Ana Sayfa Antrenman Programları Ramazanda Su Kaybını Önlemek!

Ramazanda Su Kaybını Önlemek!

3238
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte spor yapan insanların hemen hepsinde çeşitli kaygılar başlamaya başladı. Bu kaygıların en büyüğü ise su kaybı olarak karşımıza çıkıyor. Biliyorsunuz ki su bir sporcunun vücuduna en çok girmesi gereken sporcunun gerektiğinde çayı olacak olan besin maddesidir. Su eksikliği meydana geldiğinde standart bir bireyde oldukça büyük sağlık sorunlarına yol açarken yine sporcularda normalden çok daha fazla soruna ve gerilemeye yol açar. Eğer bu yazıyı bir merakla okuyorsanız sporcu olmanıza karşın ramazanda oruç tutmaya karar vermişsinizdir. Bu nedenle ramazanda yapacağınız her şeyi birbirine bağlı olarak ilerletmeniz gerekir. Bunun nedeni ise sporun beslenmeyle olan kopmaz yıpranmaz ilişkisidir. Her ortamda olduğu gibi spor ve beslenme ramazanda da beraber yorumlanmakla birlikte en önemlisi beraber planlanmalıdır. Su her canlının en önemli olmazsa olmaz niteliği taşıyan sıvı besin maddesidir. Ramazan ayının şu sıcak haziran günlerinde yaşanıyor olması tüm insanlık açısından büyük sıvı kaybını işaret ederken sporcular için daha büyük tehlikeler içeriyor. SU kaybı esnasında vücut kondisyon ve kas oranının durumdan etkilendiğini biliyor muydunuz? Muhtemelen bilmiyordunuz bu konuya girersek tekrar çıkamayız bu nedenle fazla kurcalamadan konuyu ana mesajı verdikten sonra geçiyorum. Bu cümleden edinmeniz gereken temel bilgi ramazanda isterseniz sabahtan akşama kadar deli gibi spor yapın eğer sıvı kaybı yaşıyorsanız kas kütlenize olan katkılarınızın gününü göremezsiniz. En kötüsü hiç istemediğiniz sağlık sorunlarıyla spor hayatınızı bitirmeye varıncaya kadar mücadele vermek zorunda kalabilirsiniz.

Su kaybını önlemenin en iyi yolu sahur ve iftar arasında yoğun su tüketimidir. Ciddi anlamda gerçekleştireceğiniz su tüketimleri sizi su kaybı kaygısından kolayca kurtarabilir. Sahur ile iftar zamanı arasında bizlere beslenme imkânı sunan Ramazan ayı bizi yoldan da çıkarabilir. Nasıl olacak derseniz iftarda sofraya gelen buz gibi gazlı içecekler bu işte başrol oyuncusudur. Veya iftardan hemen sonra gelen çaylar da bu işte sizi su kaybına uğratmak için fırsat kollarlar. Bu gibi etmenlerden sadece otuz günlüğüne uzak durmalısınız. Bu gibi etmenler su kaybı riskini arttırırken öteki yandan beslenmeye bağlı su mevcudunu düşüren etkenlerde bulunmaktadır. Ramazan ayında aman biraz kaçamak yapayım diye yediğiniz o tatlılar sizi su kaybına uğrtma yolunda oldukça iyi hareketler yapacaklardır. Su kaybınızı önlemek için su haricinde her zaman geçerli olmak şartıyla başka sıvı tüketmemeniz gerekir. Bunun yanında az evvel de söylediğimiz gibi mevcut su hacminizi azaltacak ve aynı zamanda yağlanmayı arttıracak tatlı içerikli besinlerden uzak durmalısınız. Eğer yaptığınız spor dalıyla profesyonel olarak uğraşıyorsanız çok daha önceden alınmış uzman bir beslenme uzmanınca tescillenmiş bir beslenme planına sahipsinizdir. Eğer bu plana uyum göstererek bir yerlere geldiyseniz zaten bu yiyeceklerden uzak durmak konusunda sorun yaşamazsınız. Ramazan ayında bir sporsunun en büyük düşmanıİftar ve sahur arasında kalan o küçük ama etkili zaman dilimidir. Su kaybını önlemenin en önemli yollarından biriside yavaşça kaybedip hemen ardından su takviyesi yapmaktır. Bunu da iftardan yarım saat sonra yapacağınız kısa ama etkili bir yürüyüş ile kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Eve geldikten sonra alacağınız duş ve hemen alacağınız su takviyesi ramazan boyunca uygulandığında kaybedeceğiniz su oranını tahmin edeceğinizden çok daha fazla düşürecektir. Bu yöntemi de uygulayarak su kaybınızı önleyebilirsiniz. Günlük hareketlerinizle de su kaybını önleyebilirsiniz. Şimdi sizlere ramazan ayı boyunca dikkat edeceğiniz bazı günlük hareketlerle nasıl su kaybınızı önleyeceğinizi anlatalım!

Günlük Hareketlerle Su Kaybınızı En Aza İndirin!

Antrenmanlarda ve beslenme düzeninizde nasıl bir program uygulamanız gerektiğini anlattık. Şimdi ise günlük hayatta yapacağınız birkaç küçük hareketle nasıl su kaybınızı önleyeceğinizi anlatalım. Ramazan aylarında normalde dahi bizleri aşırı yoran iş veya okul temposu spor işleri de araya girince iyice çekilmez bir hal alır. Bu durumu bertaraf etmenin en iyi yolu gündüz iş veya okulda bazı hareketlerden kaçınarak su kaybını önlemek ve daha az su ihtiyacı hissetmektir. Günlük hareketlerimiz arasında eğer asansör kullanmamak varsa ramazan ayı boyunca sıkça asansör kullanarak daha az su kaybına uğrayalım. Bu anlatacaklarımızı hareketsizlik olarak algılamayın zaten sabah saatlerinde kas gelişimine yönelik sporunuzu yaptığınız için bu saatten sonrası hareketler sizin için ekstra anlamı taşırken daha fazla su kaybetmenize neden olacaktır. Özellikle bisikletçiler için konuşacak olursak ramazan ayı boyunca işe veya başka yerlere olan ulaşım sürecinizi iftardan sonra bile olsa farklı araçlarla sağlayın. Bunun yanında yine oruç sürecinde yürümek yerine kısa mesafeler haricinde toplu taşıma veya bireysel araçlarınızı kullanın. Kısacası sıcaktan dolayı değil hareketten dolayı terleme eylemine fırsat vermeyin. Bu oluşuma fırsat verirseniz yani gün içerisinde gereğinden fazla hareket yaparsanız su tüketiminizi arttırarak kendinizi zora sokarsınız. Bu gibi enerji dolu hareketlere ramazan ayında inanın gerek yok sakin tempolu sabah egzersizleri ile yetinmeniz gerekli!

Birkaç gün öncesinde inanılmaz tempolarda spor yapan insanların ramazan ayında bir anda el freni çekmesi oldukça garip bir durum. Bu sporcular için daha da garip inanın insanlar ne yapacaklarını şaşırıyorlar. Ancak sporsun sağlığa denk olduğu ve özellikle sağlığa kavuşmak ve devalılığı sürdürmek için yapıldığı unutulmadan hareket ettiğinizde ramazan ayında vereceğiniz ufak bir tempo molası oldukça mantıklı bir karar. Bu şekilde düşündüğünüzde sağlıklı olmak için yaptığınız sporu ramazanda tam gaz devam ettirerek zarar almanız pek de mantığa sığan bir durum değil. Su kaybını önleme konusuna tekrardan dönecek olursak ramazanda elbette su kaybımız olacak ancak bu kaybı en aza indirmenin yoları yukarıda saydıklarımız gibi elbette mevcut. Bu yolları kendi beslenme programınıza kilonuza ve yaptığınız sporun normal temposunda sizlere sunduğu performansa göre yorumlayarak kendinize uygun bir program ortaya koyabilirsiniz. Su kaybını önlemenin temel yolu ramazan için konuşmak gerekirse aldığın su miktarını kaybettiğin su miktarına göre uyarlayıp sonraki gün daha fazla su tüketmektir.

 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir : Ramazanda Antrenman Sistemi Nasıl Olmalı?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here