Ana Sayfa Yağ Yakıcılar Yağ Ölçüm Yöntemleri

Yağ Ölçüm Yöntemleri

6783
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

Deri altı yağ kalınlığı ölçümleri (skinfold)

Hata oranı laboratuvar yöntemlerine göre daha yüksek ise de, kullanım kolaylığı, ucuzluğu, büyük gruplara uygulana bilirliği ve zaman bakımından avantajı sebebiyle genellikle bu yöntemler tercih edilir. Fakat bunlar içinde Antropometrik denklemler geliştirmek gereklidir.

Saha yöntemlerini uygulayacak kişilerin teknik kurallara uyumasını ve deneyimli olmasına önem vermek hatayı azaltır. Doğru ölçüm yapılabilmesi için vücudun ölçüm için tanımlanmış bölgelerinin iyi bilinmesi gerekir.

Saha metotların deki ölçümleri uzunluk, Çap, çevre ve skinfold teknikleri olarak sınıflandırılır. Somatotiptip vücut tipleri olarak ayrı değerlendirilir.

Bu ölçümlerde Holtain, Lange, Harpen vs gibi skinfold ölçüm aletleri kullanılmaktadır. Skinfoldlar arasında çok az farklar olmakla birlikte genel olarak harpen, holtain ve lange skinfold kaliperler uluslar arası standartlara Uygun bulunur.

Deri altı yağ ölçümü, vücudun toplam yağ oranının yüzdesinin deri altındaki yağ depolarında toplandığı ve bunun toplam yağ miktarı ile ilişkili olduğu gerekçesine dayanarak yapılır.

Ölçümlerde hassaslık seviyesi 0.2 mm olarak vücut ve uçlar arasında her açıklıkta standart 10 g/m2’lik Bir basınç sağlayan skinfold kaliper kullanılır.

Ölçümlerde birliktelik sağlanması amacıyla sağ taraftan alınır ve bütün ölçümler denek ayakta iken uygulanır. Ölçümü hatalı yapmamak için baş ve işaret parmakları ile ölçüm yapılan noktanın 1 cm gerisinden sadece deri ve deri altı yağ (kas dokusu hariç) tutulur. Kaliperin uçları ölçüm yapılan noktaya uygulandıktan iki-üç saniye sonra sonuç okunarak milimetre cinsinden kaydedilir. Daha önceden tespit edilmiş olan dr altı yakalandıkları bölgeleri de şunlardır:

– Karın bölgesi (abdominal)

– Üst bacak (thigh)

– Üst kol (Biseps)

– Arka üst kol (triceps)

– Yan (suprailiak)

– Sırt (subscapula)

– Göğüs (chest)

– Orta koltuk altı (mid aksillar)

– Diz (patella)

– Baldır (calf)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here