Ana Sayfa Beslenme Programları Yüksek Protein Diyeti Sağlıklı Mı?

Yüksek Protein Diyeti Sağlıklı Mı?

2492
0
PAYLAŞ
  • 2
  •  
  •  

Düzenli olarak idman yapan sporcular amaçları doğrultusunda sadece antremanlarına değil uyku ve beslenmelerine de dikkat etmek zorundadırlar. Vücut geliştirme ile uğraşan sporcular spordan önce ve sonra genelde boş miktarda karbonhidrat ve protein alırlar. Yüksek protein diyeti sağlık mı sorusuna gelecek olursak bu aslında bi diyet değil aksine dengeli bir beslenme biçimidir.

Çünkü vücut geliştirmek isteyen sporcular antreman yapmadan önce ve antreman yaptıktan sonra protein almak zorundadır. Vücut kilosunun 1.5 katı protein almak zorunda olan bir sporcu protein diyeti uygulayarak hem yağdan kilo verip hem kastan kilo alabilmektedir. Çünkü protein temel olarak kas inşası ve kasların genişleyecek açılmasını sağlamaktadır. Spordan önce alınan protein spor öncesi kasları spora hazırlarken spor yapıldıktan sonra alınan protein ise kasların zedelenmesi engellemekte ve yorulan kasları tekrardan dinlendirerek inşasını sağlamaktadır. Spor yapılmadan protein alınması ise sadece kilo aldırmaya yardımcı olacaktır.

Vücut geliştirme gibi bir amacı olmayan sadece kilo almak isteyenler için ise protein kullanımı bı görevi görmektedir. Yüksek protein diyeti sağlık açısından hiç bir problem teşkil etmemektedir. Ancak vücut kilosunun 2 katından fazla alınmamalıdır. Yani 70 kilo civarında bir kişi yüksek protein diyeti yapmak için en fazla günlük olarak 150 gram protein almalıdır. Aksi halde vücutta fazla bulunan protein yağ olarak kişiye geri dönecektir.

Vücut geliştirmek isteyenler spor ile beraber protein alırlarsa kas inşasına spor yapmayanlar sadece protein alırlarsa kilo almalarına yardımcı olacaktır. Günlük protein ihtiyacı protein tozu ve çeşitli gıda takviyelerinden sağlanabilir ancak tamamı bu şekilde alınmamalıdır. Temel gıda maddeleri bakliyat, süt ürünleri, meyve gibi besinler de bol bol tüketilerek protein ihtiyacı karşılanmalıdır.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Anabolik Kahvaltı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here