Ana Sayfa Kas Geliştirme Vücut Geliştirme Aşamasında Hocanın Desteği Şart Mı?

Vücut Geliştirme Aşamasında Hocanın Desteği Şart Mı?

435
0
PAYLAŞ
Vücut Geliştirmede Hoca Desteği
Via 5132824 / Pixabay
  •  
  •  
  •  

Spor yapmak, sağlıklı yaşam için önemli bir gereklilik olduğu gibi, insanların keyifli zaman geçirmesini sağlayan bir aktivite olarak da tanımlanabilir. Günümüzde insanlar, kendi ilgi alanlarına göre farklı sporlarla ilgilenmektedir. Vücut geliştirme de bunlardan birisi olup, adından da anlaşılacağı gibi kasların geliştirilerek hacimlerinin genişletilmesini sağlayan bir spordur. Vücut geliştirme sporu yapılırken bir uzmandan yararlanmak ya da onun tavsiyelerine göre hareket etmek önemlidir. Fakat bu spor, hoca desteği olmadan yapılamaz mı sorusu insanlar tarafından çok fazla sorulmaktadır. Vücut geliştirme aşamasında hocanın desteği gerekiyor mu sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Vücut geliştirme, geçmişte sadece profesyonel sporcular tarafından yapılırken, günümüzde isteyen herkes bu sporu yapabilmektedir. Vücut geliştirme; fit bir görünüme kavuşmak, özgüven artırmak, farklı sağlık sorunlarını aşmak ve benzer nedenlerden dolayı yapılmaktadır.

 

Vücut Geliştirmede Hoca Desteğinin Önemi

İnsanların ilgilendiği farklı spor dalları vardır ve bunların önemli bir kısmının amatör olarak yapılması mümkündür. Profesyonel olarak yapılmak istendiğinde ise hoca desteğinin alınması çok önemlidir. Vücut geliştirme için de benzer ifadeler kullanılabilir, fakat bu spordaki hoca desteğinin çok daha önemli olduğu unutulmamalıdır.

Vücut geliştirme, kendi içinde farklı aşamalardan oluşmakta ve bunların doğru zamanda, doğru seviyede yapılması gerekmektedir. Aksi durumda spordan beklenilenlerin tam karşılanması söz konusu olmayacaktır.

Vücut geliştirmede hoca desteği
Via LandysChemist / Pixabay

Vücut geliştirme sporuna başlamadan önce mutlak surette bir hocadan destek alınması gerekir. Eğer hoca desteği imkânı yok ise daha önce bu sporları uzun süre yapmış olan kişilerle görüşülmesi ve onlardan fikir alınması da bir noktaya kadar yeterli olabilir. Buradan alınan bilgiler ile yapılacak doğru çalışmalar, kasların doğru bir şekilde gelişmesini sağlayacak ve farklı sakatlıklar yaşanmasının önüne geçecektir.

Vücut geliştirme sporu, çok uzun zamandır yapılmaktadır. Bu spor, geçmişten günümüze gelene kadar mükemmel bir çalışma sistemine sahip olmuştur. Sporcular, deneme yanılma ile kaslarını nasıl çalıştıracaklarını öğrenmiş ve sonraki nesillere aktarmıştır. Dolayısıyla da bu spor için çalışma taktiklerinin son derece önemli olduğu söylenebilir. Vücut geliştirmeye yeni başlayan birisinin bahse konu taktikleri bilme şansı olmadığından dolayı mutlaka hoca desteği alması gerekir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Göbek Nasıl Eritilir?

 

Vücut Geliştirmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vücut gelişmenin uzun bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Bu süreç içinde farklı aşamalar vardır ve bu aşamaların her birisinde farklı çalışmalar yapılır. Hocanın verdiği taktiklere ve tavsiyelere göre hareket ederek, başarılı olunması mümkün olur. Bu spora yeni başlayanlar, başlangıçta çok hızlı bir giriş yapar ve kaslarına ciddi anlamda yüklenir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi, başlangıçta haftada sadece 3 gün spor salonlarına gidilmesi gerektiğidir. Çünkü kasların, yapılan çalışma sonrasında dinlemeye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç, çalışmanın ertesi gününde dinlenilerek giderilmelidir.

Personal trainer
Via beachbodydc / Pixabay

Haftanın 3 gününde yapılacak olan çalışmaların mutlaka planlı olması gerekir. Hangi kasların çalıştırılacağı, daha sonraki aşamalarda neler yapılacağı gibi bir takım hususlara dikkat edilmelidir. İşte tam bu noktada hoca desteğinin büyük önemi vardır. Hangi hareketlerin kaç defa tekrarlanacağı, çalışmanın başlama ve bitiş saatinin ne olacağı, molaların süresi ve benzer hususlar hakkında vereceği destek sayesinde istenilen hedefe çok daha rahat bir şekilde ulaşılacaktır. Eğer hoca desteği olmazsa, burada bahsedilen hususlar ve dahası tamamen tahmini bir şekilde yapılır. Bunun sonucunda ise vücut gereksiz yere zorlanır ya da eksik hareketler nedeniyle kaslar gelişmez. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde hoca desteğinin çok önemli olduğu söylenebilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Antrenman Öncesi Isınma Hareketleri

 

Vücut Geliştirmede Hoca Desteği Olmadan Yapılan Hatalar

Vücut geliştirmek için spor salonlarında bulunan aletlerin rasgele kullanılması, kasların gelişmesi için yeterli değildir. Öncelikle burada yer alan aletlerin mutlaka doğru şekilde kullanılması gerekir. Hangi harekette nefes alınmalı, hangisinde nefes verilmeli gibi ayrıntıları ancak eğitmen tarafından verilen bilgilerden öğrenmek mümkündür. Bunun haricinde aletlerin aşamalı olarak zorlaştırılması ve hangi aletten başlanılması gerektiği gibi hususlar da önemlidir.

Vücut geliştirmede insanların inandığı genel kanı, ne kadar fazla çalışırsam o kadar çabuk kaslarım gelişir şeklindedir. Fakat burada bahsedilen kanı kesinlikle doğru değildir. Kesinlikle bir program yapılmalı ve buna göre çalışmalara devam edilmelidir. Hızlı ve programsız bir şekilde yapılan çalışmanın kaslara olan etkisi olumlu değil, olumsuzdur. Üstelik bu şekilde yapılan çalışmalar, sakatlık risklerini ciddi şekilde artırmaktadır. Bunun haricinde kas yorgunluğu ve vücut hantallığı gibi farklı sorunların yaşanması da adeta kaçınılmaz olacaktır.

 

Vücut Geliştirmede Beslenmenin Önemi

Vücut geliştirme sporlarında sporcuların beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Günlük aldıkları kalori miktarı son derece önemlidir. Bunun haricinde porsiyonlarında protein, karbonhidrat ve yağ miktarı da benzer şekilde büyük bir öneme sahiptir. Yapılan çalışmalara bağlı olarak alınacak proteinin, karbonhidratın ve kalorinin farklılık göstermesi söz konusu olduğundan, burada yine hoca desteğine ihtiyaç vardır. Eğer doğru bir şekilde beslenilmez ise yapılan çalışmalardan beklenilen etkilerin görülmesi mümkün olmayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here