Ana Sayfa Body Fitness Spinning Egzersizi ile Saatte Kaç Kalori Yakılır?

Spinning Egzersizi ile Saatte Kaç Kalori Yakılır?

601
0
PAYLAŞ
Spin egzersizleri
Via skeeze / Pixabay
  •  
  •  
  •  

Fazla kilolarınızdan kurtulmak ya da vücudunuzu sıkılaştırmak istiyorsanız, egzersiz yapmanız gerektiğini biliyorsunuzdur. Egzersizler ile hem kaslarınızı çalıştırır, hem de fazla kalorilerinizi yakarsınız. Ne kadar fazla kalori yakarsanız, hedefinize o kadar fazla yakınlaşmış olursunuz. Bundan dolayı doğru egzersizleri seçmek çok önemlidir. Bu noktada önünüzdeki en önemli alternatiflerden birisi spinning olarak bilinen egzersizdir. Yazımızın devamında spinning nedir, spinning egzersizi ile saatte kaç kalori yakılır türünden sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

Spinning Nedir?

RPM olarak da bilinen spinning, kapalı bir alanda müzik eşliğinde bisiklet egzersizi yapmak olarak ifade edilebilir. Bu egzersizin bir uzman eşliğinde yapılması gerekir. Temel amaç, bacakları ve alt beden grubu kasları çalıştırmaktır. Ayrıca kalp ve solunum direncinin arttırılması da hedefler arasındadır. Bacakların güçlenmesi ve kalori yakılması noktasında oldukça etkili bir seçenek olduğu söylenebilir.

 

Spinning Faydaları

Spinning, kapalı bir mekânda bisiklet sürme prensibine dayanan bir grup dersidir. Bu egzersiz ile özellikle alt beden grubu kaslar etkin olarak çalışır. Burada yer alan kasların çalışmasının farklı avantajları vardır. Bahse konu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

1) Motivasyon

Bu egzersiz genellikle müzik eşliğinde yapılır. Yapması son derece kolaydır ve müzik eşliğinde keyif verir. Bunların yanı sıra motivasyonunuzun artmasında da oldukça etkilidir. Motive olma noktasında sorun yaşıyorsanız, spinning tam size göre bir egzersizdir.

2) Kalp Damar Sağlığı

Yukarıda da ifade edildiği gibi kalp ve damar sistemi üzerinde güçlendirici etkisi olan bir egzersizdir. Nefes kontrolü ve nefes açma gibi önemli artıları da vardır. Bütün bunlar, kalp ve damar sağlığını olumlu olarak etkilemektedir.

3) Kilo Verme

Spinning egzersizi ile kilo vermeniz son derece kolaydır. Fakat bunun için biraz sabırlı ve biraz da güçlü olmanız gerektiğini asla unutmayın. Düzenli olarak yapıldığında bu egzersiz, ideal kilonuza ulaşmanızı sağlayabilir.

 

Spinning Nasıl Yapılır?

Bu egzersizin bir antrenör eşliğinde yapılması gerekir. Bireysel olarak yapılan antrenmanda, antrenörün direktifleri sayesinde elde edilen verim daha yüksek olacaktır. Egzersizin zorluğu ise kişinin durumuna göre ayarlanabilir. Bunun farklı parkur simülasyonu seçenekleri vardır ve buradan istenilen tercih edilebilir.

 

Egzersiz sırasında müzik dinlenir ve müziğin ritmi ile egzersiz arasında bir ilişki kurulur. Genellikle 30 ila 80 dakika arasında sürer. Sprint ve aktif dinlenme aşamaları vardır ve bunlar dönüşümlü olarak tekrar edilir. Sprint bölümünde kalp atışları hızlanır. Aktif dinlenmede ise kalp atışları dengelenir. Gerçek bir bisiklet sürüş hissi vermek ve yakılan kalori miktarınız arttırmak için parkurda farklı bölümler yer alır. Pedal çevirmek parkurun bazı bölümlerinde kolay olurken, bazı bölümlerinde ise sporcuları zorladığı söylenebilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Zorlu Egzersizlerin Yol Açtığı Ağrılardan Hızlıca Kurtulmanın 10 Yolu

 

Spinning Egzersizinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu egzersiz her ne kadar iç mekânda bir alet üzerinde yapılsa da gerçek bisiklet sürüşüne benzediği unutulmamalıdır. Bu egzersizin zorluk seviyesinin ayarlanması için farklı değişkenlerden yararlanılır. Bu değişkenler şunlardır:

  • Ritim
  • Vücut konumlandırma
  • Direnç

Bu değişkenlerin farklı kombinasyonları sayesinde normal bir bisiklet sürüşündeki gibi farklı zorluklar oluşturulur. Yani sabit bir zorluk olacağını hayal etmeyin.

Spinning egzersizi kalori yakma noktasında oldukça etkilidir. Fakat bu egzersizin sabırla ve düzenli olarak yapılması gerekir. Etkisi çok kısa sürede görmek gibi bir beklenti içine girmeyin. Bu hususlara dikkat ettiğinizde, beklentilerinizin en üst seviyede karşılanacağı söylenebilir.

 

Spinning Egzersizi ile Ne Kadar Kalori Yakılır?

Öncelikle bu sorunun net bir cevabı olmadığının bilinmesi gerekir. Çünkü söz konusu egzersizi eşit sürede ve eşit zorlukta yapan kişilerin yaktıkları kaloriler farklı olacaktır. Çünkü yakılan kalori miktarını etkileyen çok sayıda husus vardır. Söz konusu hususların başında kişinin kilosu, yaşı ve beden yapısı gelir. Ayrıca egzersizin süresinin de yakılan kalori miktarını direkt olarak etkilediğini unutmayın.

Ortalama olarak bu egzersizde yakılan kalori miktarları şu şekildedir:

Süre:             Yakılan Kalori

5 dakika        49 Kalori

10 dakika     98 Kalori

30 dakika     294 Kalori

1 saat            588 Kalori

3 saat            1764 Kalori

Yukarıdaki tabloda yer alan rakamlar ortalama olup, yaklaşık 70 kg olan bir sporcuya aittir. Dolayısıyla da herkesin bu sürede, bu kadar kalori yakacağını söylemek yanlış olur. Ancak yakılan kalori miktarının tabloda yer alan rakamlara yakın olacağı söylenebilir.

Daha Hızlı Bir Yağ Yakımı İçin En Etkili L-Karnitin Ürünlerini Buradan İnceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here