Ana Sayfa Diyetler TERMOJENİK Mİ YOKSA NORMAL YAĞ YAKICI MI KULLANMALIYIM? 

TERMOJENİK Mİ YOKSA NORMAL YAĞ YAKICI MI KULLANMALIYIM? 

5836
0
PAYLAŞ
  • 23
  •  
  •  

            Yağ yakıcı supplementler, spor yapan insanların yoğun olarak ilgi gösterdiği ürünler arasındadır. Çünkü spor yapan insanların hedefi ne olursa olsun, vücuttaki yağlardan kurtulmak öncelikli hedef olacaktır. Yağ yakıcı ürün kullanımı genellikle şu kişilerce kabul görmektedir;

   Diyet ile birlikte spor yapanlar
  Zayıflamak için spor yapanlar
  Kas kütlesini yağsız bir şekilde ince görünüm ile sağlamak isteyenler

Yağ Yakan Supplementler Nedir?

İnsan vücudundaki yağ kütlelerini azaltmak için üretilen yağ yakıcı supplementler farklı türlere sahiptir. Bu supplementler yağ yakma işlemlerini farklı yöntemlerle gerçekleştirirler.

 Yaptığımız araştırmaya istinaden, yağ yakıcı supplementleri iki tür üzerinden inceledik. Yağ yakmaya yarayan ürünler şöyledir;

  Termojenik ürünler
  Yağ yakıcı ürünler

Termojenik Ürünler Nedir?

            Termojenik supplementler vücut yağının erimesine hizmet etmek üzere formülize edilmiş ürünlerdir. Bunlar, lipoliz destekleyici ürünlerdir. Yani, vücuttaki yağın enerjiye dönüştürülmesini sağlarlar. Termojenik ürünler, yağ yakıcı supplementler arasında en çok tercih edilen besin takviyesi unvanına sahiptirler.

Termojenik Ürünler Ne İşe Yarar?

  Termojenik supplement içeriğinde bulunan maddeler, sinir sistemini etkileyerek vücuttaki adrenalin salınımını arttırırlar. Bu salınım, hücrelerdeki eneji kapasitörlerine etki eder ve enerji üretimine sebep olur. Açığa çıkan enerji ise kalori yakımının yükselmesini sağlar.

            Termojenik ürünler, durağan formdaki yağ hücrelerinde uyarı etkisi yaparak lipolizi(bölgesel yağ erimesi) tetikler ve yağ dokularının kan dolaşımına geçmesini sağlar. Yağ hücrelerinin kan akışına katılması ile birlikte kas hücreleri başta olmak üzere, diğer hücrelerin de enerji kaynağı olarak kullanılmaya başlar. Termojenikler diğer yağ yakıcılardan farklı olarak, ATP sentezi(enerji üretimi) olmadığı zamanlarda bile yağların yakılmasını sağlamaya devam ederler.

            Termojenik supplementlerdeki maddeler enerji üretim esnasında, proton taşıma zincirini kırma yoluyla enerjinin ısı olarak ortaya çıkmasını sağlarlar. Vücut sıcaklığındaki bu artış metobolizmik hızlanmaya sebebiyet verir ve kalori yakım oranını yükseltir.

Yağ Yakıcı Ürünler Nedir?

 Yağ yakıcı ürünler denildiği zaman akla gelen farklı türde supplementler mevcuttur. Bunlardan birisi yukarıda açıklanan termojenik ürünlerdir. Diğerleri ise 1 sınıf içerisinde değerlendirilmektedir. Diğer yağ yakıcı supplement türleri;

 

  CLA
  L-Karnitin

            Yağ yakma konusunda sporcuların büyük kullanım oranlarına sahip olan CLA ve L-Karnitin daha çok yeni başlayan ve orta seviye sporcuların tercihi olmaktadır.

            Yağ yakıcı adı altında toplanan CLA ve L-Karnitin supplementlerinin farklı isimleri olsa da amaçları aynıdır. Formüllerinde bulunan madde ve oranların farklı olmasına bağlı olarak, üreticiler amaca farklı yollardan ulaşmanın imkanlarını sunmuşlardır. Bu ürünlerin sonuca ulaşma yolunda kullandığı yöntemler şunlardır;

   Besin alımı ile birlikte vücutta tutulabilir yağ oranını azaltmak
  Vücutta bulunan yağ yakımını hızlandırmak

Yağ Yakıcı Ürünler Ne İşe Yarar?

            Bu sınıfa dahil olan 2 çeşit supplementin farklı şekillerde uygulamasının olduğundan bahsedildi. Bu sebeple 2 ürünün nasıl işlediği ve ne işe yaradığının 2 farklı başlık altında incelenmesi daha doğru olacaktır.

 CLA: CLA’ nın bir büyük bir de küçük sayılabilecek 2 yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

–  Metobolizmayı hızlandırır.
   Tüketilen besinlerdeki yağların vücuda tutunmasını engeller.

    CLA’ nın vücutta yağ tutunmasını engelleyici özelliği sayesinde, yemeklerden önce kullanımı büyük bir avantaj sağlamaktadır.

L-Karnitin: Kilo vermek için kullanılan bu supplement aynı zamanda vücudun toparlanma sürecini ve kas gelişimini de desteklemektedir.

            Vücudun enerji üretimi esnasında ikinci rolde bulunan yağlar, L-Karnitin kullanımı ile birlikte başrol alma imkanı bulmaktadır. L-Karnitin içeriğinde bulunan maddeler enerji hammaddesi taşıyan mitokondriye yağ taşıyarak yağların birincil enerji hammeddesi olmasını sağlamaktadır.

            L-Karnitin’ in yağı birincil enerji yakıtı yapmasını fırsata çevirmek için antrenman öncesinde kullanılması, sporcular için büyük avantaj sağlayacaktır.

Termojenik Ürünler ile Normal Yağ Yakıcılar Arasındaki Farklar

                    Termojenik yağ yakıcı ürünler daha çok ileri seviye sporcular tarafından kullanılırken, normal yağ yakıcılar başlangıç ve orta seviye sporcular tarafından tercih edilmektedir.

                    Öncelikli amacı kilo vererek kas geliştirmek olan insanlar genellikle normal yağ yakıcıları kullanırken, kas kütlesini yağ oranını azaltarak daha belirgin hale getirmek isteyen insanlar ise termojenik supplementleri kullanmaktadır.

                    Termojenik ürünlerin etkisi antrenman yapılmadığı zamanlarda bile sürebilirken, normal yağ yakıcıların etkisi antrenman yapıldığı süre ya da sonrasında kısa sürelerle kısıtlı kalmaktadır.

                    Termojenik supplementlerin antrenmandan çok sonra bile etkisini sürdürmesinden yola çıkarak ileri seviye sporcuların kullanımına daha uygun olduğu dile getirilmektedir. Çünkü ileri seviye sporcuların fiziği sürekli yağ yakımını özümseme konusunda daha uyumlu olacaktır. Orta ve ileri seviye sporcular ise normal yağ yakıcıyı kullanarak, antrenman sonrası toparlanma sürecine de daha çok destek vermiş olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

En İyi Termojenik Yağ Yakıcılar

#1 Grenade Thermo Detanator
#2 Universal Animal Cuts
#3 Powerlife Nutrition Thermo Cla 90 Kapsül
#4 Nutrich Carnirich Thermo L carnitine
#5 Big Joy Sports Thermanator 1000 Ml 2000 Mg

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here