Ana Sayfa Squat Hareketi Nasıl Yapılır? Vücut Geliştirme Hareketleri

Vücut Geliştirme Hareketleri

22877
0
PAYLAŞ
  • 26
  •  
  •  

Vücut geliştirmek istiyorsanız ve vücut nasıl geliştirilir merak ediyorsanız bu yazımıza dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Vücut geliştirme hareketleri çoğu yerde klasikleşmiş olarak aynıdır ve hareketlerin etkisi yapılan aktivitelere göre değişir. Sizin bünyenize uygun olan egzersiz türünü araştırmanız sizin daha kolay vücut geliştirmenizi sağlayacaktır. Ancak siz evde vücut geliştirme hareketlerini uygulamak istiyorsanız yazımızın devamına bakabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz basit vücut geliştirme hareketleri aşağıda verilmiştir.

Vücut Geliştirme Egzersizleri

Şınav Hareketi – Şınav Nasıl Çekilir ?

sinav

Evde aletsiz olarak vücut geliştirme hareketleri için en uygun ve en basit olan egzersizlerden bir tanesidir. İki kollarınız açık ve yüzünüz yere bakar şekilde ellerinizin üstünde durmanız ve göğsünüzü yerden biraz yüksek tutarak vücudunuzun düzlüğünü bozmadan eğilip kalkmanız sizi forma sokacak hareketlerin başında gelir. Düzenli şınav çekerek kol kaslarını ve göğüs kaslarını geliştirebilirsiniz. Şınav hareketindeki püf nokta hareketi yaparken kalçanın yukarıya kalkmasını engellemektir. Vücut düz bir şekilde kalkıp inmelidir. Bu hareketi günlük 20 tane yapmanız yetecektir.

Barfiks Hareketi – Barfiks Nasıl Çekilir ?

Barfiks Hareketi
Barfiks Hareketi

Barfiks Hareketi, Evinizde mevcut olan her hangi bir sağlam boru veya demire asılarak kendinizi sürekli yukarı çekmek ve bunu tekrarlamak omuz bölümündeki kaslarınızın çalışmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kol ve pazu kaslarının da gelişmesini sağlayacaktır. Diğer vücut geliştirme hareketleri için yazının devamına bakabilirsiniz.

Mekik Hareketi – Mekik Nasıl Çekilir ?

Vücut Geliştirme Hareketleri

Mekik Hareketi, Evde vücut geliştirme hareketleri denilince ilk akla gelen bir egzersiz türüdür ve yapılışı oldukça basittir. Mekik çekmek için sırt üstü yatıp dizlerinizi belirli bir açıda kırmanız yeterli olacaktır bunun ardından ise ellerinizi ensenizden bağlayarak karnınız gerilecek şekilde yukarı kalkıp tekrar geri sırt üstü yapmanız ve bu egzersizi sürekli tekrarlamanız gerekecektir.  Ancak bu vücut geliştirme hareketleri serisini uygularken ne kadar çok yapsam o kadar iyi değil, yorulana kadar ve pes etme noktasına gelene kadar bu egzersizleri tekrar etmeniz gerekir. Mekik hareketinin farklı türleri bulunmakta, tam mekik hareketi, yarım mekik hareki diğer mekik hareketleridir.

Twist Hareketi – Twist Nasıl Yapılır ?

Twist Hareketi
Twist Hareketi

Bu hareket hem sizi yormayacak hem de kolay yoldan kanat kası verilen koltuk altındaki kasların kolayca gelişmesini sağlayacaktır. Bu hareketin yapılışına gelince evinizde bulunan her hangi bir sopa yardımı ile sopayı ensenizden omuzlarınıza ve kollarınıza doğru tutarak kollarınızı sıkça sopaya dolayıp geri açmanız yeterli olacaktır. Twist hareketi özellikle yan bölgelerde biriken yağları eritmek için kullanılır ve tüm vücuttaki yağların erimesine katkı sağlar.

Squat Hareketi – Squat Nasıl Yapılır ?

Squat Hareketi
Squat Hareketi

Bu vücut geliştirme hareketi yine alet olmadan halter ve dumbell görevi gören bir egzersizdir. Elleriniz ileri doğru açık şekilde ve ayakta durarak karnınız baldırlarınızın ön yüzüne değecek şekilde sürekli olarak eğilip kalkmanız vücudun alt ve üst bölgesinde kaslarının çoğunun sıkı şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bu egzersizi  istediğiniz vücut geliştirme hareketi ile kombine ederek kendinize bir vücut geliştirme programı çıkartabilir ve kendinize en uygun olan egzersizleri seçip çalışabilirsiniz. Squat hareketi, özellikle üst bacak kasları, ön bacak ve arka bacak kaslarını çalıştırmaktadır.

Evde Vücut Geliştirme Hareketleri ile Hayalinizdeki Vücut

Daha birçok evde vücut geliştirme hareketleri adlı egzersiz hareketleri mevcuttur. Siz bir spor salonuna gitmiyorsanız evde vücut geliştirme işini amatör olarak yapıyorsanız size tek tavsiyemiz evde vücut geliştirme hareketleri olacaktır. Ancak vücut geliştirme hareketleri yaparken son derece sabırlı olmanız gerekecektir. Evde bu egzersizleri belli bir süre devam ettirerek yapmak size olumlu sonuçlar doğuracaktır. Ancak dilediğiniz vücudu elde ettiğiniz zaman sakın bu sporu terk etmeye başvurmayın ve aradan uzun bir süre geçtikten sonra istediğiniz sonucu alamadıysanız vücut geliştirme hareketleri üzerinde birkaç değişiklik yaparak ve setleri arttırarak çalışmaya devam etmeniz daha iyi olacaktır. Ve bu sporu yaparken geçtiğiniz her gün hareketlerin sayısını daha da arttırarak vücudunuzu daha da çabuk geliştirmenize yardımcı olacaktır ve olumlu yönde etkileyecektir. Ancak vücut geliştirme hareketlerini uygularken yorulacak düzeye geldikten sonra biraz daha egzersiz yapıp sonra o gün için programınızı bitirmeniz çok daha doğru olacaktır. Başka türlü de vücut geliştirme uzmanları ile görüşüp size evde yapabileceğiniz vücut geliştirme hareketlerinden oluşan bir program çıkarmasını isteyebilirsiniz. Ancak paylaştığımız bu vücut geliştirme hareketleri ile kendinize uygun bir program oluşturabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here