Ana Sayfa Beslenme Programları Yiyeceklerin Termik Etkisi

Yiyeceklerin Termik Etkisi

3734
0
PAYLAŞ
  •  
  •  
  •  

Vücudunuzun her gün nefes akmak, vücut ısısını belirli bir düzeyde tutmak, iç organların ve beynin sürekliliğini sağlamak, kan dolaşımını yapmak vb gibi görevler için enerji harcamaktadır. Bunun yanında gün boyunca yapacağınız egzersizler veya hareketler de size enerji harcatacaktır.

Yemek yedikten sonra enerji harcıyoruz!

Daha önce hiçbir şeyler yedikten sonra da enerji harcadığınızı duymuş muydunuz? Unknown Objeckt vücuda yiyecek girdiği zaman, vücudumuzun, bu yiyeceği sindirmek, depolamak, hücrelere taşımak gibi gereksinimler için belirli miktarda bir enerjiye ihtiyaç duyar. Buna da yiyeceğin termik etkisi denir. Sindirmek için ise en çok enerjiye duyan besin proteindir. Vücut, 1 gramı 4 kalori olan proteini sindirmek için, proteinin size verdiği enerjinin %30’unu kullanmaktadır. 1 gramı 9 kalori olan yağlarda bu oran %2’dir. Yani yağlar size sadece çok daha fazla kalori vermekle kalmaz, aynı zamanda bu enerjinin çok çok daha ufak bir kısmı termik etki sayesinde yakılır. 1 gramı 4 kalori olan karbonhidratlarda ise bu oran %15’e kadar çıkmaktadır. Fakat büyük bir çoğunluğumuz yediği her gram yiyecekteki karbonhidrat, protein ve yağ miktarlarını hesaplayamayız. O yüzdende genel olarak %10 oranı kullanılır.

Yediğimiz yiyeceklerde nasıl kalori hesabı yapılır?

Yani eğer tüm gün boyunca 2000 kalorilik bir şeyler yediyseniz, aslında vücudunuza 1800 kalori girmiş demektir. Eğer 4000 kalori aldıysanız ise bu 3600 kalori demektir. Bunun sebebi 2000 kalorinin 200 kalorisi vücudumuza giren yiyeceği sindirmek için kullanır.

Buna baktığımızda kilo almamak için yağ miktarı düşük ve protein ya da karbonhidrat miktarı yüksek yiyecekler tercih edilebilir. Ama bunu abartmamanız da gerekiyor. Çünkü vücudun yağlara da ihtiyaç duyar. Yapılan diyet ve düzenli beslenmelerde bu da dikkate alınarak yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlık problemlerine neden olabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Kinoa Nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here