Ana Sayfa Sporcu Gıdaları ZMA Nedir?

ZMA Nedir?

2905
0
PAYLAŞ
  • 1
  •  
  •  

ZMA genellikle vücut geliştirme çalışmaları yapan kişiler tarafından tercih edilen ve testosteron hormonunu artırdığı düşünülen bir karışımdır. İçerisinde B6 vitamini, çinko ve magnezyum bulunan bu ürün piyasa üzerinde kapsüller halinde satışa sunulmaktadır. Gıda takviyesi olarak tercih edilen bu ürün sıkça kullanıldığı gibi içeriğindeki maddelerde kişilerin vücutlarında sağlıklı sonuçlar vermektedir. ZMA içerisinde bulunan çinko bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi büyüme hormonuna etki ederek vücuttaki organların gelişimine katkı sağlar. Özellikle de kasların erken yaşlanmasını önleyerek vücudun kendini yenilemesini sağlar. Çinkonun vücuda olan faydaları sayılmayacak kadar fazla olduğu için ZMA ürünün içeriği de insan vücudu için oldukça faydalı olmaktadır.
ZMA içerisinde bulunan magnezyum vücut ısısını dengelediği gibi sinir sisteminin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Vücuttaki hücrelerin yenilenmesini sağladığı gibi hormonların da aktif olarak çalışmasına yardımcı olur. Magnezyum eksikliğinde kişilerde yorgunluk ve çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. ZMA içerisinde bulunan B6 vitamini ise insan vücudundaki seratonin hormonunun salgılanmasını sağlayarak kalbi, dolaşım sistemlerini, bağışıklık sistemini korumaktadır. Bacak krampları gibi spor esnasında olabilecek durumları da ortadan kaldıran bu vitamin herkesin günlük olarak tüketmesi gereken bir özelliğe sahiptir. ZMA ise bu vitamin ve mineralleri barındırdığı için vücuda fazlaca fayda vermektedir.
ZMA Kullanımı Hakkında!
ZMA üreticileri bu ürünün kas miktarını artırdığını, kişilerdeki uyku düzenini sağladığını, testosteron seviyesini yükselttiğini söylemektedirler. İçeriğindeki vitamin ve mineraller çok büyük oranlarda hormonlara etki etmiyor olsa da bu ürün gıda takviyesi olarak tercih edilebilir. Günlük kullanımda ZMA erkekler için 30 mg çinko, 10.5 mg B6 vitamini ve 450 mg magnezyum içermektedir. Kişilerin bu kullanım miktarına dikkat etmeleri ve dozu aşmamaları şarttır. Vücuda fazla alınan çinko, magnezyum gibi mineraller bir süre sonra çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Sürekli egzersiz ve antrenman yapan kişilerin bu ürünü vücudu dinlendirici etkisinden dolayı tercih ettiği bilinmektedir. ZMA’nın bilinen bir yan etkisi bulunmamakla birlikte düzenli ilaç kullanan kişilerde ilaçların yan etkisini artırıcı bir sonuç sunabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde alınması ve aşırıya kaçılmaması gereklidir.

Bu yazı ilginizi çekebilir : Casein Protein

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here