Ana Sayfa Fitness Vücut Geliştirme ve Fitness Arasındaki Farklar

Vücut Geliştirme ve Fitness Arasındaki Farklar

815
0
PAYLAŞ
Vücut Geliştirme ve Fitness Farkları
  •  
  •  
  •  

Fitness ile vücut geliştirmenin aynı anlama gelen kavramlar olduğunu düşünen çok sayıda insan vardır. Fakat bu kavramlar bir noktaya kadar birbirlerine benzeseler de tamamen farklı kavramlar olduğunun bilinmesi gerekir. Yani fitness ile vücut geliştirme aynı spor değildir. Peki, vücut geliştirme ile fitness arasındaki temel farklar nelerdir? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Vücut Geliştirme ile Fitness Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Vücut geliştirme ile fitness arasındaki farklar, aslında bu sporların isimlerinden dahi çok rahat bir şekilde anlaşılır. Eğer bu kelimelerin anlamını biliyorsanız, ne demek istediğimizi rahatlıkla anlayacaksınız.

 

Fitness Tanımı

Fitness; kelime anlamıyla fit olmak, yaşam şartlarına uyum sağlamak anlamına gelir. Buradan hareket ile fitness ile temel amacın sağlıklı bir vücuda sahip olmak olduğu söylenebilir. İnsanlar fitness yaparak vücutlarındaki fazla yağlardan kurtulurlar ve kasları ortaya çıkar. Ama buradaki temel hedef kesinlikle kas hacmini artırmak değildir. Sağlıklı bir vücut için yağlardan kurtulmak amaçlanır ve bunun için yapılan egzersizler, kasların da bir miktar gelişmesine neden olur. Estetik açıdan düzgün ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılan egzersizlerde vücudun genel olarak aşırı şekilde zorlanmadığı söylenebilir. Fitness, her ne kadar geçmişte adı konulmasa da insanın ilk var olduğu andan itibaren dolaylı olarak yapılmaya başlanmıştır.

 

Vücut Geliştirme Tanımı

Vücut geliştirme; yapılan egzersizlerle kas hacimlerinin artırılması için uygulanan bir spordur. İlk olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de profesyonel olarak 1960’lı yıllarda yapılmaya başlanan bu spor, günümüzde de yoğun ilgi görmektedir. Buradaki temel hedef ise kasların tahribata uğratılması ve daha sonra kasların toparlanma sürecinde hacimlerinin artmasının sağlanmasıdır. Bunun için yapılan antrenmanların oldukça zorlayıcı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Via Bruno Bueno / Pexels

 

Antrenmanlar Arasındaki Farklılıklar

Fitness antrenmanlarındaki temel amaç, düzgün ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Bundan dolayı egzersizler zorlayıcı değildir ve öncelikle yağın yakılmasına, daha sonra ise vücudun sıkılaştırılmasına yöneliktir. Fitness programlarında düşük ağırlık ve yüksek sayıda tekrar dikkat çeker. Özellikle six-pack adı verilen karın kasların belirginleştirilmesine ve kardiyo antrenmanlarına önem verilir. Bu egzersizler bir süre son vücudun sıkılaşmasını da sağlar ki, bu da istenen fit bir görünüm için son derece önemlidir.

Vücut geliştirme antrenmanlarında ise temel amaç kas kütlesinin artırılmasıdır. Bunun için kaslar fazlasıyla zorlanır ve yıpratılır, daha sonra toparlanma sürecinde bunların gelişimi sağlanır. Bundan dolayı egzersizlerde genellikle yüksek ağırlık ve düşük sayıda tekrar prensibi hakimdir. Fakat pump gibi bazı egzersizlerde düşük ağırlıklar tercih edilebilir.

Vücut geliştirme antrenmanlarının süresi, fitness antrenmanlarına göre daha uzundur. Fitness programlarında daha fazla tekrar vardır ve buna bağlı olarak dinlenme süresi de daha fazladır.

Buradaki bahsedilenler dikkate alındığında fitness ile vücut geliştirmenin aslında ne kadar farklı sporlar olduğu çok daha net bir şekilde anlaşılmaktadır. Yapılan egzersizlere bağlı olarak kişilerin vücutlarına bakılarak aradaki fark rahatlıkla anlaşılabilir.

Bunun haricinde vücut geliştirme sporunda sabit bir antrenman düzeni söz konusu değildir ve yıl içinde değişen bir program vardır. Bulk yapma dönemleri gibi farklı aşamalar vardır ve bu dönemlerde yapılan antrenmanların sayısı ve ağırlığı değişir.

 

Beslenme Farklılıkları

Beslenme açısından fitness ile vücut geliştirme incelendiğinde bazı benzerlikler olduğu görülebilir. Öncelikle her iki spor türünde de protein ağırlıklı bir beslenmenin olduğu ve bunun yanında karbonhidratlara da yer verildiği görülür. Takviye olarak ise protein tozu ve kreatin kullanımı söz konusudur. Fakat bu noktada vücut geliştirme sporcularının bir miktar farklılık gösterdiği ve daha yoğun bir şekilde takviye aldıklarını söylemek yanlış olmaz. Bu noktaya kadar olan kısmın genel hatları ile benzerlik gösterdiği açıktır.

Fitness ve vücut geliştirme sporcularının beslenmesinde farklılıkların temeli, alınan kalori miktarıdır. Fitness yapan kişilerin günlük aldıkları kalori miktarı 2000 civarında iken, vücut geliştirme sporcularında bu rakam çok daha yükseklere çıkabiliyor. Bu da alınan besinlerin türünün benzerlik göstermesine karşın, miktarında ciddi bir farklılık olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca vücut geliştirmede yaşanan egzersiz değişimleri gibi beslenmede de değişimler meydana gelir. Bu dönemlerde beslenme şekli değiştirilir.

Genel olarak değerlendirilecek olursa, her iki sporun birbirinden gerek amaçlar, gerek yapılan egzersizler, gerekse de beslenme şekli olarak ayrıldığı söylenebilir. Bunun sonucu olarak ortaya farklı vücut yapıları çıkmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here