Ana Sayfa Antrenman Programları Yüksek Hacimli Antrenman

Yüksek Hacimli Antrenman

10417
0
PAYLAŞ
  • 83
  •  
  •  

Sporcular, özellikle de vücut geliştirenler çalışmalarını belli bir hacimde belirleyip yaparlar. Hacim nasıl hesaplanır? Yüksek hacimli antrenman hacim set sayılarını, set tekrarlarını ve direnç miktarını çarpmayla bulunabilir. Yüksek tekrarların daha sık yapılması yüksek hacimli antrenmanlarla vücudu rutine alıştırmak en iyisidir.

Yeni başlayanlar için vücut geliştirmede yüksek hacimli antrenman önemlidir. Beyin- kas bağlantısı gelişim aşamasında olduğundan yüksek hacim, yüksek ve sık tekrar rutine alışıp sinir sisteminin alışması açısından önemlidir. Merdiven etkisi olarak tanımlanan yani yapılan antrenmanın bir önceki antrenmanda sağlanan yarara bağlı olması durumu yeni başlayanlarda yüksek hacmin önemini vurgular.

Tecrübeli bir sporcu için ise zaten ilerleyen vücut sistemi daha ileri bir hacme gereksinim duyduğundan, yeni başlayan bir sporcu hacmi sınırlandırmak zorundayken tecrübeli olan sporcu her kas grubu için çeşitli egzersizler yapabilecek durumdadır.

Yüksek hacimli Antrenmanların Dezavantajları

Ancak yüksek hacimli antrenman her zaman için avantajlı değildir. Yüksek hacimli antrenman dezavantajlarını da saymak mümkündür. Bilinen iki dezavantajından birisi aşırı antrenman riski olarak söylenebilir. Bu risk vücudun sınırının aşılmasına sebebiyet verir. Bu nedenle zarar verici etkilerden kaçınmak için birkaç haftada bir setlerin ve tekrarların sayısı düşürülmelidir. Yüksek hacim antrenmanı gibi tek tip bir antrenman için çok fazla zaman harcamak ilerlemenin hızını azaltacağından, ağır ağırlıklı ve sayıca az tekrar çeşitlilik sağlayacağından aşırı antrenman sorununu ortadan kaldıracaktır.

Diğer bir dezavantaj ise zamandır. Yüksek hacimli antrenman yüzünden gerekenden ve alışık olduğumuz süreden fazlasını yüksek hacme harcayarak geçirebiliriz. Uzun antrenman seansları sürekli dayanıklılık ve büyüme sağlama olasılığını azaltır. Bu nedenle öğün programları bu seanslara göre hazırlanmalıdır. Antrenman yapmadan önce, antrenman sırası ve antrenmandan sonra beslenmeye dikkat edilmedir. Sıvı alımı da yeterli miktarda yapılmalıdır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Dairesel Antrenman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here