Ana Sayfa Beslenme Programları Sporcu Kahvaltısı

Sporcu Kahvaltısı

3511
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

 

Her sporcu kahvaltısı ve kilosunun ihtiyaçlarına göre değiştirmektedir. Bir sporcu kahvaltısı karbonhidrat ve protein bakımından dengeli beslenmelidir. Kahvaltının saati çok fazla önem taşır. Her zaman aynı saat te kahvaltı yapmanız vücudunuzun dengeli beslenmesine yardımcı olacaktır. Bu yüzden aynı saat te kahvaltı etmeniz spor yapanlar tarafından büyük önem taşır. Eğer sporla ilgileniyorsanız ve istediğiniz bir fit vücut istiyorsanız gün içerisinde yediğiniz ve içtiğiniz her şeye çok dikkat etmelisiniz.  Sporcular diğer insanlara göre çok daha fazla kalori harcarlar ve çok daha fazla enerjiye ihtiyaçları vardır. Bu sebeple vücudun dengeli bir şekilde faaliyetlerine devam edebilmesi için kalorisi yüksek besinler alınabilir. Kilo artışı yaşamamak içinde bu besinleri sporcu sabah kahvaltısında almalıdır. Sporcu kahvaltısı sıralamaya sokarsak şu şekildedir.

Peynir

Sporcu kahvaltısının olmazsa olmazlarından bir peynir çeşidi lor peyniridir.Yarım yağlı ve tuzsuz olarak yapacağınız seçim oldukça yararlı olacaktır.Bunun dışında  yarım yağlı beyaz peynir ya da kaşar da tercih edebilirsiniz. Çünkü protein bakımından daha fazladır ve beyaz peynirin proteinin fazlalığı olarak suyundan daha az olduğu görülmektedir. Fakat ikisi bir arada tüketilirse ortaya daha iyi sonuçlar çıkmaktadır. Fakat şöyle bir uyarıyı göz önüne alırsak kaşar peynirinde ise yağ oranı çok fazla olduğu için light ürünler tercih etmenizde fayda vardır.

Süt

Eğer bir şeyler içmek istiyorsanız bu kesinlikle süt olmalıdır. Fakat sütü asla kaynatarak içilmemeli. Değerleri kaybolabilir. Bu yüzden hafif ısıtabilirsiniz.Sütüde kilo vermek istiyorsanız light kilo probleminiz yoksa yarım yağlı olarak tüketebilirsiniz

Domates

Domates içeriğinde bulunduğu A ve C vitaminleri açısından oldukça önelidir. Bu yüzden sporcular kahvaltıda genellikle domates tüketmelidirler.

Yumurta

Genellikle yağsız ve haşlanarak pişirilmesi gerekmektedir.  Yumurtanın beyazı ise protein içerdiği için tamamı sağlıklı olan yumurta, sarısı ise omega 3 ile daha da iyi bir besin olarak önümüze geliyor.

Yulaf Ezmesi

 İyi bir karbonhidrattır ve içerdiği lif oranı ile sporcuların kahvaltısında en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Beslenmede Ara Öğün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here