Ana Sayfa Antrenman Programları Omuz Hareketleri | En Etkili Omuz Egzersizleri

Omuz Hareketleri | En Etkili Omuz Egzersizleri

16628
3
PAYLAŞ
 • 1
 •  
 •  

 

omuz hareketleri
omuz hareketleri

 Omuz hareketleri ile istediğiniz omuzlara sahip olmak omuz egzersizleri ile son derece kolaydır. Omuz kası 3 ana kas grubundan oluşmaktadır. Bu üç kasın isimleri medial, anterior ve posteriordur. Omuz kası geliştirmek zor bir şeydir, öncelikle bunu da bilmelisiniz. Sebebi ise egzersizlerinin çabuk yorması ve uzun soluklu olarak çalışma gereksinimi duymasıdır. Ancak şu da vardır ki; temel omuz hareketlerini doğru olarak yaparsanız istediğiniz omuz kaslarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Omuz Hareketleri ile Omuz Kası Geliştirme

Omuz Kası Geliştirme Hareketleri
Omuz Kası Geliştirme Hareketleri
 • İlk olarak inceleyeceğimiz omuz hareketi en etkili omuz geliştirme hareketidir. Halter yahut dambıl ile bu hareketi yapabilmeniz mümkündür. Ayrıca yatarak, oturarak veya ayakta yapma seçeneklerinden birisini seçmek size kalmıştır. Ayakta yapacak iseniz, ayaklarınızı omuz genişliğinde yanlara doğru açmalısınız. Vücudunuzun ağırlık dengesini tam ortaya getirmelisiniz. Daha sonrasında ağırlığın avuç içleri önce bakacak şekilde en tepeye kadar kaldırılması şeklindedir. Bu hareketi yaparak omuz kaslarınızı geliştirebilir, en etkili omuz geliştirme hareketi olduğunu bilip, doğru bir şekilde yapmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız.
Omuz Hareketleri
Omuz Hareketleri
 •    Omuz hareketleri arasında bir diğer etkili omuz geliştirme hareketi ise lateral raises ismine sahip olan egzersizdir. Bu hareket büyük bir çoğunlukla ayakta yapılmaktadır. Ağırlıkları iki elinizde aşağı doğru tutun. Ve yavaş yavaş yana doğru baş hizasında kaldırmaya başlayın. Bu şekilde hareketi tekrarlayın ancak unutmayın ki doğru yapmanız son derece önemlidir. Ayrıca yavaş yaparsanız bu egzersiz daha etkili olacaktır.
Omuz Egzersizleri
Omuz Egzersizleri
 • Omuz hareketleri arasında yer alan bir diğer omuz geliştirme hareketi ise ismini vücut geliştirme şampiyonu olan ve oyunculuğuyla ün salan Arnold Schwarzenegger’dan almıştır. Hareketin ismi Arnold Dumbbell Press’tir. Hareket Arnold Schwarzenegger tarafından geliştirilmiş olup yeni başlayanlar için oldukça etkili bir omuz geliştirme hareketidir. Sırt desteği alabileceğiniz bir sandalye ya da sehpa tarzı bir şeye oturun. Avuç içleriniz kendinize dönüş bir şekilde, dirseklerinizi kırarak dambılı göğüs seviyenizde tutun. Daha sonrasında dambılları yavaşça kaldırın ve avucunu karşı tarafa doğru çevirin. Hareketin sonu elleriniz en tepede avuçlarınız ise karşı tarafa dönük bir şekilde olmalıdır. Doğru ve eksiksiz bir şekilde bu hareketi yaparsanız etkili bir hareket olduğunu neticelerinizi hızlı bir şekilde almaya başladığınızda anlayacaksınız. Bu omuz hareketleri ile son derece geniş ve istediğiniz vücutlara sahip olacak, omuz kaslarınızı geliştirmiş olduğunuzu belli bir süre sonra aynaya baktığınızda ve kollarınız daha güçlü olduğunu hissettiğinizde anlayacaksınız.  Omuz geliştirme hareketlerini düzenli olarak ve aksatmadan yapmanız gerekmektedir. Kafanıza göre yapılan, zamansız olarak yapılan hiçbir egzersizden başarılı bir netice alamaz, istediğiniz sonuca ulaşamazsınız.
 • Omuz Hareketleri içinde en popüler ve en basit omuz egzersizlerinden bir tanesi de şüphesiz şınavdır. Şınav çekere omuzlarınızda ki kasları geliştirebilir, istediğiniz görünüme sahip omuzlara sahip olabilirsiniz. Ama elbette k yine düzenli ve sıkı bir çalışmanın sonucunda bu neticeye ulaşacağınızı da bilmelisiniz.

   Sizde hemen söylenilen omuz egzersizleri, gerçekten tam anlamıyla doğru bir şekilde uygulanırsa istediğiniz omuzlara kavuşabilirsiniz. Düzenli, sıkı ve aksatmadan bir çalışma sonucu uygulanılan omuz hareketleri kesinlikle sizi amacınıza taşıyacak, yarı yolda siz bırakmadığınız sürece bırakmayacaktır. Bu sebeptendir ki çalışmaları büyük bir şevkle, hırsla sürdürmeli ve istediğiniz neticeyi, alana dek omuz egzersizlerini devam ettirmelisiniz. Sıkı ve daha gelişmiş omuzlar için uygulanacak omuz hareketleri yukarıda belirttiğimiz gibidir. Sadece bu hareketleri uygulayarak omuzlarını geliştirebilir, omuz kaslarınızda ki etkiyi arttırabilir ve daha işlevsel olmalarını sağlayabilirsiniz. Omuz kasları için etkili ve gerekli tüm omuz hareketleri, yani belirttiğimiz omuz egzersizleri doğru uygulamadan kaçmamalı, gelişmiş omuzlara doğru ve düzenli bir çalışma sonucu kavuşabilirsiniz.

Omuz Hareketleri Yazısını Okuyanlar Şunları da Okudu:

Dambıl Hareketleri

Vücut Geliştirme Hareketleri

3 Yorumlar

 1. öncelikle merhaba yaşım 18 boyum ise 190 vücudum çok hantal omuzlarım dar omuzlar genişlermi omuz kemiklerim açılabilir mi cevaplarsanız teşekkür ederim

  • Merhaba Şahin;
   Boyun oldukça uzun, tabiki genişleyebilir. Yaşın daha çok ama çok genç. Hafif ağırlıklarla 12 tekrarın altına düşmeden omuz egzersizleri yap ve gerilimi asla düşürme. Her seti 40 saniyede yapmalısın. Set araları ise 40-45 saniyeden fazla dinlenmemeni öneririm. Ayrıca haftada 2-3 gün 30 dakika en az yüzmelisin. Beslenmeni de dengeli bir şekilde yaparsan fazlasıyla omuzların genişleyecektir.

 2. merhaba benim boyum 167 kilom ise 54 boyumun gelişimi için hangi hareketleri yapmalıyım cevaplarsanız sevinirim..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here