Ana Sayfa Beslenme Programları Vücut Geliştirme Beslenme Programı

Vücut Geliştirme Beslenme Programı

8956
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Vücut geliştirme günümüzde pek çok kişinin hedeflediği, uyguladığı bir durumdur. Vücut geliştirme beslenme programını düzgün ve spor salonlarında sarf ettiğiniz enerjiyi doğru bir şekilde uygulamanız halinde hayalini kurduğunuz vücuda, baklavalı ve kaslı bir vücuda sahip olabilirsiniz. Gerçekten etkili bir vücut geliştirme beslenme programı uygulamanız yapmış olduğunuz egzersizi, sportif faaliyeti ciddi anlamda destekleyecektir. Vücut geliştirme beslenme programında öncelikle dikkat etmeniz gereken besin içerisinde bulunan enerji miktarına verilen isim kaloridir. Vücudun tüm fonksiyonları tahmin edeceğiniz gibi bir enerji ile çalışmaktadır. O halde buradan da anlaşılıyor ki vücudun kas dokusu oluşturabilmesi içinde enerjiye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sebeple eğer hedefiniz kas yapmak ise vücut geliştirme beslenme programında yeterli düzeyde kalori almanız gerektiğini bilmelisiniz.

Kalori Miktarı

Her bireyin günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı yaşına, kilosuna ve vücut yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu sebeple bunu kalori hesaplayıcı ile internet üzerinden öğrenmeniz oldukça doğru bir karar olacaktır.

Örnek Beslenme Programı (en altta verdiğim linkte daha detaylı anlattık)

vucut-gelistirme-beslenme-programi

Protein

Vücut geliştirme beslenme programında bir diğer etken proteindir. Vücudun yapı taşı olarak adlandırılan proteinler; amino asitlerden oluşmaktadırlar. Protein içerikli bir gıdayı tükettiğiniz zaman, bu protein sindirilip amino asitlere çevrilmektedir. Vücudumuzda kas dokusundan hormonlarımıza kadar pek çok şey amino asitlerden yapılmaktadırlar. Yani bu durumda eğer kas yapmak istiyorsanız vücut geliştirme beslenme programında protein tüketmeye önem vermelisiniz. Vücut geliştirme beslenme programında alınabilecek sağlıklı protein içerikli besinler ise balık, yumurta et, süt ürünleri ve protein tozları şeklinde sıralanabilir. Eğer vücyt geliştirme yapıyorsanız vücut geliştirme beslenme programı kapsamınca günde vücut ağırlığınız başına yaklaşık 2 gram protein almanız tavsiye edilmektedir.

Karbonhidratlar

Vücut için enerji kaynağı olan bir diğer besin maddesi karbonhidratlardır. Yüksek yoğunluk isteyen fiziksel aktiviteler için vücudumuzda ki hücreler karbonhidratları kullanmaktadırlar. Karbonhidrat ile ihtiyaç duyulan enerji de kolaylıkla alınabilmektedir. Vücut geliştirme beslenme programında tüketilebilecek sağlıklı karbonhidrat kaynakları ise tahıl ürünleri, tatlı patates, sebze, meyve, baklagiller ve bitter çikolata şeklinde sıralanabilir.

Yağlar

Vücuda enerji kaynağı olan yağlar aynı zamanda oldukça fazla sayıda hayati fonksiyon için önemli etkilere sahiptir. Bir insan yağ yemeden yaşayamaz ve vücut geliştirme beslenme programında tüketilebilecek yağ kaynakları ise yağlı balıklar, kuruyemişler, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve balık yağı şeklinde söylenebilir. Karbonhidrat ve protein tüketimini belirleyerek sonrasında vücut geliştirme beslenme programında kalan kalori ihtiyacını bu besin kaynağı ile giderebilirsiniz.

Yenmemesi gerekenler

Vücut geliştirme beslenme programında zararlı olan gıdaları, az tüketilmesi gereken gıdaları da dikkatle tüketmeli ve özen göstermelisiniz.

  • Şeker,
  • Trans yağ asitleri,
  • Bitkisel yağlar,
  • baklagiller,
  • İşlenmiş etler,
  • İşlenmiş tahıllar

vücut geliştirme beslenme programında tüketimini az yapmanız gereken gıdalar arasında olup dikkatli seviyede tüketilmesi gereken besinlerdir.

Beslenme listesi

Vücut geliştirme beslenme programı incelendiğinde herkes için farklı bir diyet programı bulunmalıdır. Bu en doğru ve en mantıklı yoldur çünkü her vücut geliştirme beslenme programı kişiden kişiye farklı şekillerde hitap etmektedir. Kişi bünyesine göre ve vücut geliştirme beslenme programına göre uygun bir listenin hazırlanmış olması önemlidir. Hedeflediğiniz, hayalini kurduğunuz bir vücuda sahip olmak için sizde vücut geliştirme beslenme programı uygulayarak, dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat ederek sağlıklı bir fit vücuda sahip olabilirsiniz. Unutmayın; vücut geliştirme beslenme programı düzenli bir şekilde eksiksiz olarak uygulanması halinde etkisini gösterecektir. Sizde bu doğrultuda bir düzen içerisinde, çalışma prensibi ile hareket etmeli ve çalışma düzenine sahip olmalısınız.

Definasyon döneminde (yağ yakma) iseniz ve kilo vermek istiyorsanız şu diyeti yapmalısınız : Definasyon Diyet Programı

Bulk döneminde (yağlanma) iseniz ve kilo almak istiyorsanız şu diyeti yapmalısınız : Bulk Beslenme Programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here