Ana Sayfa Antrenman Programları Temel Göğüs Egzersizleri

Temel Göğüs Egzersizleri

5723
0
PAYLAŞ
  • 3
  •  
  •  

Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar bilirler ki en zor geliştirilen bölümlerden biri göğüs kısmıdır. Göğüs dokusu diğer bölümlere göre daha yumuşak olduğundan geliştirmesi de bir hayli zaman almaktadır. Ancak göğüs kası geliştirildiğinde vücuda diri bir görünüm kazandırmakla kalmaz uzaktan da vücudun şişkin ve kalıplı durmasını sağlar. Vücut geliştirmede en etkili 4 adet göğüs hareketi aşağıda listelenmiştir.

  1. İncline bench press

Sporcu barı ilk olarak göğüs kısmına 2.5 kg ağırlık koyarak kollarını öne itme şeklinde gerçekleştirir. Hareket yapılırken kollar sabit, yukarıya kaldırıldığında 90 derece olmalıdır. Başlangıç seviyesindekiler için 3 set halinde 10 ar adet yapılmalıdır. İlk aydan sonra 10 adet yapılan geçişler 12-10-8-6 şeklinde yapılmalıdır. Bu şeyler yapılırken ise her sette üzerine biraz daha ağırlık eklenmelidir.

  1. İncline dumbell press

Bu hareket de bench press ile benzerlik göstermektedir. Farkı ise bench press de kollar 90 derece tutulurken dumbell presste biraz daha eğik tutulmasıdır. Çünkü bu hareket normal dumbell ile yapıldığından denge kurması biraz daha zor olabilmektedir. Aynı şekilde yatay pozisyonda kolların aşağı yukarı hareketiyle tamamlanır. Başlangıç için 8-10 tekrardan dan 3 set, ilk aydan sonra arttırmalı olarak 12-10-8-6 şeklinde tamamlanmalıdır.

  1. Barbell bench press

Bu hareket bar ile yapılan ve ağırlık kaldırma üzerine dayalı bir harekettir. Kişi barın üstüne başlangıç olarak 2.5 kilo ağırlık takarak ve sırt üstü tam paralel şekilde yaparak kollarını yukarı aşağı açmak suretiyle hareketi tamamlar. Başlangıç için 3-10 şeklinde, ilk bir aydan sonra ise 12-10-8-6 şeklinde olmak üzere 4 set olarak tamamlanmalıdır.

  1. Dumbellfly

Bu hareket sırt üstü sehpaya yattıktan sonra 2 adet dumbell ın yanlara açılması şeklinde yapılır. Bu 4 adet göğüs hareketi göğüs kası gelişiminizi hızlandırmanızı sağlayacaktır.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Omuz Bölgesi Gelişimi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here