Ana Sayfa Diyetler Pandemi Döneminde Kilo Alımını Nasıl Engelleriz?

Pandemi Döneminde Kilo Alımını Nasıl Engelleriz?

236
0
PAYLAŞ
Pandemi Döneminde Kilo Kontrolü
Görsel: Aryo Lahap / Unsplash
  •  
  •  
  •  

Çin’in Wuhan eyaletinde başlayan ve kısa sürede bütün dünyaya yayılan Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında, birçok ülke karantina kararı aldı. İnsanlar karantinadan dolayı veya salgının bulaşma riskini azaltmak için evlerde kaldı. Evin içinde geçirilen uzun zaman, insanlara kilo olarak yansımaya başladı. Birçok insan, bu dönemde kilo almanın normal ve kaçınılmaz olduğuna inandı. Gerçekten de pandemi döneminde kilo alımından kaçış yok mu?

Eğer pandemi döneminde kilo almayı kabullenmişseniz, bu aşamadan sonra yapacak bir şey yok. Ancak kilo alımından kurtulmanın son derece basit olduğunu hatırlatmak isteriz. Kısacası kilo almak veya almamak, tamamen sizin tercihlerinize göre değişir. Eğer kilo almaktan kurtulmak istiyorsanız, sizin için hazırladığımız mini rehberden yararlanabilirsiniz.

 

Pandemi Döneminde Kilo Almamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu dönemde alacağınız basit önlemler ile kilo almaktan kurtulabilirsiniz. Bu önlemler şu şekilde sıralanabilir.

 

1. Öğünlerinizi Kaydedin

Öğünlerinizi Kaydedin
Görsel: DarkmoonArt_de / Pixabay

Bütün gün evde olduğunuza göre bolca vaktiniz var demektir. Bütün günü evde geçirenlerin en önemli sorunu, sıkıldıkça dolabı açmalarıdır. Bunu engellemek için öğünlerinizde neler yediğinizi kaydedin. Öğün dışındaki atıştırmalarınızı da benzer şekilde kayıt altına alın. Gün sonunda bu listeye baktığınızda, neleri gereksiz yere tüketmiş olduğunuzu çok daha net bir şekilde göreceksiniz.

Buradaki kayıtları çok daha profesyonel bir şekilde tutabilirsiniz. Cep telefonunuza indireceğiniz mobil uygulamalar ile hem kayıt yapabilir, hem de bunların ne kadar kaloriye denk geldiğini hesaplayabilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Bomba Gibi Kaslara Sahip Olmak İçin Neler Yapmalıyım?

 

2. Porsiyonlarınızı Doğru Planlayın

Porsiyonlarınızı Doğru Planlayın
Görsel: Caroline Attwood / Unsplash

Vücudunuzun karbonhidratlara, proteinlere ve düşük miktarda da yağlara ihtiyacı vardır. Ancak bu yağların sağlıklı yağlar olması gerektiğini asla unutmayın. Tabaklarınızı düzenlerken, yarısı veya yarısından biraz fazlasının sağlıklı karbonhidratlardan, diğer bölümünün ise proteinlerden oluşmasını sağlayın. Böylece sağlıklı bir şekilde beslenmiş olacaksınız.

 

3. Plan Yapın

Plan Yapın
Görsel: Mike Von / Unsplash

Yemek kontrolü noktasında zorlanıyorsanız, bir gün önceden plan yapabilirsiniz. Bu planınız detaylı olmalıdır. Ne zaman, neyi yiyeceğinizi içermelidir. Ayrıca küçük esneme payları da bırakmalısınız. Böylece farklı nedenlerden dolayı plan dışına çıkarsanız, planı tamamen bozmamış gibi hisseder ve plana sadık kalmaya devam edersiniz. Ancak esneme payı olmaz ve farklı nedenlerden dolayı planın dışına çıkarsanız, zaten plan bozuldu diyerek durumu daha kötü hale getirebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yemeği Aşırı Kesmenin Yol Açacağı Korkunç Sorunlar

 

4. Sağlıklı Yiyecekler Tüketin

Sağlıklı Yiyecekler Tüketin
Görsel: Boxed Water Is Better / Unsplash

Pandemi döneminde gıdalara erişim noktasında bazı sorunlar yaşanabilir. Ancak bu dönemde de sağlıklı gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Bazı ürünler tek başlarına yeteri kadar lezzetli gelmiyor olabilir. Ancak yapacağınız bazı düzenlemeler ve eklemeler ile sağlıklı gıdaları kendiniz için daha cazip hale getirebilirsiniz.

 

5. Sıvı Kalori Depolarından Uzak Durun

Sıvı Kalori Depolarından Uzak Durun
Görsel: ponce_photography / Pixabay

Evde zaman geçirirken içeceklere yönelmek, en büyük hatalardan birisidir. Oldukça lezzetli olan ve içtikçe keyif veren bu içecekler, aslında birer kalori deposudur. Çok yüksek miktarda kalori içermelerinden dolayı kilo almanıza sebep olur. Dolayısıyla evinize bu dönemde kesinlikle bu tür içeceklerden almayın.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Nutrich Prorich Whey Protein İncelemesi

 

6. Atıştırmalıklardan Uzak Durun

Atıştırmalıklardan Uzak Durun
Görsel: Brigitte Tohm / Unsplash

Yukarıda da ifade edildiği gibi evde zaman geçirirken, atıştırmalık tüketimi ciddi şekilde artar. Bunlar ise zamanla kiloya dönüşür. Dolayısıyla atıştırmalık tüketimini minimuma indirmeniz son derece önemlidir. Bunun için evde atıştırmalık bulundurmamayı tercih edebilirsiniz. Ya da aldığınız atıştırmalıkların düşük kalorili olmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabından yemek için bir atıştırmalık alırken, kendinize “aç mıyım” sorusunu sormanız gerekir. Eğer bu soruya verdiğiniz cevap “hayır” ise o atıştırmalığı yerine bırakın. Böylece sadece aç iken bir şeyler atıştırmaya alışacaksınız. Bunların da düşük kalorili olması, ortaya çıkan sonucun beklentilerinizi karşılamasını sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise atıştırmalıklarınızı ne kadar yediğiniz takip etmektir. PC ve TV başındayken bu kontrolü yapamayabilirsiniz. Ayrıca büyük ambalajı olan cips ve benzer ürünleri, bir tabağa alarak tüketin.

Sağlıklı Atıştırmalık Seçenekleri İçin Bu Sayfayı İnceleyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here