Ana Sayfa Pilates Hareketleri Pilates Nedir, Nasıl Yapılır ?

Pilates Nedir, Nasıl Yapılır ?

3658
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

pilates-hareketleri

Pilates Nedir? Pilates günümüzde çok yaygın olarak yapılan ve bilinen bir spordur. Amaç kısa zamanda vücuda direnç kazandırmak ve sağlıklı görünmektir. Pilates nasıl yapılır derseniz hem çok basit hem de eğlenceli hareketleri aynı anda başarı ile uygulayabilirsiniz. Burada amaç hızlı kilo vermek ve sağlıklı bir görüntüye kavuşmaktır. Pilatesle özellikle karın,  basen, kalça ve bel bölgenizdeki yağlardan çabuk kurtulur ve yaparken de hem eğlenirsiniz hem de sağlıklı olursunuz.

Pilates yaparken dikkat etmeniz gereken ve yaparken size yardımcı olacak bazı materyaller kullanabilirsiniz. Pilates topu denen ve çok kullanılan bir top bunların başında gelir. Bu top normal ebatlardan daha büyük ve daha esnektir. Üzerine çıkarak inceltmek istediğiniz bölgeye ağırlık vererek orayı inceltebilmek mümkündür. Pilates nasıl yapılır bilmiyorsanız öğrenmek için fazla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü herhangi bir internet sitesinden veya spor ağırlıklı TV kanallarından birinden faydalanabilirsiniz. Tabii ki pilates yapmanın da bazı kuralları vardır, bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Pilates Yapmanın Kuralları

1-Konsantre olmak

2-Hareketlerimizi merkezlemek

3-Kontrol edebilme

4-Hareketlerimize kesinlik kazandırmak

5-Nefes kontrolünü iyi yapabilmek… vs.

Nefes kontrolü bence pilatesin olmazsa olmazlarındandır. Doğru nefesle hem daha az yorulursunuz hem daha iyi randıman alırsınız. Pilates bizi tam anlamıyla sağlıklı bir bünyeye kavuşturur. Sakatlanma riski en az olan spordur. Kas sistemimizi kontrol etmemizde bize yardımcı olur. Dolaşım sistemimizi düzenler ve buna benzer daha görülen ve görülmeyen birçok faydası vardır. Bilinçli nefes almak çok önemlidir. Kanımız temizler ve dolaşım sistemimiz düzene girer.

Pilates nasıl yapılır amaçlı hazırlanmış programların faydası yadsınamaz. Ama önemli olan devam etmek, yarım bırakmamaktır. Pilatese başlama amacınız zayıflamak olmamalıdır. Burada amaç vücut kontrolü ve sağlıklı bir yaşamdır. Arkası zaten kendiliğinden gelecektir. Pilates nasıl yapılır derken bize yardımcı olacak materyallerden bahsetmiştik. Bunları sıralamamız gerekirse:

Pilates Seti Nelerden Oluşur ?

A-Pilates minderi

B-Pilates topu

C-Pilates lastiği

D-Pilates çemberi

Bunlar pilates seti diye adlandırılır. Size hareketlerinizde kolaylık sağlayarak yardımcı olurlar. Pilates nasıl yapılır diye internete girerseniz zaten bunlarla karşılaşacaksınız. Bunlar başarılı pilates hareketleri için gereklidirler. Zaten bilindiği üzere diğer bütün spor hareketlerini yapmak için sert bir zemine ihtiyaç vardır. Pilates için de böyle sert bir zemini minder ile sağlayabilirsiniz. Pilates hareketlerinin amacı vücudumuzun üst bölgesini yani sırt ve karnımızı eşit olarak çalıştırmak ve iskelet yapımızı sağlamlaştırmaktır. Pilateste kas yapısı eşitlenir, zayıflamasanız bile fit görüneceğiniz için kilo kaybetmiş gibi olursunuz. Pilates nedir, nasıl yapılırı öğrenmek hiç de zor değildir. Sakatlanma riski en az olan spor dalıdır. Günümüzde bayanlar arasında çok rağbet görmektedir. Açılan pilates salonları da bunun en güzel örneğidir.

Çalışma dünyasının ağırlığı altında ezilen bayan arkadaşlar, işlerinden arta kalan zamanlarını pilates salonlarında en güzel şekilde değerlendirebilmektedirler. Amaç hem eğlenmek, hem sağlıklı kalmak, hem de fit görünmektir. Bunu başarabilmek için pilates en uygun spor koludur. Genellikle günümüzde bayan arkadaşlar oturarak ve internet başında iş görmektedirler. Bu da onların iskelet yapıları üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Pilatesin en büyük faydası iskeletimiz üzerinedir. Sağlam duruş ve zindelik kazandırır. Ama bütün spor dallarında olduğu gibi pilatesi de bilinçli ve kontrollü yapmak gerekir. Sırt, kas ve boyun ağrılarında faydası yadsınamaz. Pilates nedir ve pilates nasıl yapılır konusunda bilinçlenmek, sağlıklı olarak bunu başarabilmenin anahtarıdır. Fakat işi sadece pilatese bırakıp kendimizi rahatlatarak beslenmemize boş vermek de olmaz. İkisi bir arada daha iyi ve daha güzel sonuçlar verir. Spor salonundan çıktıktan sonra kendimize daha fazla önem vererek sağlığımıza yoğunlaşmalıyız. Unutmayalım ki her şey sağlıklı olmak içindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here