Ana Sayfa Antrenman Programları Omuz Bölgesi Gelişimi

Omuz Bölgesi Gelişimi

6068
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

Vücut geliştiricilerinin en fazla özen gösterdiği ve dikkat ettiği vücut bölgesi de omuzlardır. Omuz kasları vücudun daha iyi ve çekici görünmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle omuz kası hareketleri oldukça önemlidir. Üst vücut egzersizlerinin büyük bir çoğunluğu omuz kası geliştirme üzerine kuruludur. Omuzlar ne kadar sağlam ve esnekse omuz kası hareketleri de o oranda daha etkili yapılabilmektedir. Bu yüzden bu hareketlerin yapılması biraz da vücut anatomisine, omuzların sağlam ve esnek olmasına bağlıdır. Kişinin duruşunu hatta karizmasını ve çekiciliğini direkt olarak etkileyen bu bölge birçok sporcu için vazgeçilmez bir bölümdür ve sporcular omuz kaslarına büyük önem verirler. Doğru şekilde yapıldığında omuz kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olacak 4 omuz kası hareketini inceleyelim;

Push Up (Şınav Hareketi): Omuz kaslarınızı geliştirmenize ve daha güçlü görünmesine yardımcı olacak hareketlerin en basiti ve en fazla bilineni şınav hareketi yani (Push Up)’tır. Şınav hareketi vücudun göğüs bölgesini ve ön omuz bölgesini geliştirmeye yardımcı bir harekettir. Üstelik bu hareket için herhangi bir materyale veya alete de ihtiyaç duyulmamaktadır. Şınav hareketi ayaklar omuz hizasında açılarak ve iki el yerde olacak şekilde yapılmaktadır. Zemin üzerinde yüz üstü şekilde uzanarak iki elinizi yere koymanız ve ayaklarınızı da omuz hizasında biraz boşluk kalacak şekilde açmanız gerekir. Ardından göğsünüzü yere temas ettirecek kadar yere eğilip tekrar kalkarak şınav hareketini yapabilirsiniz.

V-Push Up (Omuz Şınav): Bu hareket de şınav hareketine benzerdir. Ellerinizi yere koyarak kalçanız yukarı kaldırılmış bir şekilde pozisyon almalısınız. Bu kez ayaklarınız bitişik olmalıdır. Ardından başınız zemine doğru gelecek şekilde omuzlarınızla ileri ve geriye doğru çalışmayı gerçekleştirebilirsiniz. Bu hareketle ağırlık merkezi baş kısmına yakın hale getirilir ve omuz kaslarının geliştirilmesi hedeflenir.

Dumbbell Front Raise: Bu harekette ön ve yan omuz kaslarını geliştirilmesi hedeflenmektedir. En etkili omuz kası geliştirme hareketlerinden birisidir. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açarak dumbbelli ister yana isterse ileri doğru hareket ettirebilirsiniz. Derin bir nefes alarak dumbbelli hareket ettirmeye başlayabilirsiniz. İlk kez bu hareketi yapacaksanız düşük ağırlık kullanmalısınız.

Barbell Front Raise: Bu harekette tıpkı dumbbell front raise hareketi gibidir ancak tek farkı bunun barbell ile yapılmasıdır. Ön, orta ve arka omuz kasları bu hareketle rahatlıkla geliştirilebilir. Ayaklar yine omuz hizasını geçmeyecek şekilde açılarak pozisyon alınır. Önce halter baldırınızın hizasında tutularak derin nefes alınır. Ardından da halter yukarı kaldırılır.

Omuz Kası Hareketleri

Bu hareketlerle daha güçlü ve çekici omuzlara sahip olmanız mümkündür. Ancak ilk kez başlıyorsanız vücudunuzu zorlamamalısınız. Aksi takdirde omuz bölgesinde sakatlanmalar yaşayabilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir : En İyi 5 Halat Egzersizi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here