Ana Sayfa Pilates Hareketleri Pilates Nedir,Nasıl Yapılır ?

Pilates Nedir,Nasıl Yapılır ?

24765
5
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

pilates-hareketleri-nedir

Pilates nedir, eğlenerek kilo verme yollarından birisi olan pilates nasıl yapılır, pilatesin faydaları nelerdir, evde nasıl yapılır hemen öğrenin.

Bu yazımızda pilates nedir, pilates nasıl yapılır, yararları nelerdir, evde pilates yapılır mı, hangi spor ürünleri ile yapılır ve bir çok konuda bilgi sahibi olacaksınız. Aynı zamanda Pilates Eğitmenimiz Duygu Hanımın resimleriyle hareketlerin anlatımlarını da öğreneceksiniz. Resimler için Duygu Hanıma vucutgelistirmeteknikleri.com olarak teşekkür ediyoruz.

Kilo vermek birçoklarımız için deyim yerindeyse işkence haline dönüşür. Çünkü ne kadar istersek isteyelim bir türlü uyguladığımız diyet ve spor programları istediğimiz gibi işe yaramaz, verebileceğimizden çok daha az kalori harcamış oluruz ve bir süre sonrasında da yaptığımız diyet ve spor programını bırakırız. Halbuki özellikle de son zamanlarda pek çok spor eğitmeni, kilo vermek isteyen insanlara yepyeni bir şeyi tanıttı. Pilates adı verilen bu egzersiz yöntemi ile hepimiz artık zorlanmadan fazla kilolarımızdan kurtulmuş olacağız. Ancak kilo vermek için bu yönteme başlamadan önce ilk olarak pilates nedir, pilates nasıl yapılır sorusunun cevabını öğrenmek gerekir.

Pilates Nedir ?

Pilates nedir sorusuna verilecek cevaplardan ilki pek çok spor türüne göre oldukça basit bir şekilde kilo vermeyi sağlayan bir yöntemdir. Bu egzersiz türünü yapmak için birçok farklı yöntem bulunsa da en bilinenlerinden bir tanesi pilates topu ile yapılan yöntemlerdir. Pilates topu ile pilates nasıl yapılır diye soracak olursanız, bilmeniz gereken ilk şey ise dengeyi sağlamaktır. Çünkü zaten pilates nasıl yapılır dediğiniz zaman size söylenecek şeylerin başında bu egzersizin amacının vücudunun dengesini sağlamak olduğu gelmektedir.

 Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Bu egzersizi yapmak istiyorsanız öncelikle pilates nedir veya pilates nasıl yapılır sorusuna cevap aramaktan önce pilatesin faydalarını öğrenmenizde yarar vardır. Bu egzersiz ile birlikte vücudunuz hiç olmadığı kadar dengeli olmaya başlayacak ve esneklik kazanacaktır ve vücuttaki duruş bozukluklarını düzenler. Sırf burada söylediğimiz birkaç madde bile pilatesin faydaları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak ve en kısa sürede egzersizlere başlamanızı sağlayacaktır. Pilatesin faydalarını öğrendiysek artık motivasyonumuz da artmış durumdadır.

 Pilates Ne İşe Yarar ?

Bugünlerde birçok farklı spor salonunda insanlara pilates nedir, nasıl yapılır, Pilatesin faydaları ,ne işe yarar konularında çeşitli bilgiler verilmektedir. Buralarda vücut tipine uygun olarak çeşitli teknikler uygulanmakta ve böylelikle de vücudun çok daha incelmesi sağlanmaktadır. Fakat biz salonlarda değil egzersizleri evde yapacağız.

Evde Pilates Yapmanın Keyfini Çıkarın

Spor salonuna gidemiyorum diye üzülmeyin, bu egzersizi kendi başınıza da rahatlıkla yapabilirsiniz. Gerek satın alacağınız setlerle gelen gerekse yapacağınız ufak araştırmalar ile evde pilates nasıl yapılır  sorusu hakkında ayrıntılı cevaplara sahip olabilirsiniz. Böylelikle de günün her vaktinde, evinizin rahatlığı içerisinde gerekli noktalara dikkat ederek pilates yapabilir, bir yanda incelip sağlıklı bir görümüne ulaşırken diğer bir yandan da evde pilates yapma konusunda istediğiniz gibi bilgi sahibi olma şansını da yakalayabilirsiniz.

Doğru bir şekilde durmak öğrenildiği zaman ise pilates topu ile farklı bölgeleri çalıştıracak egzersiz yöntemlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu topu doğru nefes teknikleri ile beraber yaptığınız takdirde vücudunuzun her bir bölgesi kısa bir süre sonrasında şekillenmeye başlayacaktır. Ancak pilates nedir, pilates nasıl yapılır sorusuna yalnızca bu top ile yapılan egzersizler ile cevap verilmemelidir. Çünkü yapacağınız araştırmalar ile de görebileceğiniz üzere şimdilerde birçok yerde pilates seti adı verilmiş malzemeler satılmaktadır. Bu setlerin içerikleri değişmiş olsa da birçoğunda pilates nedir ve pilates nasıl yapılır denildiği zaman söylenecek egzersiz türleri için gerekli olan materyaller yer almaktadır.

 Pilates Ürünleri ile Pilates Yapmak Çok Kolay

Pilatesin faydaları, ne işe yaradığını öğrendiysek artık hangi spor ürünleri ile yapılır bunu inceleyelim. Satılmakta olan pilates seti içerisinde temel olarak çeşitli boyutlarda pilates topları, pilates bantı, pilates çemberi bulunmaktadır. Kimi setlerin içerisinde ise ilk olarak bu egzersize başlayacak olan insanlara pilates nedir sorusuna cevap bulmaları açısında eğitim DVD’leri bulunmaktadır. Setler ile birlikte verilmiş olan bu DVD’ler sayesinde de hepiniz egzersize başlamadan önce tam anlamıyla pilates nedir, nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bir şekilde bilgi sahibi olacaktır.Yada Ebru Şallı’nın hafta içi hergün BEYAZ TV’de yayınlanan Ebruli programında pilates yapmayı görüntülü olarak öğrenebilirsiniz.Ancak pilates setleri satın alınmadan önce dikkatli bir şekilde incelenmeli, içeriği ve bu içeriklerin üretildiği materyaller hakkında bilgi sahibi olunmadan setlerin satın alınmaması gerekmektedir.

 Pilates Hareketleri

1. Adım: Pilates hareketlerini uygulayabilmek için mutlaka bir pilates topunuz olması gerekiyor. Pilates topunu internetten veya Spor malzemeleri satan yerlerden edinebilirsiniz.

pilates-hareket-1

2. Adım: Pilates topunu düz bir zemine yerleştirin.

pilates-hareketi-2

3. Adım: Bacaklarını 90 derece olacak ve içe bakacak şekilde dengede durun ve karnınızdaki ağrıyı hissedin.

pilates-hareketi-3

4. Adım: Pilates Topu üzerinde dengede iken sağ el sol tarafta uzanabildiği noktaya kadar uzatılır. 4. ve 5. adımlar birleştirilerek yapılmalıdır.

pilates-hareketleri-4

5. Adım: 4. adımda yapılan işlemin tam tersi yapılmalıdır. Sol el ters tarafa uzanabildiği en uzak noktaya kadar uzatılmalıdır.

pilates-hareketleri-5

6. Adım: Pilates topu üzerinde dengede dik bir şekilde durulur ve karın kaslarının çalıştırılması sağlanır. Aynı zamanda bir sonraki adıma hazırlanılır.

pilateshareketleri-6

7. Adım: Eller çapraz bir şekilde göğüs üzerinde birleştirilir ve 8. adıma devam edilir.

pilates-hareketleri-8

8. Adım: Eller göğüs üzerinde çapraz olarak dururken pilates topu bel boşluğuna gelecek şekilde pozisyon alınır ve bacaklarınızdaki ağrıyı hissedene kadar bu pozisyonda beklenir. Ağrıyı hissettikten 8 saniye sonra hareket bırakılır.

pilates-hareketi-9

9. Adım: Bir önceki hareketin devamı olarak vücudun üst bölgesi öne getirilir ve 10. adım tekrarlanır. 9 ve 10. hareketler birlikte yapılmalıdır. Bu hareketler karın kaslarınızı çalıştırır. Özellikle göbek bölgesindeki kilolarından rahatsız olanların uygulaması gereken bir harekettir.

pilates-hareketi-10

10. Adım: Üstteki hareketle birleştirilerek 3 set 8 kez tekrar edilmelidir. Set aralarında karın top üzerinde yatarak dinlendirilmelidir.

pilates-hareketi-11

11. Adım: Pilates Topu üzerinde dik ve bacaklar yere 90 derece olacak ve omuz genişliğinde açık olacak biçimde yerleştirilir ve bir sonraki harekete devam edilir.

pilates-hareketi-12

12. Adım: Top üzerinde dengede iken sol bacak yere parelel olacak şekilde kaldırılır ve indirilir. Bu hareket 3 set 8 kez olarak tekrarlanır.

pilates-hareket-13

Adım 13: Bu hareketi yaparken avuç açık bir şekilde topa sabitlenmelidir.

pilates-hareketleri-14

14. Adım: Bu sefer sağ bacak yere parelel olacak biçimde kaldırılır ve indirilir. 3 set 8 kez yapılmalıdır.

pilates-hareketleri-15

15. Adım: Pilates minderinin üzerine uzanılır ve Pilates topu bacakların arasına alınır ve bir sonraki adıma devam edilir.

pilates-hareketleri-16

16. Adım: Pilates topu ayaklar ile sıkıştırılır.

pilates-hareketleri-17

17. Adım: Pilates topu yere 90 derece olacak biçimde yavaşça kaldırılır. Bu hareketteki önemli nokta hareketi yavaş yapmaktır. 17.adım ve 18. adım birleştirilerek tekrarlanır.

pilates-hareketleri-18

18. Adım: 3 set 8 kez periyodunda tekrarlanan topu yavaşça kaldırıp indirme hareketinin her setin sonunda top yere yaklaşınca (45Derece) o pozisyonda 8 saniye beklenir ve set bitirilir.

pilates-hareketleri-19

19. Adım: Pilates topu bel boşluğunu dolduracak şekilde duvar ile sırt arasına alınır.

pilates-hareketleri-22

20. Adım: Yavaşça çömelme hareketi yapılır.

pilates-hareketleri-21

21. Adım: Bacaklar 90 derece kırılınca kalkışa geçilir.

hareket-21

22. Adım: Bu hareket 3 set 8 kez şeklinde tekrarlanır. Hareketin püf noktası yavaş yapılmasıdır. Bu hareket ile karın kası,kalça, üst bacak kasları çalıştırılır. Özellikle basen bölgesinde kiloları bulunan kişilerin düzenli uygulamasında yarar vardır.

pilates-22

 Hareketler veya diğer konular ilgili sorularınızı veya söylemek istediklerinizi YORUMLAR bölümünden iletebilirsiniz.

Ayrıca bölgesel yağ yakımı ve sıkılaşmak için bakanlık onaylı ürünleri incelemek için burayı tıklayınız.

5 Yorumlar

  1. Ben sadece sıkılaşmak için pilates seti alıp evde başlayacağım, çünkü fazlalık kilom yok, sadece bu hareketler yeterli olur mu? ne önerirsiniz?

    • Merhaba Rabia; bu hareketler yeni başlayacağın için fazlasıyla yetecektir. Önümüzdeki günlerde yeni pilates egzersiz hareketlerini de anlattığım bir yazı yayınlanacak takip etmeye devam etmelisin.

  2. pilatesin faydasını çok gördüm. sporcard sitesinden fitness üyeliği almıştım. aynı zamanda reformer pilates için de üyelik aldım. haftanın 2 günü fitnessa 2 günü de pilatese gidiyorum. hem kilo veriyorum hem de vücudumu forma sokuyorum.

  3. Paylaştığınız bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.Sayenizde bilgi sahibi oldum.Yeni haberler,ilginç bilgiler,şaşırtıcı videolar,istediğiniz her konuyu bulabileceğiniz bu siteye de girmenizi öneriyorum..

  4. Medikal de bir bayan bana önce fazla kilolarnızı verin sonra plates yapın dedi yoksa fazla yaglarınız kas a dönüşür artık daha kilo veremessiniz dedi dogrumu bilmiyorum yardımcı olurmusunuz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here