Ana Sayfa Antrenman Programları Üst Bacak Yağlarını Eriten En Etkili Egzersizler

Üst Bacak Yağlarını Eriten En Etkili Egzersizler

616
0
PAYLAŞ
Üst Bacak Eritme Hareketleri
Via Allef Vinicius / Unsplash
  •  
  •  
  •  

Yağlar, organları koruma başta olmak üzere farklı görevleri üstlenirler. Vücut için hayati öneme sahip olan bu maddeler, vücudun farklı bölgelerinde bulunur. Fakat günlük alınan kalori, ihtiyaçtan fazla olursa depolanan yağ miktarı artar. Bu defa depolama noktaları daha nettir; bacaklar, göbek ve kalçalar. Buradaki yağların yakılması, diğer bölgelere göre daha zordur. Bundan dolayı rutin egzersizlerin haricinde ekstra bir çalışma gerekir. Burada bahsedilen hususlar üst bacak yağları için de geçerlidir. Üst bacaklardaki yağları nasıl eriteceğinizi bilmiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Üst bacak yağlarını eritmek için ekstra egzersiz yapılması son derece önemlidir. Fakat bu egzersizler tek başına yeterli değildir. Bunun dışında da bir takım önlemlerin alınması gerekir. Yazımızın devamında bunlara ilişkin bilgileri de bulabilirsiniz.

 

Üst Bacak Yağlarını Eritmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Düzenli Beslenme

Vücudunuzdaki yağların depolanmasının temel nedeni, alınan fazla kalorilerdir. Eğer harcadığınızdan daha az kalori alırsanız, yağlarınız erimeye başlayacaktır. Burada bahsedilen sadece bacak yağları değil, vücudun farklı bölgelerinde yer alan yağlardır. Bu bağlamda beslenme programınızı gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

 

2) Yaşam Tarzı

Eğer hareketsiz bir yaşamınız varsa bunu değiştirmeyi deneyin. Örneğin; kısa mesafelere araba ile değil yürüyerek gidin. Toplu taşıma araçlarından bir durak önce inin ve geriye kalan mesafeyi yürüyün. Bu ve benzer tercihleriniz, yağların yakılmasını kolaylaştıracaktır.

 

3) Protein Ağırlıklı Beslenme

Beslenme programınızda proteinlere yer vermeye çalışın. Karbonhidrat miktarını düşürün, yağ miktarını ise alt seviyeye indirgeyin. Sakın karbonhidrat ve yağ alımını tamamen durdurmayın! Aksi durumda ciddi sağlık sorunları yaşayabilir ya da yapılan çalışmalardan istediğiniz sonucu alamazsınız.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yüksek Protein İçeren 15 Besin

 

Üst Bacak Yağlarını Eriten Egzersizler

Üst bacak yağlarından kurtulmak istiyorsanız, mutlaka egzersiz yapmanız gerekir. Yaptığınız egzersizleri doğru olarak seçmeniz çok önemlidir. Eğer bacak yağlarını hedeflemeyen bir egzersiz seçmişseniz, ortaya çıkan sonucun beklentilerinizi karşılamayacağını unutmamalısınız. Aşağıda üst bacak yağlarını eriten egzersizler ve bunlara ilişkin açıklamalar yer almaktadır.

 

1) Köprü Egzersizi

 

Arka bacak ve basen bölgesindeki yağların eritilmesi için son derece etkili bir harekettir. Bacakların sıkılaşmasını sağlar. Bu hareketin yapılabilmesi için ilk olarak mat üzerine sırt üstü yatın ve kollarınız yere temas edecek şekilde uzanın. Daha sonra ayak tabanlarınızla yere basın ve ayaklarınızı kendinize doğru biraz çekin. Bu pozisyonda belinizi yukarı kaldırın ve daha sonra indirin. Her bir 15 tekrardan oluşan 3 set ile üst bacak bölgesindeki yağları etkin olarak eritebilirsiniz.

 

2) Jump Squat

 

Bilinen squat hareketinden biraz daha farklıdır. Karın, kalça ve bacakların çalışmasını sağlayan bir harekettir. Bu hareketi, 10 tekrardan oluşan 3 set şeklinde yapabilirsiniz. Hareketi yapmaya başlamadan önce doğru pozisyon almanız gerekir. Ayaklar omuz genişliğinde açılacak ve dik bir şekilde durulacak. Daha sonra ise kalçanızı arkada çıkararak standart squat hareketini yapmaya başlayın. Yere eğildikten sonra buradan zıplayın. Zıpladıktan sonra ise tekrar yerdeki pozisyonunuzu almanız gerektiğini unutmayın.

 

3) Step Up

 

Bu egzersiz ile üst bacak ve kalçalarınızı çalıştırabilirsiniz. Step up yapabilmek için bir sehpaya ihtiyacınız olacak. Elleriniz belinizde, sehpanın önünde başlangıç pozisyonunu alın. Hareket boyunca elleriniz belinizde olmalıdır. Karşıya bakarak, sehpaya sağlam bir şekilde basın. Sehpadaki ayağınızdan destek alarak diğer ayağınızı da sehpaya koyun. Daha sonra da aynı şekilde başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersizi 8 tekrardan oluşan 3 set şeklinde yapabilirsiniz.

 

4) Suma Squat

 

Kalça ve arka bacakları çalıştıran suma squat, ağırlık ile yapılan bir egzersizdir. Bu hareketi yapmak için öncelikle bacaklar omuz hizasında açılır. Ellerde ağırlık olacak şekilde aşağıya bırakılır. Sadece dizler bükülerek aşağıya eğilmek gerekir. Daha sonra benzer şekilde başlangıç pozisyonuna gelmelisiniz. Bu hareketi 15 tekrardan oluşan setler halinde 3 kere yapabilirsiniz.

 

5) Sandalye Egzersizi

Calf kasları çalıştırmak ve baldırları inceletmek için yapılan bir egzersizdir. Son derece etkilidir. Bu hareketi yapabilmek için öncelikle bir sandalyeye oturun. Kollarınızı öne uzatın ve sağ ayağınızı kaldırarak sol dizinizin üzerine koyun. Sandalyeden doğrularak kalkın ve 2 saniye bekledikten sonra tekrar oturun. Bu hareketi 12 tekrarlı olacak şekilde 3 set halinde yapabilirsiniz. Her iki bacağınız için yapmanız gerektiğini unutmayın.

Daha Hızlı Bir Yağ Yakımı İçin En Etkili Yağ Yakıcı Ürünlerini Buradan İnceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here