Ana Sayfa Vücut Geliştirme Sakatlıklardan Uzak Durmanın Yolları

Sakatlıklardan Uzak Durmanın Yolları

5056
0
PAYLAŞ
  • 16
  •  
  •  

Bu spora gönül veren ve kısa zamanda vücut geliştirmek isteyen sporcu arkadaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla yazdığımız bu yazımızın en başında belirtelim ki vücut öyle bir ayda ya da iki ayda hemen gelişen bir şey değildir. Sizin o reklamlarda ya da spor salonlarında gördüğünüz iri vücutlar senelerin ürünüdür. Ancak burada sizlere 6 ay ya da bir sene gibi kısa bir süre içerisinde o kadar olmasa da uzaktan bakıldığında vücudunuzun güzel görünmesini sağlayacak ipuçlarına değineceğiz. Öncelikli olarak spor salonuna yazılan arkadaşlar bir iştahla ağırlıklara saldırmasınlar. Hiç spor yapmayan bir bünye ilk olarak bu kıvama gelmek için kardiyo yapmalıdır. Nedir bu kardiyo ? Kardiyo vücudun ritmini koruyan ve vücudu çalıştıran uygulamaların öncelikli yapılmasıdır. En çok tercih edilen bisiklet sürme ve koşu bandıdır. Zaten spor salonuna yazılanların ilk programları da 15 dakika bisiklet ve 15 dakika koşu bandı şeklinde olur. Zayıf ve kilo almak isteyene de, kilolu ama zayıflamak isteyene de ilk başlangıçta kardiyo programı verilmektedir. Bunun sebebi vücudu yapılacak spora hazırlamaktır. Sadece daha kilolu olanlara koşu bandı ya da bisiklet sürme dakikaları daha çok verilebilmektedir. Konumuza geri dönecek olursak vücut geliştirme için spor salonuna gidenlerin sayısının daha fazla olduğu bilinmektedir. Vücudun geliştirilmesi işlemi ilk olarak genel hareketlerle başlamaktadır. Yani size verilen program güçlenme programıdır. Bu programda vücudunuzun bölümlere ayrılmadan her yerinin çalışması sağlanır. Kollar, bacaklar, omuz kasları güçlendirilir ki üzerine kas inşa edilebilsin. Bu kaslar inşa edilirken ise yeterli miktarlı uyumalısınız ki uykuda kaslarınız yenilensin ve üzerlerine yenilerini ekleyebilesiniz. Aynı zamanda beslenmenize de çok dikkat etmeniz gerekmektedir ki inşa edilen kaslar kendini korusun ve sizin kas dokunuzda yer etsin. Yani bunun kelime anlamı şudur ki siz bir süre sporla uğraşıp sporu terk ettiğinizde kaslarınız da sizi terk etmesin.

Vücut geliştirme sporunda idmanın etkisi %15, beslenme %25, uyku ise tam %60 etkilidir. Yani düzenli olarak uyumayan biri her ne kadar beslenmesine dikkat ederse etsin her ne kadar idmanını sıkı yaparsa yapsın kas hücreleri uykusunu alan ve dinlenmesine önem gösteren sporu kadar fazla gelişmeyecektir. Bu işe girişen sporcu arkadaşlarımız unutmasınlar ki beslenme idman ve uyku bir bütündür. Biri yapılmadan diğerinin yapılması vücutta çok büyük eksiklik yaratacaktır. Bu da demek olur ki sizin uykunuzu almadan 6 ayda yaptığınız kası başka bir sporcu arkadaş hem beslenmesine hem uykusuna hem de idmanına dikkat ederek 4 ayda başaracaktır. Bunu seneye vurduğunuzda ise bu önemli bir rakama tekabül etmektedir. Aynı zamanda yaşayacağınız sakatlıklar ise bunun cezası olacaktır. Sakatlık, her sporda olduğu gibi vücut geliştirme sporunda da olabilen ve sporcuların en çok korktuğu başlıca konulardandır. Sizlere verdiğimiz bilgiler sayesinde sizde idman esnasında ya da idman sonrasında zinde kalmanın sırrına erişebilirsiniz.

Sakatlıklardan Korunmak

Sakatlıklardan uzak durmanın ilk kuralı idmanda başlamaktadır. Nedir bu kural bundan bahsedecek olursak kesinlikle kaldıramayacağınız ağırlığın altına girmeyin. Sizden önce çalışan arkadaş çok ağır bir yükle çalışmış olabilir ya da beraber aynı ağırlığa giriyor olabilirsiniz. Yeni başlayan arkadaşlar özellikle düşük ağırlıkta çalışmaktan utandıkları için ağırlıkları bol bol koyarlar barın üzerine. Bu da ciddi sakatlıklara yol açmaktadır. Unutmayın ki o ağır yükleri kaldıran arkadaşlarda bir zamanlar sizin geçtiğiniz yollardan geçtiler de vardılar oralara. Yani size tavsiyemiz odur ki kendinizi bilin ve hangi kiloda ağırlık kaldırabilecekseniz o kiloyu kaldırın. Sakatlıktan kurtulmanın ilk şartı budur. İkinci şartı ise düzenli beslenmedir. İdman esnasında yıpranan kaslarınız dinlenmek ve kendini yeniden inşa edebilmek için beslenme ve uykuya ihtiyaç duyar. Bunun için idmandan 45 dakika geçmeden hemen sıvı takviyesi almanız sakatlanma riskinizi oldukça aza indirecektir. Bunun yanında gıda takviyesi ve sonrasında güzel bir dinlenme hem sakatlanmayı önleyecek hem de kaslarınızın daha hızlı gelişmesine olanak sağlayacaktır.

Hacimce genişlemek, bir anda olabilecek bir şey değildir. Bunun sebebi ise kol ve pazuların genişleyerek daha diri bir görünüme kavuşması demek olduğundan hacimce genişlemek için aylar boyu süren uğraş verilmelidir. Nasıl kilo almak isteyen bir insan bu kiloyu hemen alamıyor ve biraz zaman geçmesini bekliyorsa hacimce genişlemek isteyen bir sporcu da bu uğurda çokça terlemeden bu işin meyvesini alamayacaktır. Güçlendikten sonra hacimce genişleyen sporcu ise sporu bıraksa ya da spora kısa bir süre ara verse dahi bu hacimce genişleyen kol ve pazular tekrar eski haline dönmeyecektir o şekilde kalacaktır. Genellikle en çok şikâyet edilen noktalardan birisi spora 3 – 4 ay ara verdim çalıştıklarımın hepsi gitti şeklindedir. İşte sporcu bu sayede sporunu yaparken hacimce genişleme safhasında iyi işler yaparsa ilerleyen zamanlarda sporu bıraksa dahi gücünü biraz yitirse de hacim olarak aynı kalmaya devam edecektir. Bu spor başlangıçta zor olan vücut şekillenmeye başladıkça zorlaşan vücut şekillendikten sonra da bırakılamayan bir spordur. Sizde düzenli çalışarak idmanlarınızı yerine yaparak hacimce sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

 

Vücut geliştirme hakkında tavsiyeler

Kas yapmak için spora başlayan arkadaşlara ilk tavsiyemiz acele etmemeleri olacaktır. Vücut geliştirme işi çok zor olan ancak meyvesini verdiğinde son derece güzel sonuçları olan, sizi fit ve düzgün bir görünüme ulaştıracaktır. Bunun için size düşen görev de azimle çalışmak olacaktır. Çalışmalarınızın karşılığını er ya da geç alacaksınız. Ama şunu unutmayın ki ne kadar çalışırsanız vücudunuz size o kadarını verecektir. Acı yoksa güç de yok bunu sakın unutmayın. İdmanda acı çekeceksiniz ter akıtacaksınız ki idman sonrasında vücudunuzu saran tşörtü giyerek kaslı, dik görünümlü yapınızla gezebilesiniz. Sizde sıkı idman yaparak, yerinde uyuyarak ve düzenli beslenmenize dikkat ederek kaslı görünüme sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken düzenli idman programına uymak ve yapabileceğinize inanmak olacaktır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Antrenman Sonrası Kas Ağrıları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here