Ana Sayfa Antrenman Programları Sırt Egzersizleri | Sırt Kaslarınızı Güçlendiren Hareketler

Sırt Egzersizleri | Sırt Kaslarınızı Güçlendiren Hareketler

6288
1
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Sırt egzersizleri ile sırt kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, hareketlere geçmeden önce mutlaka sakatlanmalara yol açmamak için bel ısınma hareketlerini uygulamalısınız. Yazımızda öncelikle sırt ve bel ağrılarını engellemek için ısınma hareketlerini verip daha sonra sırt kası geliştirme hareketlerine yer vereceğiz.

Sırt Ağrısını Engellemek için Isınma Egzersizleri 

sirrt-ve-bel-egzersizleri16-125x147

ilk olarak çene kısmınızı göğsünüze doğru çekip sırtınızı da mümkün olduğunca yukarı kaldırın. Beliniz kamburken, bu hareketi yaparken nefesini alıp tutun ve iki-üç saniye kadar bu şekilde bekleyin. Daha sonrasında başınızı yukarı kaldırın ve bunu yaparken belinizi de aşağı indirmeye başlayın. Bu şekilde de iki ila üç saniye kadar bekleyin.

sirt-ve-bel-egzersizleri3-150x132

Bir diğer sırt egzersizlerinde ki hareketimizde şu şekildedir. Sırt üstü bir şekilde yere uzanın ve ellerinizi ensenizde birleştirin. Dirseklerinizi yere doğru bastırın ve göğsünüzü öne doğru ittirin. Bu şekilde 5’e kadar sayın ve sonrasında kendinizi bırakın.

sirt-ve-bel-egzersizleri5-147x71

Sırt Egzersizleri olarak bir diğer hareket de dik sırtlı bir sandalyeye oturarak gerçekleştiriyoruz. Yine elleri ensede birleştirerek geriye doğru gerinin. 5’e kadar sayın ve gevşeyin. Bu şekilde hareketi 5 defa tekrarlayın.

sirt-ve-bel-egzersizleri7-150x150

Sırt Egzersizleri bir diğer hareketimiz de bir köşeye geçip yüzünüzü duvara dönük durun, kollarınızı kaldırıp duvara koyun ve topuklarınız yerle teması kesilmeden esnemeye başlayın. Bu harekette de 5’e kadar sayıp gevşeyin. Aynı hareketi bir kapı eşiğinde de kollarınızı kaldırıp kapının eşiklerine koyup esneyerek gerçekleştirebilirsiniz.

Sırt Hareketleri
Sırt Hareketleri

Sırt Egzersizlerinde ki bir diğer hareket yere yüz üstü uzanıp ellerinizi kalçalarınıza değecek bir şekilde uzatın. Bu şekilde omuzlarınızı yukarı kaldırmaya çalışın. 5’e kadar sayıp daha sonra gevşeyin.

sirt-ve-bel-egzersizleri12-184x46

Bir diğer sırt egzersizi hareketimizde yere diz üstü oturarak gerçekleşen bir harekettir. Ellerinizi dümdüz yere uzatın ve başınızı yere eğdirecek şekilde pozisyon alın. Topuklarınız yukarıya bakacak şekilde olsun ve onların üzerine ağırlığınızı verin. Kollarınızı ve sırtınızı bu pozisyonla iyice esnetin. 2 – 3 saniye bu pozisyonda bekleyin.

sirt-ve-bel-egzersizleri13-147x69

Sırt egzersizlerinde bir diğer egzersizimiz yere sırt üstü dümdüz olarak uzanarak gerçekleşe bir harekettir. Ellerin üst kısmı yere değecek şekilde arkaya doğru uzatılır. Ayak parmak uçlarını da bu hareketi uygularken devreye sokabilirsiniz. Bu şekilde 2 – 3 saniye bekleyip başlangıçta ki pozisyonu tekrar alın ve hareketi tekrar edin.

sirt-ve-bel-egzersizleri8-147x147

Sırt egzersizlerinde son egzersizlerden bir kaçı da şu şekildedir. Sırtınızı dik bir şekilde yaslayabileceğiniz bir sandalyeye oturup yaslayın. Sonrasında oturur pozisyondayken ayaklarınızı yerden kaldırmadan sağ tarafınızı olabildiğince arkaya doğru döndürün. İki – üç saniye kadar bu şekilde bekleyin ve sonrasında başlangıç pozisyonuna dönüp hareketi tekrar edin.

sirt-ve-bel-egzersizleri16-125x147

Bir diğer sırt egzersizi olarak yine sandalyede oturmanız gerekiyor. Otururken ağ tarafınızı aşağı doğru mümkün olduğunca eğin ve yere dokunmaya çalışın. 2 – 3 saniye bu pozisyonda durun ve yine başlangıç pozisyonuna dönüp hareketi tekrarlayın.

En Etkili Sırt Kası Geliştirme Hareketleri Videosu

Belirtilen sırt egzersizleri ve sırt kaslarınızı güçlendiren hareketleri doğru bir şekilde, düzenli olarak uygularsanız sırtınızda oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Unutmayın önce her şey içinizde bitmektedir. Eğer siz azimli, hırslı ve yılmadan bu hareketleri düzenli bir şekilde yaparsanız sırt egzersizlerini yapmadan önceki haliniz ile yaptıktan sonra ki halinizi kıyasladığınız arada ki farkı görebilirsiniz. Daha sağlıklı bir yaşam için sağlıklı yol olan sırt egzersizlerine başvurulmalı, diğer çeşitli kimyasal yollara başvurup sağlığınızı daha da kötü bir duruma sokmamalısınız. Unutulmamalıdır ki sırt egzersizleri, sırta doğru uygulanması halinde pozitif anlamda en iyi etki edecek yöntemdir. Hemen geç kalmadan sağlıklı bir yol olan sırt egzersizlerine başvurarak sizde daha iyi, diri ve sağlıklı bir fiziksel görünüme kavuşabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here