Ana Sayfa Antrenman Programları Su Kaybı

Su Kaybı

2525
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

Vücudumuzun yaklaşık % 60 – 65’ ini oluşturan su, hayati önem taşımaktadır. İnsan günlük hayatında yapmış olduğu, nefes alma, yemek yeme, uyuma, idrar ve terleme gibi sebeplerden ötürü, günde ortalama iki buçuk litrelik bir su kaybı yaşar. Bununla birlikte günlük hayatımızda almış olduğumuz besinler ve tüketmiş olduğumuz sıvılar yolu ile bu eksikliği kapatırız. Ancak sıvı kaybının önlenemediği bazı durumlar vardır ki buna dehidrasyon denilmektedir.

Dehidrasyon Nedir?

Aktivite sırasında harcanan enerji ya da kusma, yüksek ateş, ishal gibi hastalıklar vücutta çok fazla sıvı kaybına yol açar. Vücuttaki bu sıvı kaybının tekrardan yerine konulmaması ve telafi edilmemesi sonucunda dehidrasyon, diğer adı ile su kaybı denilen bir rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaz aylarında terlemeden ötürü kaybedilen sıvı miktarı karşılanmadığı takdirde dehidrasyon sorunu baş gösterir. Hemen herkeste görülme ihtimali olan sıvı kaybı; çocuk, yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde görüldüğü takdirde acil tedavi gerektiren bir sorun teşkil etmektedir.

Dehidrasonyon belirtileri; hafif, orta ve şiddetli derecede olmak üzere gruplandırılır. Hafif ve orta düzeydeki su kaybı durumlarında belirtiler şöyledir: Kurumuş dudaklar, uyuma isteği, susuzluk, ciltte kuruluk, baş ağrısı, kabızlık, vb. şeklinde görülen belirtilerdir.

Dehidrasyonun ciddi ve tedavi gerektiren belirtileri ise şunlardır: aşırı susuzluk, ağız ve ciltte kuruluk, yetersiz terleme, az miktarda ya da koyu renkte idrar, çökük gözler, düşük kan basıncı, hızlı kalp atışları, hızlı nefes alıp verme, ateş ve çok aşırı ciddi durumlarda bilinç kaybı gözlemlenmektedir.

Hafif ve orta derecedeki belirtiler daha fazla su içerek telafi edilebilir. Günde en az 2 litre sıvı tüketmeye özen gösterin. Ancak ciddi belirtilere sahipseniz kesinlikle doktora başvurmalısınız.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Yiyeceklerin Termik Etkisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here