Ana Sayfa Vücut Geliştirme Şınav Nasıl Çekilir ?

Şınav Nasıl Çekilir ?

13032
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

sinav-nasil-cekilir   Şınav nedir ? Şınav nasıl çekilir, faydaları nelerdir, çeşitleri ve tüm incelikleri bu yazımızda yer alıyor. Tüm bunları ve şınavın ne işe yaradığını öğrenmek için yazının tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

      Sağlıklı yaşam için spor yapmanın önemini bilmeyen hiç kimse yoktur sanırım. İnsanların daha rahat ve iyi bir hayat sürmeleri için vücut yapılarının da sağlıklı olması gereklidir. Bazı klişeleşmiş spor hareketleri insanlar tarafından sıkça kullanılır ve bu hareketler oldukça sağlıklı hareketlerdir.

Şınav, bu hareketler içinde en sık kullanılanlardandır. Her şeyden önce bu spor hareketini yapmadan, şınav nasıl çekilir, iyi bilmek gereklidir. Şınav nasıl çekilir bilmeden bu hareketi yaparsanız,  o zaman bu hareketten gereken verimi alamazsınız. İşte bu yüzden şınav nasıl çekilir iyi bilmeniz gerekir. Pek çok farklı spor dalı olmasına rağmen, güçlenmek için şınav nasıl çekilir, bu spor dalları için de bu hareket oldukça önemli ve faydalıdır. Şınav nasıl çekilir bilmek için evvela şınav çeşitleri ve şınav çekme konusunda biraz alt yapı bilgilerine sahip olmak gerekir. Kollar omuz hizasında ve yere paralel olarak yatılmalı ve vücudun dümdüz durması sağlanmalıdır. Şınav faydaları iyi bilinirse, bu yapılan egzersizlerden görülecek fayda da azami şekilde artacaktır.

      İster spor salonlarında olsun, isterse de açık alanlarda şınav faydaları iyi bilinmeli ve şınav çekme konusunda bir birikime sahip olunmalıdır. Henüz eğitim safhasında, beden dersinde şınav nasıl çekilir bütün öğrencilere öğretildiği için, insanlar bu spor hareketinin temel hareketlerden biri olduğunu iyi bilmektedirler. Yalnız bu hareketin de kendi içinde farklı kollara ayrıldığını iyi bilmek ve şınav çeşitleri konusunda alt yapı bilgilerine sahip olmak gerekir. Biz de size bu şınav nasıl çekilir konusuna ilk olarak nizami şınav dediğimiz şınavdan başlayalım.

-Kollar omuz hizasında ve avuç içleri yere bakarken yalnız ayakuçları yere değecek şekilde ve yere paralel olarak vücut kırılmadan düz durmalıdır. Şınav çekmenin en önemli noktası bu pozisyondur. Bir çok kişi şınav pozisyonunu alırken hata yapar. Bu hatalardan en sık yapılanı ise yere paralel uzanmak yerine bel ve kalça kısmının parelelliği bozmasıdır.

– Kollarınızı yere koydunuz ve yere paralel olarak uzandınız. Sırada ise kendinizi kaldırmaya gelmiştir. Bunu yaparken siz yere uzandıktan sonra kısa sürede şınav çekmeye başlamalısınız. Aksi takdirde hiç şınav çekmeden de yorulmuş olabilirsiniz. Bu da şınav faydalarından istediğiniz gibi sonuç alamamanıza yol açabilir.

-Nefes alış verişleri şınavın en önemli noktasıdır diyebiliriz. Çektiğiniz her şınavdan sonra derin bir nefes almanız hem kısa sürede yorulmanızı engeller, hem de yaptığınız hareketten daha çok verim almanızı sağlar. Bu durum aslında sadece şınavın değil bütün spor hareketlerin ortak noktasıdır.

Nizami şınavın temel olarak nasıl çekildiğini belirttikten sonra da şimdi de diğer şınav türlerinden kısa kısa bahsedelim.

Wide Grip (Geniş Şınav): Bu şınav türünde elleriniz nizami şınava göre daha geniş açılır. Diğerinde yollarınız yer tam dik olacak şekilde gelirken bu şınav türünde yeri kucaklayacak şekilde kollarınız açılır. Nizami şınava göre çekmesi daha zordur.

Eller Havada Şınav (Incline Push Up): Bu şınav hareketi anlattığımız diğer iki şınav türüne göre daha basittir. Özellikle de bayanlar tarafından en çok tercih edilen şınav türüdür. Spor salonlarında aletlere dayanılarak yapılan bu şınav türünde vücudunuz yere paralel değil yaklaşık 60 derecelik bir açıyla durur. Dayandığınız spor aletine dayanarak kollarınızı bükebilir ve çekebilirsiniz. Evde ise sandalye sırtlarına dayanarak bu hareketi rahatlıkla yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here