Ana Sayfa Vücut Geliştirme Vücut Tipleri

Vücut Tipleri

2361
0
PAYLAŞ
  • 6
  •  
  •  

Vücut tipinizi öğrenerek yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz. Beslenmenizi düzenleyebilir, vücudunuza en uygun antrenmanları bulabilir  hatta zayıflama yöntemlerinizde farklılık yaratabilirsiniz. Vücut tipinizi öğrenmek, iyileştirmek veya geliştirmek istediğiniz yönleriniz için size daha kestirme bir yol takip etme olanağı sağlar. Haftalarca hatta aylarca beslenmesine dikkat edip düzenli spor yaparak zayıflamaya çalışan, kilo almaya çalışan, vücut geliştirme için uğraşan çoğu insanın istediği sonucu elde edemediğine sık sık rastlıyoruz. Bu gibi durumlarda kullandığımız yöntemlerin vücut tipimize, kas yapımıza ve yediğimiz gıdalara karşı yeterince uygun olup olmadığını sorgulamalıyız. Bu gibi durumlarda vücudunuzda sahip olduğunuz özelliklere göre kendi vücut tipinizi belirlemeli ve ona uygun şekilde bir program takip etmelisiniz. Vücut tipinizi belirledikten sonra uyguladığınız programlarla daha kolay ve daha verimli bir şekilde ilerlediğinizi fark edeceksiniz.

Vücut ölçülerimiz her ne kadar değişiklik gösterse de vücut tiplerini 3 ana sınıfta incelemek mümkün. Vücut tipleri 3’e ayrılır. Bu vücut tipleri endomorf(yuvarlak hatlı), ektomorf(zayıf ve uzun) ve mezomorf(yağsız-atletik) olarak adlandırılmaktadır.

Her insanın genetik yapısı ve vücut tipi kendine özgüdür. Fakat çeşitli spor dallarıyla uğraşarak, belirli egzersizler yaparak ve kendinize uygun beslenme programları uygulayarak vücut tipinizi değiştirmek mümkün olabilir. Kimi insanlar zayıf ve estetik bir görünüme sahipken kimi insanlarda iri ve yapılı bir görünüme sahip olabilirler. Görünüşümüze etki eden faktörlerin başında genetik kodlarımız ardından ilgilendiğimiz spor dalı gelir. Bu konuda unutulmaması gereken şeylerden biri de kişinin tek bir vücut tipine sahip olmayışıdır. Çoğu insan bu vücut tiplerinden 2’sinin özelliklerini aynı anda taşıyabilir. Mesela mezomorf (yağsız-atletik) ve endomorf (yuvarlak hatlı) vücut tiplerinin özelliklerinin 2’sini de taşıdığınızı düşünüyorsanız kas oluşumunuz kolaydır fakat çok kısa bir sürede yağlanabilirsiniz. Bundan dolayı gıda tüketiminize ve sporunuza sürekli özen göstermelisiniz. Ya da ektomorf ve mezomorf vücut tiplerinin özelliklerini taşıdığınızı düşünüyorsanız uzun ve belirgin bir kas kütlesine sahipsinizdir. Çoğu basketbol oyuncusu bu vücut tipine sahiptir. Endomorf ve ektomorf vücut tiplerinin bir arada bulunduğuna pek rastlanmaz çünkü taşıdıkları özellikler bakımından birbirlerine oldukça zıt yapıdadırlar.

Endomorf Vücut Tipi (Yuvarlak Hatlı)

 

Endomorf vücut tipine sahip olan insanların kas yapıları zayıftır, Oval vücut hatları vardır ama iri kemikli değildirler. Halk arasında balık etli olarak bilinirler. Metabolizmaları yavaş çalıştığı için vücutlarında yağ birikimi daha çoktur bundan dolayı kolay kilo alırlar. Eğer endomorf vücut tipine sahipseniz ve yağ yakmak istiyorsanız pek çok kas grubunu aynı anda çalıştıran , belli bir ritim içinde ve sürekli olarak kaslarınızı çalıştıracak egzersizleri ön planda tutmalısınız.(yüzme, dans, kayak vb.) Bu aşamada tükettiğiniz gıdalara da özen göstermelisiniz. Beslenmeniz sebze ve protein ağırlıklı olmalıdır ve karbonhidrat alımını en düşük seviyede tutmanızda yararınıza olacaktır.  Endomorf vücut tipine sahip insanların bütün karbonhidratlara karşı ekstra bir duyarlılığı vardır. Bundan dolayıdır ki vücuda alınan karbonhidratlar enerji verici olarak kullanılacakken yağ olarak depolanır.

Ektomorf Vücut Tipi (Zayıf-Uzun)

Ektomorf vücut tipli insanlar zayıf, kilo alamayan alsa bile elinde olmadan hemen veren kişilerdir. Halk arasında çok cılız ve çelimsiz duran, herkesten ‘biraz kilo al çok zayıfsın, hasta mısın’ gibi tepkilerle karşılaşan insanların sahip olduğu vücut tipidir. Dışardan bakan çoğu kişi bu durumu bir hastalık olarak görse de ektomorfi bir hastalık değil bir vücut tipidir. Ektomorf diye bir hastalıkta yoktur. Vücut tipinizi öğrendiğinizde eğer ektomorf tipine sahipseniz ona uygun bir şekilde beslenerek ve spor yaparak yaşam kalitenizi daha da arttırmak mümkün. Daha çok güç kullanılması gereken aktivitelerde genellikle başarısız olan ektomorflar bunun yanında dayanıklılık ve hız konusunda oldukça başarılıdırlar. Ektomorf vücut tipine sahip olan insanların hayatları boyunca yağlanma problemiyle karşılaştıklarına pek rastlanmaz. Hiçbir spor dalıyla uğraşmasalar bile metabolizmaları çok hızlı çalıştığı için gıdalardan aldıkları yağları rahatlıkla enerjiye dönüştürebilirler. Bu yüzden enerjileri daima yüksektir. Ektomorfların yağ olarak da kas olarak da kilo almaları diğer vücut tiplerine oranla çok daha zordur. Çoğu ektomorf da kilo alabilmek için uğraşır. Ektomorf vücut tipine sahipseniz ve kilo almak istiyorsanız yüksek karbonhidrat ve protein içerikli beslenmelisiniz. Özellikle bu vücut tipine sahip ve sürekli spor ile uğraşan kişilerin yağ yakan gıdalardan ve kilo kaybına yol açan antioksidan içerikli sebzelerden kontrollü bir şekilde tüketmeleri gerekir.

Mezomorf Vücut Tipi (Yağsız-Atletik)

Mezomorf vücut tipine sahip insanlar yağsız ve belirgin bir kas yapısına sahip olan kişilerdir. Geniş omuzlara, ince bir bele ve iri oval hatlı kaslara sahiptirler ve tıpkı bir sporcu veya atlet gibi bir vücutları vardır. Vücut tipleri arasında diğerleri ile bir kombinasyon içinde değil de sadece mezomorf vücut tipinin özelliklerini taşıyorsanız gerçekten çok şanslısınız demektir. Doğuştan kusursuz ve oldukça estetik görünürler. Birçok insan bu vücut tipine sahip olmak ister. Diğer vücut tiplerine sahip olan çoğu kişinin o halinden memnun olmamaları halinde bazı yönlerini geliştirerek ve değiştirerek mezomorf vücut tipine geçtikleri görülmüştür. Sizde endomorf ya da ektomorf vücut tipindeyseniz ve bunu değiştirmek istiyorsanız vücut tipinizin gerektirdiği şartlara uyarak ve çalışarak mezomorf vücut tipine geçebilirsiniz. Mezomorf vücut tipindeki kişilerin yüksek karbonhidrat ve protein içeren besinleri tercih etmeleri önemlidir. Kemik yapılarını güçlendirmek için pilates egzersizleri bu vücut tipindeki kişiler için yararlı olacaktır.  Özellikle bu vücut tipindeki sporcu ve atletlerin kas ve yağ oranlarını iyi bir şekilde muhafaza etmeleri gerekir. Mezomorf vücut tipindeki kişilerin yağlanması gibi bir durumda kilolu bir görünümle karşılaşmaları olasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here