Ana Sayfa Protein Tozları Protein Tozları Zaman ve Para Kaybı Mı?

Protein Tozları Zaman ve Para Kaybı Mı?

478
0
PAYLAŞ
Protein Tozu Gerekli Mi?
Via Indivar Kaushik / Unsplash
  •  
  •  
  •  

Protein tozu kullanımının günümüzde oldukça yaygın olduğu bilinen bir gerçektir. Bu ürünler, özellikle vücut geliştirme sporları ile ilgilenenler tarafından tercih edilir. Peki, protein tozu gerçekten iyi bir fikir mi, yoksa sadece para kaybı mı? Yazımızın devamında yer alan bilgiler sayesinde, protein tozunun yararlı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

 

Gerçekte Ne Kadar Proteine İhtiyacınız Var?

Proteinler, vücudun temel yapı birimlerinden birisidir. Protein sentezlenmesi için insan vücudu yaklaşık 20 tane aminoasit kullanır. Bunlardan 9 tanesini ise vücut üretemez. Dolayısıyla dışarıdan alınması gerekir. Bunlar; histidin, fenilalanin, treonin, triptofan, izolösin, lösin, lizin, metiyonin ve valin adındaki aminoasitlerdir.

Buradaki bilgilerden sonra ortalama bir vücut ağırlığına sahip olanların, ne kadar proteine ihtiyacı olduğuna bakalım. 70 kg civarındaki birinin günlük 55-68 gr arasında proteine ihtiyacı vardır. Spor yapanlar için bu miktar daha fazladır. Bu miktar, tüketilen besinlerden karşılanır. Bundan dolayı dengeli beslenme çok önemlidir. Eğer dengeli bir beslenme durumu olmaz ise vücuda ihtiyacı olan protein verilmemiş olur.

Proteinlerin temel kaynağı hayvansal gıdalardır. Ancak bazı bitkilerde de protein bulunur. Bitkilerde yer alan proteinler vücudun ihtiyacını tam olarak karşılamaz. Bundan dolayı bunlara “eksik proteinler” adı verilmiştir. Eğer vejetaryen diyeti yapıyorsanız, tamamlayıcı bitkisel proteine ihtiyacınız var demektir. Bunu da kinoa, soya ve karabuğday gibi ürünlerden temin edebilirsiniz.

 

Kimler Protein Tozu Kullanmalıdır?

Normal bir yaşantısı olan sağlıklı bireylerin protein tozuna ihtiyacı yoktur. Alınan besinler üzerinden vücut, kendisi için gerekli olan proteinleri temin etmektedir. Ancak bazı özel durumu olanları protein tozuna ihtiyacı olduğunun bilinmesi gerekir.

Protein Tozları Para Kaybı Mı?
Via Chait Goli / Pixabay

Normale göre daha fazla proteine ihtiyacı olanlar, bu tür ürünleri kullanabilir. Özellikle sporcuların ekstradan proteine ihtiyacı vardır. Bu noktada en önemli ve etkili alternatif ise protein tozudur.

Bazı kronik rahatsızlıklar, sağlığı ve kas yapısını olumsuz etkiler. Bu türden hastalıkları olanlar, kısa sürede en yüksek seviyede besini almalıdır. İşte protein tozu, böylesine durumlar için çok önemli bir ürün olarak dikkat çeker. Çorba ve yulaf ezmesi türünden besinlerin içine eklenerek hastaların protein ihtiyacının etkili bir şekilde karşılanmasını sağlar. Elbette hastalık gibi durumların protein ihtiyacında ilk olarak doktor tavsiyesi esas alınmalıdır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yüksek Protein İçeren 15 Besin

 

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Protein tozunun kullanımı için farklı seçenekler vardır. Söz konusu seçeneklerden sizin için uygun olanları tercih edebilirsiniz. Bu noktada tercih etmiş olduğunuz protein tozu türüne de dikkat etmeniz gerektiğini asla unutmayın. Aşağıda protein tozunun nasıl kullanılacağına dair bazı örnekler yer almaktadır. Ancak kullanım şekli, burada yer alanlarla sınırlı değildir.

Bir fitness eğitmeni ya da yoğun olarak spor yapan birisiyseniz, protein tozunu sulandırarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hem zaman kaybetmemiş, hem de ihtiyacınız olan proteini almış olursunuz.

Vegan diyeti yapıyor ve işinizin yakınında iyi bir vegan seçeneği yok mu? Eğer bu şartlara sahipseniz, ofisinizde bulunan mikrodalga fırında yulaf ezmesi hazırlayabilirsiniz. Protein tozu kullanarak bu yemeğin besin değerini arttırabilirsiniz. Bunun haricinde tatlı veya tuzlu yiyeceklere de benzer şekilde protein tozu ilave edebilirsiniz.

İhtiyacınıza tam olarak cevap verecek bir ürünü seçmeniz gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. Whey (Peynir altı suyu) proteini, kazein proteini, izole protein ve benzer özellikte çok sayıda ürün vardır. Bu noktada kendi ihtiyacınızın ne olduğuna doğru olarak karar verin. Bu noktada, en iyi protein tozları yazımızdan da fikir alabilirsiniz.

 

SONUÇ

İnsan bedeni proteine ihtiyaç duyar. Eğer yaşam şeklinizin yoğunluğuna bağlı olarak aldığınız gıdalar bu ihtiyacı karşılıyorsa, protein tozu kullanmanıza gerek yoktur. Böyle durumlarda protein tozu kullanmanız şart değildir. Ancak ekstra bir ihtiyaç durumu söz konusu ise protein tozu kullanımı, kesinlikle para kaybı değildir. Size sağladıklarını gördüğünüzde, protein tozu kullanmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu tekrar anlayacaksınız.

Kampanyadaki Protein Tozlarını İncelemek İçin Tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here