Ana Sayfa Sporcu Ek Gıdaları Myprotein Impact Whey İncelemesi

Myprotein Impact Whey İncelemesi

5717
1
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Myprotein piyasaya girdiği günden beri kalitesiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Özellikle yabancı sporcular tarafından bu marka yoğun bir biçimde tercih ediliyor. Yine bu çok tercih edilen ürünlerden birisinin Myprotein Impact Whey ürünü olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızda bu ürünü inceleyeceğiz. Supplement alanında yaklaşık 11 yıllık deneyime sahip olan ve yeni bir firma olduğunu söyleyebileceğimiz bu firma bu alanda 2020 yılına kadar en iyi firma olabilmek için yoğun bir şekilde çalışmalar yapıyor.

Hammadde kalitesi ve özel formülize etme teknikleriyle firma son derece hijyenik bir biçimde ve teknolojiden mümkün olduğunca fazla faydalanarak çalışmaktadır. Günlük protein alımı canlı yaşamının sürdürülebilmesi içim elzemdir. Özellikle sporcuların normal bir insandan daha fazla protein alımı yapması gerekebilir. Normalde günlük protein ihtiyacımızı doğal bir beslenmeyle karşılayabiliriz fakat spor yapıyorsak ve vücudumuzun ihtiyacı olan tüm proteini karşılamak istiyorsak çok fazla hayvansal gıda tüketmemiz gerekebilir. Bu da sakıncalı bir durumdur çünkü bu hayvansal gıdalarla beraber sadece protein değil proteinin yanında yağ, karbonhidrat ve kolesterol gibi vücudumuzun aslında fazladan ihtiyaç duymadığı hatta fazlasının bize zarar verdiği besinleri de alabiliriz. İşte whey protein gibi supplement ürünleri tam da bu noktada devreye girmektedir.  Takviye amaçlı kullanımda Myprotein Impact Whey gibi ürünler en temel kaynaklardır.

Kısaca whey proteinini ne olduğunu anlatmak gerekirse ham whey aslında peynir üretimi esnasında ortaya çıkan yan ürünlerden biridir yani aslında peynir altı suyundan elde edilir. Tabi ki de whey proteini sıvı halde kullanmıyoruz whey, bu peynir altı suyunun yüksek miktarda filtrelenmiş, yağından arındırılmış ve mümkün olduğunca fazla zenginleştirilmiş halidir. Whey protein içeriğinde son derece önemli bir protein yelpazesi barındırır. Bunlar eksiksiz proteinlerdir ve içlerinde vücut tarafından üretilemeyen amino asitleri de barındırırlar.

İçerik ve Performans

Impact Whey toplamda 2500 gramlık bir ağırlığa sahip ve 25 gr’lık toplam 100 servise sahip. Bu açıdan bakıldığında oldukça uzun bir kullanım süresi sunduğu açıkça görülmektedir. İçeriğinde ise mocha aroması için 1 servis (25 gr’da) 19 gr protein, çikolata – nane aroması için 20 gr protein, kurabiye aromalısında ise 21 gr protein bulunmaktadır. İçeriğindeki protein çok yüksek miktarda whey proteindir ve bu da özellikle spor esnasında yıpranan kasların protein ihtiyacını karşılamada oldukça etkilidir.  Bununla beraber bir servisinde bulunan 102 kalori ve 1,9 yağ oranının gayet düşük oranlar olduğu söylenebilir bu da yağ ve şeker alımına dikkat edenler için oldukça önemlidir ve Impact Whey’i bu alanda rakiplerinin önüne taşımaktadır. Ürünün ayrıntılı içeriği ise şu şekildedir (mocha aroması için):

% Günlük Değer**
Servis Miktarı : 1 Ölçek (25 Gram)
Servis Sayısı : 100
Enerji 100kcal **
Yağ 1,9gr **
Doymuş Yağ 1,3gr **
Karbonhidrat 1,4gr **
Şeker 1,0gr **
Lif 0,7gr **
Protein 19gr **
Tuz 0,06gr **
** Günlük değerler saptanamamıştır.

Tablodan da görüldüğü gibi ürün bir servisinde 19 gram protein oranına sahiptir bir servisin 25 gr olduğu düşünülürse yaklaşık %84’ü protein olan bu ürün bu açıdan oldukça iyi bir değere sahiptir. Tablodan da görüldüğü gibi son derece düşük yağ ve karbonhidrat oranına sahiptir bu da sporcular için oldukça olumlu bir değerdir. Ayrıca bütün bunların yanında ürünün her porsiyonunda 4,5 gram bcaa (2 gram lösin) ve 3,6 gram glutamin amino asidi bulunmaktadır. Bu sayede kas yıkımını hafifletir ve spor esnasında ve spordan sonra vücut performansının artmasını sağlar.

Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

Impact Whey başka hiçbir whey protein ürününde göremediğimiz çikolata nane ve mocha gibi ilginç aromalara sahiptir ve İngiltere menşeili olan bu ürün orada 50 farklı aromayla üretilmektedir. Maalesef ülkemizde sadece üç farklı aroması bulunmaktadır. Her ne kadar en yüksek protein oranına sahip olan aroması çikolata nane olsa da genellikle lezzetinden dolayı mocha aromalısı daha çok tercih edilmektedir. Mocha aromalısı bu açıdan oldukça olumlu yorumlar almıştır ve adeta soğuk kahve içiyormuş gibi bir his verdiği söylenmektedir. Bütün bunları göz önüne aldığımızda ürünün lezzet açısından da muadillerine göre en yüksek notlardan birini aldığını söyleyebiliriz.

Kullanım kolaylığı açısından da ürünü kolay karışabilir bir formdadır. Shakerınız yoksa bile herhangi bir kaşık yardımıyla ürünü rahatlıkla karıştırabilirsiniz.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Ürünün fiyatı muadilleriyle hemen hemen aynı fiyattadır ancak ürünün 2500 gr olduğunu, 25’er gr’lık toplam 100 servis içerdiğini ve %84 gibi yüksek bir protein oranına sahip olduğunu göz önüne alırsak fiyatının muadillerine göre ucuz bile olduğu söylenebilir.

Her ne kadar piyasaya yeni girmiş ürünlerden birisi olsa da çok tutulan bu ürünü piyasada pek çok yerde rahatlıkla bulabilmeniz mümkün. İnternete adını yazmanız dahi yeterli, bu durumda karşınıza güvenli ve hızlı teslimat yazan pek çok firma çıkıyor. Bu firmalar sıkça kullanılan firmalar olduğu için yorumlara ufak bir göz gezdirerek hangi firmayı tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

Kullanım Tavsiyesi

Kullanım zamanı öncelikli olarak antrenmandan hemen sonrasıdır. Seviyenize ve kişisel ihtiyacınıza göre antrenmandan 30 dk önce de kullanabilmeniz mümkündür. Günlük ara öğünlerinize alternatif ve toparlanmaya yardımcı olması amacıyla spor yapmadığınız günlerde ara öğün olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca yoğun bir şekilde anterenman yaptığınız dönemlerde ekstra olarak glutamin kullanmıyorsanız sabah uyanır uyanmaz da bu ürünü kullanabilirsiniz.

Genel olarak seviye seviye kullanımından bahsetmek gerekirse başlangıç seviyesi için antrenmandan sonra 1 ölçek impact whey’i  damak tadına göre 150 – 350 ml sıvı ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Orta seviyede ise yine aynı şekilde 1 ölçek ürünü antrenmandan 30 dk önce ve hemen sonra kullanabilirsiniz.

İleri seviye kullanıcılar ise sabah uyanır uyanmaz, antrenmandan 30 dk önce ve antrenmandan hemen sonra olmak üzere 3 ölçeğe kadar ürünü tüketebilirler.

İnceleme Özeti

Yüksek protein oranı ve beğenilen tadıyla alanında gayet başarılı bir ürün olduğu söylenebilir.  Ayrıca kaliteli hammadde kullanması ve firmanın global güvenilirliğinin yüksek olması açısından da tercih edilme oranı yüksektir.

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Grenade Creatine Ürün İncelemesi

1 YORUM

  1. protein oranı %84 değil, %76 dır. Siz servis başına 21 gram protein üzerinden yazmışsınız. Çikolata nane aromasında bu oran %72 ye düşmekte. ;(servis başı 18 gram protein) Muadil ürünlere göre protein yüzdesi düşük kalıyor. Ama yurtdışı laboratuvar sonuçlarına baktığımda ağır metal oranı 1 ppm altında kaliteli bir üretim sürecine sahip. Güvenle kullanlabilir. Ben 2 ölçek kullanıyorum kaloriside 2 katına çıkıyor tabii. ayrıca çikolata nane aroması çok yoğun, nane bayıyor. Başka aroma bakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here