Ana Sayfa Vücut Geliştirme Vücut Geliştirme Bırakılırsa Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Vücut Geliştirme Bırakılırsa Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur?

1350
0
PAYLAŞ
Sporu Bırakmak
Via Pixabay
  •  
  •  
  •  

Erkek ya da kadın fark etmeksizin herkesin hayali iyi bir vücuda sahip olmaktır. Ancak iyi bir vücuda sahip olmak demek uzun süreli olarak sabır gerektiren ve bırakıldığı an eski vücuda tekrardan dönebileceğiniz bir süreçtir. Vücut geliştirmek istediğiniz zaman öncelik olarak buna uzun süre devam etmeniz gerektiğini bilmenizde fayda vardır. Vücut geliştirmek uzun bir süreç olsa bile sonrasında sahip olduğunuz vücut ile her güne ayrı bir motive ile başlayabilirsiniz. Vücut geliştirmenin sizlere kattığı birçok iyi nokta vardır. Ancak vücut bu kadar tempoya alıştığı anda sporu bıraktığınızda vücut zamanla ağırlaşır ve yağlanmaya başlar.

Vücut geliştirme sporu bırakılınca vücut buna nasıl tepki verir? Hangi olumsuz durumlar yaşanır? Vücutta sarkma ve yağlanma olur mu?

 

Spor Yapmanın Kişiye Birçok Avantajı Vardır

Spor yapmak demek kişinin düzenli olarak vücut koordinasyonunun spor ile birlikte gelişmesidir. Düzenli egzersiz yapmak ne kadar zor olsa da vücudunuz buna alışıp kendinizi daha rahat hissettiğiniz zaman sporu bırakmanız oldukça zordur. Çoğu zaman gerek mevsimlerden, gerekse de çeşitli hastalık ve benzeri gibi durumlardan dolayı spor yapmak ertelenir. Çoğu insan spor istikrarını yürütemediği için de spora bir başlayıp bir bırakır. Aynı zamanda uzun yıllardır spor yapıyorsanız bir anda sporu bıraktığınız zaman spora alışkın olan vücudunuz kendini bırakır ve sağlık problemlerinde de meydana çeşitli hastalıklar çıkabilir. Spor yapmanın en büyük avantajlarından bir tanesi de kas gücünü, esnekliği ve hareketliliğini artırmasıdır.

Bu Yazı da ilginizi Çekebilir: Birinin Size Vereceği En Kötü 14 Fitness Tavsiyesi

Via Sabel Blanco / Pexels

 

Sporu Bırakırsanız Vücudunuzda Yağlanma Başlar

Spora başlayıp, sporu bırakan herkesin en büyük korkusu vücutlarının yağlanmasıdır. Bunu bilen herkes sporu bırakmayı düşündüğü an tekrar tekrar sporu bırakmamak için düşüncelere dalarlar. Vücut belirli bir süre aktifliğe alışır ve çalışma sistemleri de bu hareketliliğe göre şekillenerek çalışmasını ona göre geliştirir. Kas ve yağ hücreleri birbirinden farklı iki segmenttir. Spor yapıldığı zaman vücutta şekil oluşumu meydana çıkar. Sporu bıraktığınız zaman oluşan kaslar erimeye ve tekrardan vücut yağlanmaya başlar.

 

Spor Yapmak Kılcal Damarlara da Faydalıdır

Spor yapıp bırakmanın birçok dezavantajı olması bir yana spor yaptığınız zamanlarda vücudunuzda avantajlı durumlar ile karşılaşmanız mümkündür. Örnek olarak gösterilecek olur ise; koşarak spor yapan bir insanın vücudunda nefes almak, bir merdivenden ya da yakın mesafeli bir noktaya koşarken nefes nefese kalmamak gibi durumlar yaşanabilir. Spor ile birlikte kalbin kan pompalama yetisi gelişir. Kan damarlarının kan taşıma yeteneğinin geliştirerek vücuda düzenli bir şekilde kan taşıma gerçekleştirilir. Aynı zamanda vücudunuzda mevcut olan kılcal damarların daha fazlasının üretilmesine yardımcı olur. Özellikle her sabah günün erken bir saatinde koşmak vücudun oksijenini ve nefesinin daha verimli kullanılmasını sağlar.

Bu Yazı da ilginizi Çekebilir: Alınan Protein Miktarını Artırmanın 10 Yolu

 

Spor Yapmak Yaşam Kalitenizi Artırır

Spor yapmanın fiziksel değişimde sağladığı faydalar bir yana yaşam kalitesinde de çeşitli değişiklikler kazandırdığı aşikârdır. Örneğin; sürekli kilodan şikâyet eden bir ruh haliniz var ise girdiğiniz her ortamda hangi konuyu konuşursanız konuşun bu konu tekrardan kilo konusuna gelecek ve tekrar tekrar sizleri karamsarlığa boğacaktır. Bu durumda çoğu zaman psikolojik problemlere, travmalara neden olduğu bir yana dışarı çıkma fikrine de sırf kilonuzdan ve vücudunuzdan memnun olmadığınız için çoğu zaman olumlu bakmayacaksınız. Ancak vücudundan memnun olan herkes dışarıya karşı daha pozitif, daha eğlenceli ve girdiği ortamda dikkatleri üzerine çeken bir yapısı olacaktır. Bu durumda sizleri uzun vade de iyi hissettirerek spor yapmanın yaşamınızın daha iyi şekillenmesini sağlayacaktır.

Via Bruce Mars / Pexels

 

Sporu Bırakınca Vücut Sarkar Mı?

Spor yapmak bir yandan güzel ve faydalı işler ile zaman geçirmeye olanak tanısa da en önemli faydası vücudun her zaman dinç kalmasına da yardımcı olmasıdır. Ancak spora başlamaya karar verdiğiniz zaman sporu bırakma fikrini bir kenara bırakmanızda fayda vardır. Vücudunuza bu denli fayda sağlayan bir aktiviteyi bırakmak sorunlara yol açabilir. Sporu bıraktığınız zaman ilk karşılaşacağınız durumda vücudunuzun sarkması durumudur. Bu hemen olmaz ancak aylarca spor yapmaz ve beslenmenize de dikkat etmezseniz vücudunuzda sarkmalar yaşanması kaçınılmazdır.

Mevcut olan yağlar gevşediğinden dolayı hali hazırda oluşmuş olan kaslar gevşeyerek vücutta sarkmalar başlayabilir. Emekleriniz ve yaptığınız tüm çalışmalarınızın yok olup gitmesine, her şeyin en baştan başlamasına neden olabilirsiniz.

Bu Yazı da ilginizi Çekebilir: Hacim Kazanma Teknikleri

 

Düzenli Spor Yapmaya Özen Gösterin

Spor yapmak hem sağlığa hem de motive olarak sizlere fayda sağlar.  Gününüzün en az 1 saatini spor yapmaya ayırırsanız hem vücudunuza hem kendinize iyilik yapmış olursunuz.  Aynı şeyleri sürekli yapmak her şeyden daha hızlı bir şekilde sıkılmanıza neden olur. Bu yüzden spor yapmak artı bir avantaj sağlar. Dilerseniz spor salonuna yazılarak dilerseniz de kendinizin uyguladığı bir program ile spor yaparak mükemmel bir vücuda sahip olabilirsiniz. Yoğun çalışma ve özveri ile hiç bırakmak istemeyeceğiniz spor aktivitesine hiç zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz.

Vücut Gelişiminizi Destekleyecek Besin Takviyeleri İçin Tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here