Ana Sayfa Vücut Geliştirme Teknikleri Vücut Geliştirme Yöntemleri ve Teknikleri

Vücut Geliştirme Yöntemleri ve Teknikleri

3267
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

kas-gelistirme

Vücut geliştirme amacına uygun yapıldığı takdirde vücuda faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Düzenli yapılan antrenmanlarla çalıştırılan kaslar mükemmel şekilde kuvvetlenir, kaslar yenilenir, vücut güzel bir estetik kazanır. Kalp düzenli çalışır, hücreler yenilenir. Vücut geliştirme insan gücünü de yüksek bir oranda arttırır. Duruş bozukluğunu düzeltir. Düzenli, disiplinli bir hayat vaat eder. İyi bir vücut geliştirme için kasların faaliyetlerini yerlerini iyi bilmek gerekir.

Pazu kasını, karın kaslarını, göğüs kasını, bacak kaslarını, arka kol kasını ve daha birçok vücudumuzda bulunan kasları düzenli olarak ayrıca kurallara uyarak çalıştırmak gerekir. Pazu kasını daha çok ağırlık kaldırarak faal hale getirebiliriz. Gücü pazı adelesinden alarak barı kaldırmak gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirirken düzenli nefes almaya dikkat etmek önemli bir kuraldır. Karın kaslarını çalıştırmak için ise, farklı şekillerde mekik çekmek gerekir.

Ayrıca ağırlık kullanılarak karın kaslarını çalıştıracak hareketlerde ve düzenli nefes alarak çalışmalarda bulunmak gerekir. Göğüs kaslarını çalıştırmak için ise, yatık pozisyonda ağırlık kaldırmak etkili olacaktır. Bacak kasları için ağırlıklarla eğilip kalkma hareketinde bulunmak kasları çalıştıracaktır. Ağırlık olmadan da eğilip kalkma hareketleri kasları çalıştıracağından bu teknikte geçerlidir. Arka kol kasını çalıştırmak için, dambıllarla çalışmak gerekir. Omuz kasları için de dambıllarla çeşitli çalışmalar yapılarak iyi teknikler uygulanabilir.

Vücut Geliştirme Hareketleri

Vücudun sahip olduğu kas dokusunun gücünü ve hacmini arttırarak vücudu şekle sokmak amacıyla yapılan fizik hareketlerine verilen isimdir.Bu hareketleri öğrenmek için vücut geliştirme hareketleri yazımızı okuyunuz.

Vücut Geliştirme Teknikleri

Vücuttaki her kas grubunu çalıştıran birden fazla hareket vardır. Bu hareketler  genellikle belli sayılar ve setler halinde uygulanır. Güç artış oranı sağlandıkça kullanılan ağırlıklar yavaş yavaş arttırılır. Vücut geliştirme teknikleri ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Vücut Geliştirme Aletleri

Vücut geliştirme için kullanılan pek çok alet vardır. Ayrıca, aletsiz olarak da çalışmak mümkündür. Başlıca aletler dambıl denilen ağırlıklardır. Bu ağırlıkların ağırlık çubuğuna asılmasıyla elde edilen halterlerle vücut kaslarının tamamına yakınını çalıştırmak mümkündür. Bunun dışında her kas için farklı dizayn edilmiş mekanizmalar, stantlar vardır. Evde vücut geliştirmeye başlamak isteyenler dambıllarla veya kum torbalarıyla çalışmaya başlayabilirler.

Türkiye’de vücut geliştirme konusunda ünlü isimler de vardır. Bunlarda biri Ahmet Enünlü’dür. Günümüzde bayanların da vücut geliştirmeye ilgisi artmıştır. 1970lerden itibaren kadınlar da kendi branşlarında başarı göstermeye başlamışlardır.

Vücut geliştirme çalışmalarına başlayanlar kesinlikle kendi  bildiklerine göre diyet yapmamalıdır. Beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Sadece protein, karbonhidrat ve yağ içeren besinlerin yeterli olmayacağını bilmeleri gerekir. Kasları geliştirmeye çalışırken yanlış beslenmeyle kasların erimesine bile sebep olunabilir. Bu sebeptendir ki uzman kontrolünde bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Oluşturulan programa da harfiyen uyulması gerekir. Vücut geliştirmede protein olmazsa olmazlardandır. Hemen hemen her öğünde protein katkılı besinlerin olması gerekir. Karbonhidrat ise enerji üretmesine rağmen çok fazla tüketilmemelidir. Çünkü fazla alına karbonhidrat yağ olarak depolanır.

Yapılan vücut geliştirme faaliyetlerinde kadınlar ve erkekler için uygulanan yöntemler farklıdır. Çünkü yapı olarak kas dengesi bakımından farklı özelliklere sahiptirler. Vücuttaki yağ oranları bile cinsiyete göre farklı bölgelerde toplanmıştır. Kadınlar kuvvet bakımından erkeklerden daha geridedir. Hatta spor yapan bir kadının yapmayan erkekten güçsüz olduğu da ispatlanmıştır. Kadın ve erkekler arasında dayanıklılık ve kuvvet ergenliğe girene kadar hemen hemen aynı konumdayken ilerleyen yıllarda erkekler daha fazla ilerle gösterir, buna karşın kadınlar da gerileme meydana gelir. Bu sebeple vücut geliştirirken kadınların ve erkeklerin yaptığı hareketler farklıdır. Olimpiyatlar da bile aynı kulvarlarda yarışmazlar. Kadınlar için mesafeler daha kısa ve yarışma daha az sürelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here