Ana Sayfa Antrenman Programları Vücut Tipine Göre Çalışma ve Beslenme Programı

Vücut Tipine Göre Çalışma ve Beslenme Programı

16259
1
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Vücut Tipine Göre Çalışma ve Beslenmevucut-tipleri-nedir

Bir insanın vücudunda ki tüm DNA’ların toplam uzunluğu yaklaşık olarak 209 milyar kilometre uzunluğundadır. Yani şuan vücutta bulunan tüm DNA sarmallarını üst üste ekleyerek uzun bir şekilde sıralasak güneşe kadar 70 defa gidip gelebilirsiniz. DNA vücudumuzla ilgili olarak bilgilerin toplandığı bir veri bankasıdır diyebiliriz. DNA’da saç renginden, göz rengine; boy uzunluğundan, hormonların yapısına vücudumuzla alakalı her şey bu sarmallarda yer almaktadır. İnsan DNA’sı böyle iken her insanın vücut yapısının birbirinden farklı olması gayet normaldir. Vücut tiplerinin sınıflandırılmasında en iyi bilinen sistem ise Dr. William Sheldon’ın üç kategoriden oluşan sistemidir. Dr. William Sheldon yaklaşık olarak 46 bin kadar insanın fotoğrafını çekti ve onlardan 88 ayrı vücut tipi tespit etti. Sonra ise bu 88 vücut tipini üç ana kategori adı altında topladı. Bu üç ana kategori: Ektomorfik Endomorfik ve mezomorfik.

Ektomorf – Endomorf ve Mezomorf Vücut Tipleri

 Ektomorflar Vücut Tipi

Vücut tipine göre beslenme ve çalışma başlığının altında bulunan bu vücut tipindeki insanlar doğal olarak zayıf ve incedirler. Vücutları yağsız ve ince kaslı olan bu vücut tipine göre çalışma ve beslenme de bu kişiler zor kilo almaktadırlar.

Kolları, bacakları ince ve uzun olan bu vücut tipine dâhil insanların omuzları dar olup kas yapmaları da zordur. Bu kategoride ki insanların kasları geç dinlenmekte olup, uzun süre ara vermeleri gerekmektedir.

Ektomorfik insanlar haftada üç gün vücut çalışması yapabilirler ve 1,5 sene sonra bunu 4 güne çıkartabilirler. Metabolizmaları hızlı olan ve vücut tipine göre çalışma ve beslenme de günlük en az 4000 kalori almaları gerektiğini de belirtmeliyiz.

Ektomorf Vücut Tipi Beslenme ve Antrenman Programı Videosu

Endomorflar Vücut Tipi

Vücut tipine göre çalışma ve beslenme arasında ikinci, kategori olan Endomorflar, geniş ve kalan bir vücuda sahiptir. Karbonhidrata karşı oldukça hassa solan Endoromorflar, yavaş bir metabolizmaya sahiptirler.

Bu kategoride ki insanların vücutları oldukça kolay bir şekilde yağlanmaktadır. Kemikleri ve belleri kalın olup, yüzleri ve genel vücut yapıları ise yuvarlaktır. Kolay kas yapan bu kategoride ki insanlar; vücut tipine göre çalışma ve beslenme de kolay yağlanıp zor kilo verirler. Vücut tipine göre çalışma ve beslenme itibari ile çok kolay yağlanmaları sebebi ile beslenmelerine dikkat etmeleri gereken bu kategorideki insanlar; karbonhidrat tüketiminde sınırlandırmalara gitmelidirler. Kalori tüketimlerine de dikkat etmeleri gerekmekte olup kas yapmak için yaklaşık olarak 3000 – 3500 kalori tüketmelidirler.

Endomorf Vücut Tipi Beslenme ve Antrenman Programı Videosu

Mezomorflar Vücut Tipi

Vücut tipine gör eçalışma ve beslenmede ki üçüncü ve son kategori olan Mezomorflar; doğal olarak kaslı, atletik ve kuvvetli olmaktadırlar. Kolay kas yapan bu kategorideki insanlar; ektomorflara göre daha kolay da yağ kanamaktadırlar.

Erkeklik hormonu ve büyüme hormonu bu kategorideki insanlarda daha fazladır. Vücut tipine göre çalışma ve beslenmede mezomorfların omuzları geniş, belleri ince ve kemikleri ise kalındır.

Vücut geliştirme sporuna ne uygun olan ve şampiyon olan sporcuların çoğu vücut tipine göre çalışma ve beslenmede bu kategoriye aittir. Mezomorfların kasları kolay recover olmaktadır. Yani yüksek hacimli çalışabilmektedirler. Kas yapmak için vücut tipine göre çalışma ve beslenme de bu kategorideki insanların günlük 3500 – 4000 kalori almaları gerekmektedir.

Vücut tipine göre çalışma ve beslenme de yukarıda Dr. Sheldon’un üç kategoride ki incelemesini yapmış olduk. Üç kategoriden birine dahil olan, %100 o kategorinin özelliklerini taşıyan insan sayısı çok az olup; her bireyin kesinlikle bir kategoriden özellik alacağı söylemi yanlıştır. Bir kategoriye %100 bağlı olmayan insan sayısı oldukça fazladır.

Mezomorf Vücut Tipi Beslenme ve Antrenman Programı Videosu

 

1 YORUM

  1. Selamlar benim vücut tipim MEZOMORF buna istinaden haftada 3 gün fitness çalışmaktayım programım 4×10 düzeninde her harekette böyle izlemekte asıl değinmek istediğim benim bu vücut tipimin programı nasıl olmalı set ve tekrar bazında nasıl program dahilinde çalışmam doğru olur 7 8 aylık bir süreçtir yapıyorum ama gördüğüm kadarıyla tatminkar değilim bu konuda ciddi bir biçimde yardımınıza sığınıyorum birde arastirdigim kadarıyla bir itici ve birde çekici kas gurubunu örneğin itici olarak 4 şer set göğüs calisiyorsam ardından çekici hareket olarak 4 şer set biceps çalışmam doğru bir çalışma biçimi olduğu söylenmekte bir itici ardından bir çekici hareket gereklidir diye okumuştum lütfen bu konularda bana yol gösterici olurmusunuz.

    SAYGILAR VE SEVGILERIMLE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here