Ana Sayfa Beslenme Programları Yüksek Protein İçeren 15 Besin

Yüksek Protein İçeren 15 Besin

699
0
PAYLAŞ
Protein ağırlıklı yiyecekler
Via DarkWorkX / Pixabay
  •  
  •  
  •  

Proteinler, vücudun temel besin kaynaklarından birisidir. Kas gelişimi ve hücre onarımında kullanılan proteinler, düzenli olarak alınmalıdır. Eğer düzenli bir şekilde bu besinler alınmazsa, farklı sağlık sorunları yaşanabilir. Vücut geliştirme ve benzer sporlarla kaslarını geliştirmek isteyenler ise protein alımına daha fazla dikkat etmelidir. Eğer yeteri kadar bu besinden alınmazsa, yapılan onca egzersize rağmen kaslar istendiği gibi gelişmez. Yazımızın devamında yüksek protein içeren 15 besin hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

Vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan protein, sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlar arasındadır. Proteinler ağırlıklı olarak hayvansal gıdalarda bulunur, fakat bazı bitkilerde de azımsanmayacak seviyede protein olduğu bilinir. Yüksek proteine sahip olan besinler aşağıda yer almaktadır.

1. Kırmızı Et

Protein denildiği zaman ilk akla gelen seçenek kırmızı ettir. Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için haftada en az 2 defa kırmızı et tüketilmesini önerir. Kırmızı etin içerisinde bulunan B12 ve diğer besin maddeleri de vücut için son derece önemli role sahiptir.

2. Yumurta

En sağlıklı protein kaynaklarından birisi de yumurtadır. İçerisinde D vitamini ve demir gibi maddelerin de olmasından dolayı çok daha özel bir besin haline gelir. Kalorisinin fazla olmaması nedeniyle, kas gelişimi yapmak isteyenler için oldukça ideal olduğu söylenebilir.

3. Balık

Deniz ortamında yetişen balıkların içerisinde yüksek miktarda protein vardır. Doğal ortamında yetişmesi, söz konusu besin kaynağının oldukça sağlıklı olmasına neden olur. Kırmızı ete göre daha düşük oranda kolesterol içerir ki, bu durum nispeten daha sağlıklı kabul edilmesi anlamına gelir.

4. Süt ve Süt Ürünleri

Hayvansal gıdalardan olan süt ve süt ürünleri, adeta birer protein deposudur. Peynir, yoğurt, kefir ve süzme yoğurt gibi farklı süt ürünlerinin içerisinde yüksek oranda kalsiyum da bulunur.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Bomba Gibi Kaslar İçin Yapılması Gerekenler

5. Baklagiller

Bitkisel protein kaynaklarının başında baklagiller gelir. Lif ve mineral bakımdan da oldukça zengin besinlerdir. Fakat bu besinlerin kalorisi de nispeten yüksek olduğundan, aşırı değil dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde kas gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Via Pexels / Pixabay

6. Kinoa

Çok fazla tanınmayan bir besin olan kinoa, bitkisel protein kaynaklarından birisidir. Son dönemlerde insanların daha fazla ilgi göstermeye başladığı bu besin kaynağı, salata ve benzer yiyeceklerle birlikte tüketilebilir.

7. Chia Tohumu

Çok fazla tanınmayan bir diğer protein kaynağı chia tohumudur. Bu besin, protein ihtiyacının önemli bir miktarını karşıladığı gibi, tokluk hissi de verir. İçerisinde yüksek oranda Omega-3 vardır.

8. Badem

Kuruyemişler arasında en fazla protein içeren seçeneklerden birisi olarak dikkat çeker. Fakat çiğ bir şekilde tüketildiğinde daha fazla yarar sağlar. 100 gram badem içerisinde yaklaşık olarak 22 gram protein vardır. Söz konusu oranın oldukça iyi olduğu söylenebilir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirme Bırakılırsa Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Olur?

9. Kabak Çekirdeği

Bir diğer protein deposu olan kuruyemiş, kabak çekirdeğidir. Bu besin kaynağının sahip olduğu protein miktarı çok daha fazladır. 100 gramında yaklaşık 25 gram protein vardır. Bunun haricinde vücuda farklı yararları olan mineralleri içerdiği de bilinmelidir.

10. Yulaf Ezmesi

İçeriği yüksek orandaki lif ile dikkat çeken yulaf, aynı zamanda protein bakımından da zengindir. Lifler, sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve doğru olarak çalışmasında etkili iken, protein ise vücuda farklı şekilde etki eder.

Via Wow_Pho / Pixabay

11. Tavuk Eti

Hayvansal gıdalardan bir diğeri olan tavuk da yüksek oranda protein içerir. Bu besin kaynağının 100 gramında 30 gram civarında protein vardır. Bu rakam, kas gelişimi yapmak isteyenlerin ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılar.

12. Karides

Her ne kadar bir balık türü olarak kabul edilmese de, karides de bir deniz ürünüdür. Doğal ortamında yetişen bu hayvanın içerisinde yüksek oranda protein vardır. Düzenli olarak tüketilmesinin insan sağlığına farklı yararları olduğu da bilinmektedir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Nutrich Ecorich Whey Protein Complex Ürün İncelemesi

13. Hindi

Hindi de beyaz et sınıfında değerlendirilir. Bu hayvan ile tavuk arasında her ne kadar önemli bir benzerlik olsa da protein miktarları farklıdır. Tavuğun biraz daha yüksek oranda proteine sahip olduğu söylenebilir. Fakat hindinin de önemli bir protein kaynağı olduğu unutulmamalıdır.

14. Barbunya

Bitkisel protein kaynaklarından birisidir. Düzenli olarak tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. İçerisinde zengin mineralleri barındırır.

15. Yer Fıstığı

100 gramının içerisinde yaklaşık 25 gram protein vardır. Önemli protein kaynaklarından birisi olarak kabul edilir.

Günlük Yeteri Kadar Protein Alamıyorsanız En İyi Protein Tozu Besin Takviyelerini Buradan İnceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here