Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Sporcu Besin Takviyesi BCAA

Sporcu Besin Takviyesi BCAA

2481
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

Kas yapısını güçlendirmek isteyen vücut geliştirmeye çalışanlar, amino asitlerin mucizevi etkilerini çok kez duymuşlardır. BCAA isimli dallı zincirli amino asit besin takviyesi sporcunun yağsız kas kütlesi oluşumuna katkıda bulunan önemli bir amino asit birleşimidir. Spordaki performansı arttırmaya yardımcı olması sayesinde kişiye daha fazla antrenman olanağı sunar. BCAA içeriğinde İzolösin, Valin ve Lösin bulundurur. Bu amino asit çeşitleri sporcunun en çok ihtiyaç duydukları arasında yer almaktadır. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak kişiyi antrenmana hazırlar. Güçlü ve kaslı bir vücut hayal ediyorsanız antrenmanlardan önce ve hemen sonra BCAA içerikli besin takviyesi kullanmanızda fayda vardır. Kas yapısının proteinlerden oluştuğunu bilmekteyiz. Bu proteinler kullanıma geçtiğinde parçalanır ve amino asitlere dönüşür. Vücuda direkt olarak amino asit desteği vermek ise daha hızlı bir şekilde gelişim gösterme anlamına gelir. Kaslar uyarılır, kas yorgunluğu azalır, kaslardaki zararlar hızlı bir şekilde onarılarak iyileşme dönemine kısa sürede geçilir. Kaslardaki amino asit kaybı önlenerek vücut proteini daha kolay absorbe eder.Vücutta BCAA içeriğindeki Valin, Lösin ve İzolösin amino asitlerinden eksiklik olduğunda kas kaybı meydana gelecektir. BCAA amino asit türevi kaslarda metabolize edildiğinde, en hızlı yarar sağlayan bir çift dallı amino asit türüdür.

Antrenmandan önce BCAA desteği alarak performansınızı arttırabilirsiniz. Yorgunluğu geciktiriyor olması sayesindeyse sporcu daha fazla çalışma olanağına sahip olacaktır. Antrenman sonrasında alınan BCAA ise kaslardaki zararları giderecek, kas yıkılmalarının önüne geçecektir. Kasları oluşturan ve vücut geliştirmede önemli yere sahip olan proteinler ise sporcunun düzenli olarak her gün alması gereken besin takviyesidir. Kişinin kilosuna oranla kilo başına alınması gereken protein miktarı 2 gr’dır. Sağlıklı beslenme ve protein miktarını doğru olarak vücuda kazandırma sporcunun gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Besinlerin pek çoğunda proteinin bulunmasına rağmen saf halde bulunmuyor olmaları ihtiyacı karşılamanın önüne geçmektedir. Bu durumda kişi protein tozuna ihtiyaç duyacaktır. Protein tozlarının kas hücrelerini onarma ve geliştirme özelliği vardır. Bu yüzden çok sayıda sporcu ve vücut geliştiriciler protein tozu desteğine başvururlar.

Sporcular antrenman sırasında çok fazla efor sarf ederler. Bu esnada enerji harcarlar ve güç kaybederler. Protein ise kişinin enerji kaybını yerine koymada etkilidir. Kişiye güç kazandırır. Yeterli oranda alınan protein sayesinde kişi güç kaybı yaşamaz. Sporcunun antrenman sırasında efor sarf etmesi nedeniyle proteine ihtiyaç duyması doğaldır. Bu ihtiyaç en hızlı şekilde protein tozuyla karşılanır. Besinler yoluyla alınan protein direkt olarak vücuda etki vermez. Sindirimin sağlanması gerekir. Ancak protein tozları direkt olarak kana karışır ve kişi anında etki almaya başlar. Böylece kaslar kendini korumaya alır ve kas yıkımının önüne geçilir. Sağlıklı beslenme için besinlerin tüketiminin yapılması ve eksik kalan oran dahilinde protein tozlarından kullanılması gerekmektedir. Düzenli protein ihtiyacının karşılanması için piyasada satılan en iyi protein tozu markaları tercih edilerek kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here