Ana Sayfa Antrenman Programları Ramazanda Antrenman Sistemi Nasıl Olmalı

Ramazanda Antrenman Sistemi Nasıl Olmalı

3541
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Ramazanda Antrenman Sistemi Nasıl Olmalı?

Ramazan tüm İslam alemine birliği ve beraberliği müjdelerken oruç temposu biz sporcular için bazen sorun oluşturabilir. Beslenme ve sporun entegren yürütülmesi gerektiği bilinci hemen herkesçe bilinmektedir. Buna karşın beslenme düzenimizi kısa bir süreliğine bozan Ramazan ayı 11 ay boyunca yaptığımız sporun aldığımız karşılığını yani kazandığımız kasları ve yaktığımız yağları hiç edebilir. Ancak her zaman dediğimiz gibi mantıklı hareketlerle ramazan ayını sporculuk temponuza göre avantajlı hale getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey mantıklı çalışıp ramazan ayı temposunda mantıklı hareketler yapmak. Ramazan ayında antrenman sisteminin nasıl olması gerektiği sizler de takdir edersiniz ki birçok sporcunun aklını kurcalamaktadır. Bu noktada sizlere çok mühim bilgileri bu yazımızda vereceğiz. Bir sporcunun antrenman hakkında ramazan ayına dair sorduğu tüm soruları yanıtlayacağız. Birçoğumuzun tek uğraşı maalesef spor değil. Birçok sporcu iş veya eğitim zamanında arta kalan süreç içerisinde fedakarlık yaparak spor ile ilgilenmekte. Aslına bakılırsa bu durum hemen her hobi veya yaşam tarzında böyledir. Konumuza geri dönecek olursak iş ve eğitim temposuna oruç telaşı da eklendiğinde her zamanki enerjiyi ve vakidi bulmamız pek mümkün değil. Öyle ki spora ayırabileceğiniz zaman zarfı iftar ve sahur arasına sığdırılırsa hiçbir şey yapamazsınız. Bu nedenle oruç tutma stabil durumunuzu etkilememeli. Gün içerisinde yine hareketli olmanız ve kısmi de olsa spor yapmanız ramazan ayında form kaybetmemek için yapmanız gereken tek şey. Ramazan ayında hareketsiz kalırsanız ne olur sorusuna hemen diğer paragrafımızda cevap verelim

Ramazan ayında hareketsiz kalmanın yani spordan uzaklaşmanın bedeli sizde tahmin edersiniz ki geriye atacaktır. Bu durumda yani ramazan ayında spordan koparsanız 11 aylık birikiminiz boşa gidecektir. Spor meyvesini ortalama kalıcı olarak bir senede belli eder bu nedenle 11 ay diyoruz. Spor hobi olarak başlanılsa dahi tempoya oturuncaya kadar çok fazla emek isteyen bir uğraştır. Spordan zevk alma derecesine gelene kadar insanlar sporla oldukça büyük savaşlar verirler. Kimin fazla yağı çoksa o kişi o kadar fazla savaş verir. Bu nedenle ramazan ayında spor yapmamak ve sporla entegre olan şeye yani beslenmeye önem vermemek sizin sonunuzu getirebilir. Bu nedenle ramazan ayında spora ve diyete ara verme planını kafanızdan çıkarın. Sonrasında çok üzülebilirsiniz. Ki bunu da siz de biz de istemeyiz. Ramazan da antrenman konusu aslına bakılırsa amaç olarak sadece vücudu hareket halinde tutmaktır. Normal dönemlerde antrenman amacı mevcut kondisyon ve kabiliyet üzerine çıkmakken ramazan ayında durumlar biraz değişir. Ramazan ayında bizleri çok zorlasa dahi yaptığımız antrenmanlar temel amaç olarak mevcut gücü, kas yapısını ve kondisyonu muhafaza etmektir. Kısacası ramazanda yaptığınız antrenmanlar size fazlalık getirmezken mevcut seviyenizin de altına düşürmeyecektir. Aslında mevcut durumunuz üzerine çıkabileceğiniz antrenmanlar da yapabilirsiniz ancak bu beslenme düzeninizle çakıştığı için ciddi sağlık sorunlarına yol açacaktır. Ramazan şartlarında genel bir bilgi verdikten sonra sizlere ramazanda ne sıklıkla ve nasıl antrenman yapmanız gerektiğini anlatalım.

Ramazanda Antrenman Hakkında Her Şey!

Antrenman ramazan ayında yükselmeyi değil vücudun hâkim olduğu gücü ve maddi kas kütlesini muhafaza etmeyi amaçlar. Bu nedenle mantıklı bir beslenme ve küçük sıralı egzersizlerle bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri anlatmadan önce birkaç konuya değinmemiz gerekli. Bu anlatacaklarımızı sabah saatlerinde sahurdan en az 2 saat sonra yapmanız çok önemli. Birçok kişi bu tempoyu iftar sahur arasında sığdırmaya çalışırken iki kalori durağı arasında yaptıkları boş antrenmanlarla elleri boş geri dönerler. Bu tempo arasında iftar ve sahur arasına sığacak tek şey hızlı tempolu yürüyüşlerdir. Sabah saatlerinde yapacağınız spor size yüksek oranda su kaybı yaşatabilir. Bu su kaybını desteklemenin yolu ise iftar sahur aralığında keyfen içeceğiniz içeceklerin yerine bile su içmekten geçer. Eğer çay içiyorsanız içmeyin sadece su için. Bu konuya değinmişken sporun diyetle entegre gittiğini unutmayarak ufak bir hatırlatmada bulunalım. Eğer sporla ciddi anlamda ilgileniyorsanız daha öncesinde kullandığınız bir uzman tarafından hazırlanmış bir beslenme programınız yasaklarınız vs. vardır. Ramazanda bu yasaklardan kesinlikle taviz vermeyin. Bu kısa püf noktaları belirttikten sonra antrenmanlarınızın nasıl yapılacağını anlatalım.

Yazımızı birçok spor dalında aktivite gösteren okurlarımız okuyacaktır muhtemelen bu nedenle antrenmanlarda genelleme olarak konuşacağız. Sizde takdir edersiniz ki bir bisikletçiyle bir vücut sporcusu aynı gün içerisinde birbirinden temelde aynı teoride bağımsız birçok antrenman yaparlar. Bu çelişkiye düşmeden başlayalım. İlk olarak antrenman saatlerinizi kesinlikle sabah saatlerinde seçin. Bu sayede su kaybına olan vücut tepkisi daha uzun zaman dilimine yayılarak daha istikrarlı bir su tüketimi gözlenebilir. Bu durumdan ziyade iftar ile sahur arasında yoğun iş ve eğitim temposu da dahil edildiğinde spora vakit ayırmanın pek mümkün olduğunu düşünmüyoruz. Bu dönemi su kaybınızı takviye edici zaman dilimi olarak belirleyin ve sadece dilerseniz kısa ve hızlı tempoda yürüyüşler yapın. Unutmadan bu tempo aralığında kesinlikle uykusuz kalmayın. Ramazan sabahlarında antrenman temelimizde tek ve genel bir metod kullanmamız gerekli.” Isın ve artı 5 dakika” evet bu metot bizleri ramazanda paslanma tehlikesinden kurtaracak olan metot. Günlük hayatınızda çok yoğun tempoda spor yapabiliyor olabilirsiniz. Ancak ramazan ayında abartmanız durumunda su kaybınız fazla olacağından sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Metodu açacak olursak günlük ısınmak için yaptığınız hareketleri normalden iki kat daha fazla zamana yayarak uygulayın. Bu ısınma hareketlerine eğer isterseniz 3 sete kadar eklemede bulunarak kendinizi spora karşı tatmin edebilirsiniz. Bu ısınma hareketlerini sabah saatlerinde mantıklı bir tempo ve geniş bir zaman diliminde yaptıktan sonra her gün uyguladığınız antrenman türlerinden 2 tanesini seçin. Sonrasında bunlardan günlük ya bir tanesini ısınmaya ek olarak 5 dakika ya da ikisini ısınmaya ek olarak 10 dakika uygulayın. Bu tempo yoksunu antrenmanlarla ramazan sürecini hiçbir şekilde kayba uğramadan kolaylıkla atlatabilirsiniz.Ramazan ayında antrenman temposunu yükseltmek yerine mevcut temponuzu korumaya çalışın.Antrenman yoğunluğunu ve ağırlıkları arttırmadan daha düşük ağırlıklarla bu ayı çıkarmanızı tavsiye ederiz.

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Dairesel Antrenman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here