırakmanız gerekir. Bunu bir ay boyunca yapmalısınız. Bu süre içinde şişkinlik yaşamamaya başlarsanız, söz konusu şişkinliğe buğdayın neden olduğunu düşünebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Hangi Kasın Geliştiği Hangi Değerlerle Anlaşılır?

 

5. Falafel

İsrail’e özgü en önemli ve en popüler lezzetlerden birisi olan falafel, içerisindeki nohut ve fasulye ile dikkat çeker. Tam bir vejetaryen spesiyali olan bu besin ile kendinizi özel hissedersiniz. Hatta bununla kendinizi şımarttığınızı dahi söyleyebiliriz. Fakat bir süre sonra falafel içerisinde bulunan nohut ve tuz nedeniyle şişkinlik hissedebilirsiniz.

Nohudun kendi başında şişkinlik yapma özelliği vardır. Buna bir de tuz eklendiğinde şişkinlik yapma potansiyeli daha da artar. Bu özel besinin şişkinlik yapacağının bilinerek tüketilmesi gerekir. Eğer programınız boyunca sizi zor durumda bırakması söz konusu ise bu gıdayı tüketmemeniz, en doğru seçim olacaktır. Bunun haricindeki zamanlarda tüketebilirsiniz. Fakat aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here