Ana Sayfa Antrenman Programları Plank Yapmanın Doğru Yolu

Plank Yapmanın Doğru Yolu

4241
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Plank Hareketi Nedir?

Plank hareketi, ilk başta kolay yapılıyor gibi görünse de oldukça zor fakat karın kasları için muhteşem bir harekettir. Tüm karın kaslarını çalıştırır. Bunun dışında da sırt, bel, boyun, göğüs ve ön/arka bcak kaslarını da güçlendirir. Duruş bozukluklarını düzeltir. Omuzun geride, göğüslerin yukarıda olmasını sağlar. Bu hareketin en güzel yanı ise her yerde yapılabilir olmasıdır.

Plank Hareketi Nasıl Yapılır?

Plank hareketi yapmak için düz bir zemine şınav çeker gibi uzanılır. Dirsekler yerde dümdüz uzatılır ve omuz genişliğinde açıktır. Eller istenirse birleştirilebilir veya yerde serbest bırakılabilir. Ayaklar tıpkı şınav pozisyonunda olduğu gibi parmak uçlarındadır. Bacakların genişliği çok önemli değildir. Fakat omuz genişliğinde açmak, dengeyi sağlayabilmek açısından çok daha sağlıklıdır.

Plank hareketini yaparken vücudun tamamı yani topuklardan başa kadar gergin ve düz olmalıdır. Bu hareketten verim alınabilmesi için ise vücudun tamamen düz olması gerekmektedir.

Bu egzersiz tipinde tekrar olmadığı için süreyle çalışılmaktadır. Yeni başlayan biri 15*-20 saniyelik 3-4 set yapıp dinlemelidir. Spor geçmişi olmayanlar veyahut 15-20 saniyede yeterince zorlanmayanlar bu süreyi uzatmalıdır.

Plank hareketinin etkisini arttırmak için bacaklar sırasıyla hafif hafif kaldırılıp indirilebilir. Bunun dışında da yanları daha fazla çalıştırmak için kalça, periyodik bir şekilde sağa sola yatırılarak yere yaklaştırılabilir. Eğer bunlar da size yetmiyor ve plan hareketini daha da zorlaştırmak istiyorsanız, sağ kolunuzu ileri doğru uzatırken sol bacağınızı, sol kolunuzu ileri uzatırken sağ bacağınızı sırayla kaldırabilirsiniz.

Tüm vücut geliştirme hareketlerinde olduğu gibi plank hareketinde de doğru nefes tabi ki çok önemlidir. Çoğu kişi zorlandığı için nefesini tutar ancak plank hareketinde nefes tutmamak, düzenli şekilde nefes alıp vermek gerekir. Plank hareketi nasıl yapılırın yanında plank yapmanın doğru yolu da çok çok önemlidir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: 7-7-7 Dumbbell Antrenmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here