Ana Sayfa Sporcu Gıdaları Supplement Kullanımı

Supplement Kullanımı

3278
1
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Supplement Nedir? Supplement Kullanımı

Supplementleri birçok insan satın aldıktan sonra nasıl kullanacağını bilmediği için araştırmaya koyuluyor ve bu doğrultuda kullanım önerilerine dayanarak kullanmaya başlıyor. Supplement kullanımı, hedefiniz için ise olumlu etkide bulunacaktır ve şimdi çeşitli supplement kullanımlarını yazımızı okumaya devam ederek öğrenebilirsiniz.

Supplement nedir diyecek olursanız, vücut geliştirme sporcularının kullandığı takviye besinlerdir. Doping veya streoid olarak algılanmasın bu ek besinlerin sağlığa zararı bulunmamaktadır.

Kreatin Kullanımı

Vücut geliştirme ve ağırlık çalışıyorsanız kreatin kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Yükske yoğunluk içeren aktivitelerde kaslar fosfajen sistemini kullanmaktadır ve fosfajen sistemi de enerjisini kreatin fosfattan almaktadır.

Kreatin supplementi kullanarak kreatin fosfat depolarınızı artırmanızı; daha fazla enerji yani kısaca aynı ağırlığı daha fazla tekrar edebilme anlamını içermektedir. Daha önce eğer kreatin kullanımı yapmadıysanız yükleme yapmanıza gerek yoktur. Yükleme yapsanız yapmasanız da 30 gün sonra aynı seviyeye gelmektesiniz zaten.

Supplement kullanımında kreatini günlük kullanmanız gereken doz miktarı 5 gramdır. 5 gram Kreatin Monohidrat’ı çalışma günlerinizde spordan sonra kullanmalı, bu sayede daha etkili olmasını sağlamalısınız.

Her gün 5 gram almanız gerektiğini unutmamalı; çalışma günleri dışında herhangi bir saatte almanızda sakınca olmadığını bilmelisiniz.

Protein Tozu Kullanımı

Protein tozu; supplement kullanımında en bilinen ve sık sık karşımıza çıkan bu supplementdir diyebiliriz. Protein tozlarının amacına bakacak olursak; spordan sonra ve sabah kalkınca olmak üzere kaslara ihtiyaç duydukları protein miktarını hızlı bir şekilde yetiştirip; vücuda protein takviyesi yapmaktır.

Çeşitli protein tozları bulunduğu için ayrı ayrı bu supplement kullanımı açıklamasını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz.

Whey protein Tozu Kullanımı

Whey Protein Tozu kana oldukça hızlı bir şekilde karışmakta olan ve kaslarınıza ihtiyacı olan amino asitleri hızlı bir şekilde sunan bir supplementdir. Bu supplement kullanımı sabah kalkar kalkmaz yapılabilir. Çünkü gece boyunca besinsiz kalan kaslara sabah hızlı bir şekilde protein sunmak kaslar için gayet olumlu bir harekettir.

Spordan önce whey protein tozu kullanma gereksinimi de yoktur. Eğer spordan 1 – 4 saat önce yemeklerden yeterli miktarda protein alıyorsanız whey kullanmanıza lüzum yoktur. Eğer ki yemek yemediyseniz spordan yarım saat kadar önce bir ölçek whey alabilirsiniz.

Spordan yarım saat erkenden almanız wheyin kana karışmasını sağlamak için yeterli bir süredir.

supplement-kullanimi

Kazein protein Tozu Kullanımı

Kana yavaş karışan bu supplement kullanımı uzun süre vücuda protein desteği sağlamaktadır. Bu sebeple kazein protein tozunu gece yatmadan kullanmak gerekmektedir.

Yatmadan önce, supplement kullanımını bir ölçek şeklinde yaparsanız gece boyunca sürekli olarak protein takviyesi yapmış olursunuz. Ayrıca çalışmadan sonra da yarım ya da çeyrek ölçe kullanabilirsiniz.

Kompleks Protein Tozu Kullanımı

Kompleks protein tozu içerisinde whey ve kazein protein tozunu barındıran bir protein tozu türüdür. Spordan sonra supplement kullanımını gerçekleştirmeniz halinde wheyden daha iyi bir etki olacağını görebilirsiniz.

Yan spordan sonra bir ölçek şeklinde kompleks protein tozu kullanımını gerçekleştirebilirsiniz.

Weight Gainer Kullanımı

Supplement kullanımında bu defa kilo aldırıcı olan Wight Gainer ile devam ediyoruz. Günlük kalori tüketimini hesaplayarak bu doğrultuda kilo aldırıcı kullanmanız gerektiğini öncelikle bilmelisiniz.

Eğer oldukça zor kilo alıyorsanız weight gainer kullanımını, supplement kullanımını günlük 1000 kaloriye denk gelecek şekilde yapmalısınız. Günlük harcadığınız kaloriden fazlasını almamaya dikkat etmelisiniz; aksi takdir de supplement kullanımı verimsiz olacak ve kilo alamayacaksınız.

Genel anlamda en merak edilen supplement kullanımı yukarıda belirttiğimiz supplementler içindir. Doğru ve eksiksiz bir şekilde uygulamanız halinde sizde supplement kullanımı doğru uygulamanın sonucunu; verimi ve olumlu etkisini göreceksinizdir.

Supplement kullanımı; her bir supplement için farklı ve dikkat istiyor olup bunu göz ardı etmemelisiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here