Ana Sayfa Uncategorized Squat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Squat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

94438
25
PAYLAŞ
 • 89
 •  
 •  

Squat nedir, nasıl yapılır ? Kalça, karın ve bacak kaslarını geliştirmek için kullanılan squat hareketi ile istediğiniz vücuda kavuşun.

Squat Nedir ?

Squat, Türkçesi “çömelme” olarak ifade edilen hareket vücut geliştirme hareketlerinden en önemlilerinden bir tanesidir. Basit ve spor aleti gerekmeksizin yapılan bu vücut geliştirme hareketi ile hızlı ve kolay bir şekilde vücut geliştirebilirsiniz. Özellikle güçlü bacak ve karın kasları isteyenler için birebir diyebileceğim bir harekettir squat. Genel olarak 2 şekilde uygulanıyor. Bunlardan birincisi ağırlıksız olarak uygulanan hareket, diğeri ise belirli ağırlık veya halterler ile uygulanan squat hareketidir. Bu iki hareketi de resimlerle anlatacağım. Eğer ilk defa yapacaksanız ağırlıksız olandan başlayıp bacak ve karın kaslarınızı biraz güçlendirdikten sonra ağırlıklı squat hareketine geçebilirsiniz.

-Dikkat- 

Şunu belirtmek isterim ki ağırlıkla yapılan squat hareketi özellikle erkeklerde Hemoroid (Basur) hastalığını tetiklemektedir. Bu tür rahatsızlıkları olanlar hareketi uygularken dikkat etmesi gerekiyor. Bu hareketi yaparken çok zorlandığınızı hissettiğiniz an ara vermelisiniz. Hızlı vücut geliştirmek için kendinizi çok zorlar ve yıpratırsanız işin sonu sakatlanmaya kadar varabilir. O yüzden size tavsiyem harekete küçük tekrarlar ile başlamak olacaktır. Zamanla tekrar sayısını ve set sayısını arttırabilirsiniz. Eğer bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışınız.

Şimdi gelelim squat hareketinin nasıl yapıldığına.

Squat Nasıl Yapılır ?

Öncelikle hareketi resimler ile anlatacağız. Resimlerin altın da da gerçek zamanlı bir squat videosu yer alıyor. Video ile beraber squat hareketini hemen uygulamaya başlayın.

Squat Hareketi
Squat Hareketi – 1

1. Squat hareketine başlamak için ayaklar vücut genişliğinde açılır ve resimdeki pozisyon alınır. Ayaklar uygun genişlikte açılmaz ise yanlara baskı yapar ve hareketin sağlıklı yapılmasını engeller bu yüzden bacakları omuz genişliğinde açmaya özen gösterin.

Squat Hareketi
Squat Hareketi – 2

2. Kollar yere paralel olacak biçimde uzatılır.

Squat Hareketi - 3
Squat Hareketi – 3

3. Doğrulup , eğilerek hareket tekrarlanır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta kafanın ve üst vücudun mutlaka öne eğik ve ayaklar hizasında olmasıdır. Dik durarak yapılan squat doğru değildir. Öne eğilerek yapılan squat egzersizi hem karın kası, hem bacak kası hemde kalça kası yapmanızı sağlar.

Farklı Squat Hareketleri

Squat Hareketi 5
Squat Hareketi 4

Biliyorum ki bir an önce kaslı bir vücuda sahip olmak istiyorsunuz. O yüzden bir hevesle ağır hareketlerden başlamak istiyorsunuz. Fakat bu yanlış bir tercih olacaktır. Ağır hareketler ile başlarsanız bu sağlık sorunlarına neden olacaktır.

4. Resimde düz squat hareketi ve ağırlıkla yapılan squat hareketini görmektesiniz. Bacak kaslarınız yeterince güçlüyse veya daha önceden düz squat tekrarlarını yaptıysanız. Ağırlıkla squata geçebilirsiniz. Yazımızın başında bahsettiğimiz sağlık sorunlarını unutmayalım. 🙂

Ağırlıklı Squat Hareketi
Ağırlıklı Squat Hareketi

5. Halter veya evde bulabileceğiniz farklı bir ağırlıkla bu hareketi yapabilirsiniz. Ağırlık omuz üzerine resimdeki gibi alınır ve doğrulup çömelme şeklinde hareket tekrarlanır. Bayanlar bu hareketi yaparken litrelik su şişelerini kullanabilir.

Evde Squat Hareketi
Evde Squat Hareketi

6. En sevdiğim yöntemlerden bir tanesi olan koltukta squat hareketi, televizyon izlerken, film izlerken sıkılmadan uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Kollar kaldırılır.

Çömelme Hareketi
Çömelme Hareketi

7. Kollar önde iken koltuğa çömelme yapılır.

Koltukta Squat Hareketi
Koltukta Squat Hareketi

8. Resimdeki gibi hareketi tekrar ederek yapabilirsiniz. Setleriniz başlarda 8 kez olmak üzere 3 set şeklinde olmalı fakat harekete alıştıkça ve kendinizi çok yormayacak biçimde tekrar sayılarını arttırabilirsiniz.

Squat Kalori Hesaplı Uygulama Videosu

Video ile beraber sizde squatı hemen uygulamaya başlayın. 9 Dakikalık bir antrenmandır. Sizde videodaki gibi eş zamanlı squat yaparsanız kaç kalori yaktığınızı öğrenebilirsiniz.

Bu yazımda squat hareketi ile ilgili tüm bilgileri resimli olarak anlatmaya çalıştım. Aynı zamanda squatın faydaları ve ne işe yaradığı konusunda da bilgilendirme yaptım.

Hareketler ile ilgili sormak istediğini soruları veya söylemek istediklerinizi YORUMLAR bölümünden iletebilirsiniz.

Studierende der wirtschaftsinformatik beschftigen sich mit den http://essay-schreiben.de grundlagen aus dem bereich der informatik

25 Yorumlar

  • Merhabalar;
   videodaki antrenman ile eş zamanlı yaparsanız 10’ar kez 10 set toplamda 100squat yapmış olursunuz. Videoyla eş zamanlı yaparsanız yaktığınız kaloriyi de hesaplayabilirsiniz. Fakat yeni başladıysanız birden 100 squat zorlayabilir. 10 tekrarlı setlerle başlayın kendinizi test edin ve arttıramaya çalışın. Squat en etkili hareketlerden biridir. Videoda farklı squat çeşitleri bulunuyor. Anrenmanınıza bunları da eklemenizde fayda var.

 1. merhabalar. 30 gunluk squat programina basladim bugunden itibsren 50 squat ile. ama kucultmek veya basen eritmek gibi niyetum yok. yeterince zayifim zaten kalcami buyutur mu squat?

  • Merhaba Eylül;
   Kalçanızı şekillendirir, dikleştirir, kaslandırır zarar vermez. Düzenli yapmaya devam ediniz.

   Teşekkürler.

 2. […] Başka bir kalça eritme hareketi ise squattır. Alttaki resimde gördüğünüz gibi ayakta yapılan bir kalça egzersizidir. Ayaklar omuz hizasında açılır. Daha sonra sanki sandalyeye oturuyormuş gibi çömelinir. Bu esnada eller yukarı aldırılır. Daha önce squat hareketini detaylı olarak anlatmıştık. Squat Hareketi için: Squat Nedir? Squat Nasıl Yapılır? […]

 3. Merhaba, bu çömelme sporu, kalçaları toparlayıp dikleştiyor dıye okumuştum, küçülttüğünü duymadım. Bende göbek eritiyormu onu sormak istiyorum ve bu sporu yaparken diyet şartmı?

  • Merhabalar;

   Dikleştirir, şekillendirir, kaslandırır fazlalık yağlarınızdan kurtulmanıza da yardımcı olur. Squat yağ yakımına nabzınızı arttırdığı için dolaylı yoldan fayda sağlar.

   Teşekkürler.

  • Merhaba Onur;

   Öncelikle temiz beslenmelisin, kardiyo antrenmanları yapmalısın ve düzenli fitness ile bu problemi çözebilirsin. Squatta bu konuda sana yardımcı olacaktır.

   Teşekkürler.

 4. benim ciddi anlamda basen kalça ve bacak yağ fazlalığı sıkıntım var. günde kaç squat ile ne zamana kadar bunu giderebilirim yardımcı olur musunuz?

 5. Bende 30 günlük sguat programına başladım.20 şer 20 şer istenilen rakamı yapıyorum.aralarda dinleniyorum.30 . günde etkisi ne olacak bilmiyorum.ilk gün bacaklarımın üst kısımları çok acıdı.bugün 9. gündeyim ağrı azalmaya başlıyor.

 6. merhabalar ben yeni başlıayacağım, günlük kaç tane yapmam gerekir bilmiyorum yardımcı olup bilgilendirir misiniz biraz

  • Merhaba
   Herkese genelde cevap vermişsiniz bunun için tesekkurler bende birşey sormak istiyorum benim hafif bel fıtığım var ve diz kapaklarimda kas zapyifligin yol açtığı sürtünmeler var , bu egzersiz benim için sorun olustururmu
   Şimdiden teşekkürler

   • Merhabalar;
    Bence yapmamalısınız. Eğer yapacaksanızda ağırlıksız yapmanızı öneririm. Fakat öncelikle yapmanız gereken şey bunu doktorunuza sormak 🙂
    Sağlıklı günler.

 7. Kalçalarım çıkık ve büyük görünüyor. Ne yapmalıyım? Squat işe yarar mı?
  Çıkık olmasını istemiyorum. Düz olsun istiyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here