Ana Sayfa Vücut Geliştirme Vücut Geliştirme Aletleri

Vücut Geliştirme Aletleri

15695
3
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

vucut-gelistirme-aletleriVücut Geliştirme Aletleri,   Vücut geliştirme sporu, son günlerde git gide daha popüler bir hal almıştır. Özellikle de erkeklerin vücutlarını geliştirip ilgi odağı olması, dış görünüş son derece büyük önem kazanmıştır. Fazla yağlardan kurtulup, yağlarınızı kaslara çevirmek için birçok Vücut Geliştirme Aletleri kullanılmaktadır. Sadece vücut geliştirme aletleri ile kas yapılmayacağını da bilmeli, aynı zamanda beslenme alışkanlıklarının da önemli olduğunu unutmamalısınız. Protein merkezli besin tüketimi yapmalısınız, çünkü kasların gelişimini hızlandıran besin kaynağı odur. Yağlı yiyecekler tüketiminden kaçınmalı, fast – food tüketimini sonlandırmalısınız. Aksi takdirde boşu boşuna vücut geliştirme aletleri ile çalışmalar yaparsınız. Vücut geliştirme iki yönlü olarak yapılması gereken bir spordur. Bu sebeple beslenme alışkanlığınızı kontrol altında tutup düzenli olarak sporunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Dumbell ( Dambıl )

dambil

   Vücut geliştirme aletleri arasında ne popüler olan alet, Dumbbell’dır. Çok amaçlı olarak kullanılmaktadır. Vücudunuzun birçok kasını geliştirebilmek için bu aleti kullanabilmeniz mümkündür yani. Dumbbell özellikle, göğüs kısmında ki göğüs kaslarını geliştirme büyük bir etki ve paya sahip alettir. Ayrıca bunun yanında omuzlarınızı, kanatlarınızı ve sırt bölgenizi de geliştirmenizi sağlar. Ayrıca kol, bilek ve karın akslarınızda elbette ki gelişmektedir. Kısacası vücudunuzun neredeyse tüm kaslarını geliştiren dumbbell en popüler vücut geliştirme aletidir. Eğer dambılınız varsa daha önce dambılla yapılabilecek tüm hareketleri anlatmıştık. (Dambıl hareketleri için: Dambıl Hareketleri)

Halter

Halter
Halter

Vücut geliştirme aletleri arasında yer alan farklı bir alet ise Halterdir.  Vücut geliştirme aletleri arasında bakıldığında önemli aletlerden bir tanesidir. Ağırlık plakasının takılabildiği bir demir çubuk işlevi gören halter, bar ismi ile de bilinir. Halter iki elle tutulan ve kaldıracağınız ağırlığı sizin belirlemenizi sağlayan bir alet olma özelliği taşımaktadır. Göğüs kaslarınızda, ön ve aynı zamanda arka kol kaslarınızda büyük bir etki yaratmaktadır.

Kol Şişiren ( Arm Blaster )

kol-sisiren

Bir diğer vücut geliştirme aleti ise Kol Şişirendir. Arm Blaster olarak da bilinmektedir. 60 cm uzunluğunda ve 15.2 cm genişliğindedir. Bu aletin etkisi isminden de anlaşıldığı üzere kol kaslarındadır. Etkili bir şekilde kol kaslarını geliştiren Kol Şişirici,  kol kaslarının geliştirilmesinde vazgeçilmez bir alettir.

Mekik Aletleri

Mekik Aletleri
Mekik Aletleri

Son ve popüler olan bir diğer vücut geliştirme aletleri arasında ki aletimiz Mekik Aletleri’dir.  Mekik normalde aletsiz yapılabilen bir harekettir. Ancak bunu mekik aleti ile yapmak daha etkili ve gelişimi hızlandırıcı, daha yararlı kılıcı bir yöntemdir. Karın kaslarını çalıştırmada çok etkili olan mekik aletleri, ayrıca bel ile karın kaslarının gelişiminde de büyük rol oynamaktadır.  Bu aletler dışında gelişmiş diğer spor aletlerini de spor salonlarında bulmanız mümkündür. Bahsettiğimiz aletler popüler olan ve vücut geliştirmede kullanımı yaygın olan aletlerdir. Düzenli olarak bir program içerisinde bu aletler ile vücudunuzu geliştirebilir, aksama yapmadan yaptığınız çalışmalar ile istediğiniz olumlu neticeyi alabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki b u aletleri düzenli olarak kullanmanın önemli olduğu kadar, beslenme alışkanlıkları da oldukça önemlidir. Vücut geliştirme kararınızı verdiyseniz ve en çok gelişimini yapmak istediğiniz özel bir bölgeniz var ise, o bölgeye etki edecek vücut geliştirme aletlerini kullanmalısınız.

Kondisyon Bisikleti

Kondisyon Bisikleti
Kondisyon Bisikleti

Vücut geliştirme aletleri arasında bulunan ve genellikle cardio yapmak için kullanılan kondisyon bisikleti özellikle yağ yakmak isteyenlerin tercih ettiği bir spor aletidir. Kondisyon bisikleti genel olarak tüm vücuttaki kasları çalışmasına rağmen en çok bacak, kalça, basen bölgesini çalıştırmaktadır.

Çalışma İstasyonları

calisma-istasyonlari

İşlevsel vücut geliştirme aletleri arasında yer alıyor. Çalışma istasyonları genel olarak ayrı ayrı sahip olabileceğiniz bir çok vücut geliştirme aletini bir alette barındırmaktadır. Mekik aleti, barfiks, ağırlıklar, halter gibi bir çok vücut geliştirme aleti çalışma istasyonları içerisinde yer almaktadır. Fakat fiyatlarının yüksek olması ve çok yer kaplamasından dolayı genelde tercih edilmemektedir.

Ağırlık Eldivenleri

agirli-eldiveni

Diğer vücut geliştirme aletleri arasında çok fazla tercih edilmeyen isminden de anlaşılacağı üzere ağırlık içeren bir eldivendir. Genellikle vücut geliştirme sporunu kullanan kişiler tarafından kullanılabilir. Fakat çok da gerekli bir vücut geliştirme aleti değildir. Tercih sizin.

Spor Minderleri

Spor Minderi
Spor Minderi

Mekik ve diğer egzersizleri yapmak için kullanabileceğiniz bir spor aracıdır. Evde spor yapacaksanız yerine ikame edebileceğiniz bir çok araç bulabilirsiniz. Evde vücut geliştirme yapacaklar için çok gerekli bir vücut geliştirme aleti değildir.

Koşu Bandı

kosu-bandi-nedir

Koşu bandı genellikle fitness için kullanılan bir alettir. Vücut geliştirme döneminde yağ oranını azaltmak için kullanılır. Cardio yapmak için en etkili yöntem koşmaktır. Evde rahatlıkla kullanılabilir. Çok gürültü olur diye endişe etmeyin. Ben koşu bandının altına bir strafor (sert köpük) koydum alta gürültü gittiğini sanmıyorum. Şimdiye kadar şikayet almadım 🙂 

   Unutmayın ki, vücut geliştirme aletlerinin birçoğu, birden fazla bölgeye etki etmektedir. İstediğiniz gelişimi sağlamak için uygun aleti seçmeniz son derece önemlidir. Tün bunların dışında karbonhidrat ve kalorili yiyeceklerden uzak durmalı, fazladan yağlanma yapacak yiyecekleri tüketmemelisiniz. Başarılı bir sonuç elde edebilmek için düzenli olarak sporunuza devam etmeniz yetmeyecektir. Beslenme düzeniniz baştan aşağı kontrolden geçmez ise, yapılan tüm sportif aktiviteler boşa gidebilir ve başarısız netice sizi üzebilir. Bunu göz önüne bulundurup, dikkat ve hassasiyetle vücut geliştirmeye başlayabilirsiniz. Vücut geliştirme aletleri, fiziksel anlamda daha şekilli bir vücuda sahip olmanız için sizi beklemektedir.

Şu yazılar ilginizi çekebilir:

Vücut Geliştirme Teknikleri

Vücut Geliştirme Hareketleri

3 Yorumlar

  1. Selam benbir mekan acmak istiyorum tum makinalar nekardırfiyat listesi istiyorum te irakta yasıyorum 07508152374 kotunu bilmiyorum

    • Mustafa Bey; sitemizde satış yapılmamakta, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Satın almak istiyorsanız çeşitli e-ticaret sitelerinden fiyat araştırması yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here