Ana Sayfa Protein Tozları Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

3870
0
PAYLAŞ
Protein Tozu Kullanımı
  • 1
  •  
  •  

Protein tozu nasıl kullanılır, ne işe yarar, protein tozu nedir, faydaları nelerdir, kullanılışında dikkat edilmesi gereken tüm bilgiler bu yazımızda yer alıyor. Dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Protein Tozu Nedir ?

Bilindiği üzere protein tozları çok farklı besin kaynaklarından üretilir. Bu besinler protein bakımından zengin olan

Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?
Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?

ürünlerdir. Yumurta, süt, peynir, peyniraltı suyu, soya ve bezelye gibi ürünler protein bakımından en zengin ürünlerdir. Protein tozlarının ham maddesi her ne kadar bu besinler olsa da diğer kimyasal ürünlerle de karıştırılarak üretilirler.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Protein tozlarını hemen hemen herkes kullanabilir. Ancak en büyük kitleyi spor yapanlardır. Özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler protein tozu alma ihtiyacı duyarlar. Peki, protein tozu ne işe yarar ki, sporcular tarafından en çok tercih edilen takviyelerdendir?

Protein Tozu Ne İşe Yarar – Protein Tozu Faydaları

Dilerseniz protein tozunun ne işe yaradığını maddeler halinde yazalım:

Protein Tozu Nedir Nasıl Kullanılır
Protein Tozu Nedir Nasıl Kullanılır

-İlk olarak şunu söylemeliyiz ki, protein tozunun ne işe yaradığı sizin kullanım amacınıza göre değişiklik gösterir. Eğer kas yapmak için protein tozu alacaksınız. Antrenmandan önce almanız daha faydalı olur. Çünkü antrenmandan önce alınan protein tozu, kasların proteine doymasını sağlar.

-Eğer kas yapma, fitness gibi alanlara ilgili değil ancak diğer sporlarla ilgileniyorsanız. Bir miktar protein tozunu meyve suyuyla ya da sütle karıştırarak içebilirsiniz. Bu hem vücudunuzun ihtiyacı olan proteinden fazlasını almanızı önler, hem de protein tozlarının yan etkilerini azaltır.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?

Protein tozları ne zamanları alınır? Bu soruya cevap vermeden önce şunu söylemeliyiz ki; her şeyin olduğu gibi bu ürünlerin de fazlası zararlıdır. O yüzden kesinlikle uzun süreli kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Şimdi de protein tozlarının ne zaman kullanılması gerektiğini söyleyelim. Protein tozlarını antrenmanlardan önce ve sonrasında almak en yaygın uygulamadır. Ancak antrenmanın ortasında protein tozları almanızı pek tavsiye etmiyoruz. Spor salonlarında antrenmanlardan sonra insanların protein tozu kullandıklarını görürsünüz. Eğer antrenmandan sonra kullanacaksınız bunu antrenmanınızdan yarım saat sonra yapmanız etkili olacaktır.

Protein tozu nasıl kullanılır konusunda merak edilen bir diğer konu da, ne kadar kullanılması gerektiğidir. Bu konuda öncelikle şunu söylemeliyiz ki buna karar verirken kesinlikle ve kesinlikle bir uzmandan destek almalısınız ve buna yalnız başınıza karar vermemelisiniz. Ancak bu konudaki merakınızı da tahmin ettiğimiz için yine de size ortalama bir rakam verelim diyoruz. Eğer kas geliştirme antrenmanları yapıyorsanız ağırlığınızın kilosu başına 1,35 gr. Protein  almanız yeterli olacaktır. Yani 80 kg. ağırlığında olan bir kişi, 80×1,35 gr. Yani yaklaşık olarak 108 gr protein almanız yeterli olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey vermiş olduğumuz bu rakam protein tozunun değil almanız gereken protein miktarıdır. Bu rakamın belli bir miktarını besinlerden alabilir ve kalan kısmını protein tozlarından tamamlayabilirsiniz. Kilo vermek adına asla ve asla aç kalarak protein ihtiyacınızın tamamını protein tozlarından almamanız gerekir.

Protein tozlarının nasıl kullanılacağını anlattıktan sonra biraz da nelere dikkat etmeniz gerektiği konusuna değinmemizde fayda olacaktır.

Protein Tozu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-İlk olarak protein tozları bir ilaç değil, kesinlikle birer takviyedir. Gün içinde almanız gereken protein miktarını gıdalardan alamadığınız zaman kullanmalısınız.

-Protein tozlarını her gün almak zorunda değilsinizdir.

-Protein tozlarının çok çok uzun süreler kullanma gibi bir amacınız olmasın.

-Önceden de belirttiğimiz gibi kilo vermek uğrana kesinlikle kendinizi açlığa sürüklemeyin. Çünkü sadece protein tozları ile sağlıklı bir şekilde yaşanmaz. Vücudun ihtiyaç duyduğu diğer vitamin ve minarelleri de almalısınız.

Son olarak da protein tozu fiyatları ne kadardır buna değinelim. Protein fiyatları kullanım amaçlarına, ağırlıklarına ve çeşitlerine göre değişiklik gösterirler. Protein tozlarının fiyatları 89 TL -210 TL arasında değişiklik gösterir.  

Protein tozlarının çeşitli aromalı seçenekleri bulunuyor. Bu aromalar çikolata, karamel, çilek gibi aromalardır. Fakat en çok tercih edilen çikolatalı protein tozlarıdır.

 Bu yazımızda protein tozu nedir, protein tozu nasıl kullanılır, fayları nelerdir, dikkat edilecek hususlar, protein tozu fiyatları gibi konulara değindik.

Vücut Geliştirmede Beslenme Nasıl Olmalı ? yazımızda tüm beslenme teknikleri ile ilgili bilgiler verdik o yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here