Ana Sayfa Protein Tozları Protein Tozu Nedir ?

Protein Tozu Nedir ?

4332
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

 Protein tozu nedir ? Protein tozu nasıl kullanılır ? Protein tozu ne işe yarar ? Protein tozu fiyatları ne kadar ? Bu türden soruların cevabını arıyorsanız bu yazıyı okumadan geçmemenizi öneririm. Vücut geliştirme için en önemli besin kaynağı proteinlerdir.

Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?
Protein Tozu Nasıl Kullanılır ?

Protein tozları ise vücut geliştirme sporunu destekleme adına supplement denilen ürünlerden biridir. Yani sporcuya takviye alımı için sunulmuş ürünlerdir. Spor yapan birinin daha fazla protein ve daha fazla karbonhidrata ihtiyacı olduğunu siz de mantıken biliyorsunuzdur. Birçok sporcunun yaptığı en temel hata tamamen protein tozunun onu geliştireceğini başka bir şeye ihtiyacı olmadığını sanmasıdır. Bu yazıyı yazarken ben de bu sporun içinden biri olarak size bilgi veriyorum. Protein tozu gibi supplementler destekleyici ürünlerdir.

Siz normal beslenme alışkanlığınızdan ya da var olan diyetinizden vazgeçip protein tozundan her şeyi beklerseniz en yanlış şeyi yapmış olursunuz. Dediğim gibi bu ürünler tamamıyla destekleyici ürünler olup gene diyetimizi sürdürmemiz ve sporumuzu yapmamız bizim için en iyisi olacaktır. Piyasada ki protein tozları 4 şekilde gruplandırılabilir. Bunlar soy protein, yumurta ve süt proteini, whey protein konsantresi, whey protein izolesidir. Soy proteinini anlatarak başlayalım.

Soy proteini soya bitkisinden üretilmiş olan bitkisel türevde ki proteinlerdendir. Vücudumuzun bitkisel proteinleri daha zor sindirmesinden dolayı bu tip proteinler çok tercih edilmez. Yumurta ve süt proteinleri ise biyolojik değerleri yüksek olmasına rağmen pek tercih edilmez. Çünkü size daha iyi bir seçenek sunuluyorsa sizde en iyisine gitmeyi tercih edersiniz. En çok tercih edilen whey proteinlerdir. Peki nedir bu whey proteinler ? Whey proteinler de kendi arasında konsantre ve izole olmak üzere ikiye ayrılıyor. Whey konsantre peynir altı sularından yapılır. Peynirin mayalanması esnasında peynir altı suyu adında bir fazlalık meydana gelir. Bu malzeme whey protein tozlarının ham maddesidir. Tercih edilmesinin ana sebeplerinden biri çok çabuk sindirilmesidir. Süte ve suya çok rahat karışmasıyla da kullanımı diğer tozlara göre daha rahattır. Gelelim whey izole protein tozlarına. Biyolojik değerleri en yüksek olan gruptur. Çok işlenmiş ürünlerdir. Protein moleküllerinin bağlarının kısa olması nedeniyle en çabuk sindirilip kana karışan protein tozudur. Kalite olarak konsantreden pek de bir farkı yoktur. Sporcular tercihlerine göre bu tozlardan herhangi birini kullanırlar. Genellikle 90 gramında 26-27 gram arasında protein içerirler. Peki protein tozu nasıl kullanılır ? Bu birazda size kalmış bir durum. Gününüzü nasıl değerlendiriyorsunuz. Çoğu insan günün belirli bölümünde ya işte ya da okulda oluyor. Bu planlamayı kendinize göre ayarlayıp protein tozunun nasıl kullanıldığını kendiniz de belirleyebilirsiniz. Ben size yol gösterici olmak adına neler yapabileceğinizi kısaca söyleyeyim. Protein tozunu günde sadece bir kez kullanmayı düşünüyorsanız bunun için en doğru zaman antrenmandan hemen sonradır. Antrenmandan hemen sonra 25-30 gram protein tüketerek vücudunuzun antrenmandan sonra vücudunuzun protein ihtiyacını belirli bir ölçüde karşılayabilirsiniz. Antrenmandan 1 saat sonra normal hale konuşan vücudunuzun devamlılığı için de 25-30 gram kullanabilirsiniz. Size diğer en önemli tavsiye ise günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı kaçırmamanız. Gece yatmadan önce ise süt veya su ile de whey protein tozu karışımını uygulamanız ideal olacaktır. Peki gelelim protein tozu fiyatları sorusunun cevabına. Fiyatları gramına göre değişen protein tozlarının ortalama fiyatları 100-300 lira arasında değişiyor. Fakat protein tozunda en önemli detay para ya da fazla protein tozuna sahip olmak değildir. En önemli detay diğer supplementler de olduğu gibi bu ürünleri doğru kullanmaktır. Bu ürünler anlatıldığı şekilde ve ne fazla ne de eksik kullanılmalıdır. Fazla kullanımında karaciğerde, böbrekte hasarlara sebep olabilen bu ürünleri lütfen doğru kullanalalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here